فهرست
روابط جام بیستم: رابطه میزبانی با کیفیت مسابقات
روابط جام بیستم: رابطه میزبانی با کیفیت مسابقات

روابط جام بیستم: رابطه میزبانی با کیفیت مسابقات

آی اسپورت- جام بیستم به عقیده بسیاری از کارشناسان از جذاب ترین و زیباترین دوره‌هاست. کیفیت بازی های مرحله گروهی نیز این مساله را تایید می کند. با توجه به خواسته اول طرفداران در مهد فوتبال که همان بازی تهاجمی است تیم ها کمتر به فکر بازی سراسر تدافعی بودند و این به سرعت بازی و کیفیت ان می افزود. به همین دلیل به بررسی رابطه میزبانی با جذابیت بازی ها خواهیم پرداخت. اینکه آیا رابطه ای میان این قضیه وجود دارد که برزیل پر افتخار با 200 میلیون جمعیت میزبان رقابت ها باشد یا قطر هم قادر است چنین کیفیتی به مسابقات بیافزاید؟!

برای ارائه فوتبال زیبا و هجومی چه جایی بهتر از برزیل. البته که در مهد فوتبال، ارائه بازی سراسر تدافعی جرات بالایی می طلبد. هواداران برزیلی فوتبال زیبا را به خوبی می فهمند و آن را می شناسند. همین مساله نیز سبب شده است تا تیم ها با دل و جرات بیشتری در کارهای هجومی شرکت کنند، حتی اگر موفق به باز کردن دروازه حریف نشوند (درست مثل بازی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل آرژانتین) بلکه این میل به گل رسیدن است که از آمار گلزنی مهمتر و در زیبایی مسابقات تاثیرگذار تر است. در حالی که اگر میانگین گلزنی را در نظر بگیریم با توجه به آمار 161 گل زده در 64 مسابقه جام جهانی 2002 این تورنمنت از جام 2006 آلمان که در مجموع 147 گل در آن به ثمر رسید پرگل تر بود در حالی که این دلیلی بر کیفیت مسابقات نیست. کیفیت مسابقات را نه تعداد گل ها بلکه میزان جذب تماشاگر، رضایت مخاطب، استقبال کارشناسان و مواردی از این دست تعیین می کند. به همین دلیل در میزبانی آلمان 2006 و حتی همین جام جهانی 2014 در برزیل، میانگین تماشاگران به مراتب بیشتر از دو جام جهانی است که در قاره های آسیا و آفریقا برگزار شده است و حق پخش هم از وضعیت بهتری برخوردار بوده.

ضمن آنکه اشتباهات داوری همواره به نفع میزبان چربش داشته اند با این وجود اگر میزبان، کشور صاحب فوتبالی چون آلمان و برزیل باشد، تداوم حضور آنها علاوه بر افزایش رونق بازی ها، کیفیت مسابقات را نیز بالا خواهد برد در حالی که میزبان های نه چندان مطرح، باعث شده اند تیم های درجه چندم راهی مراحل پایانی شوند همان طور که بنابر مصالحی این اتفاق در 2002 افتاد.

مهمترین دغدغه منتقدان به واگذاری میزبانی مسابقات بزرگ و معتبری چون جام جهانی فوتبال به کشور کوچک و قدرت درجه دوم آسیایی چون قطر نیز می تواند همین مساله باشد وگرنه چه ایرادی دارد کشورهای دیگری به جز ابر قدرت های دنیای فوتبال میزبانی آن را بر عهده گیرند. حتی موفقیت روسیه در میزبانی دوره بعدی رقابت ها نیز به دلیل عملکرد ضعیف این تیم در جام بیستم دچار تردید شده است چه برسد به قطری که از لحاظ وسعت و جمعیت قابل قیاس با برزیل نیست، از نظر فوتبال هم که مقایسه اش خنده دار خواهد بود.

میزبانی قطر واقعاً جای نگرانی دارد. این کشور تا به حال سابقه حضور در جام جهانی فوتبال را نداشته و تیم چندان قدرتمندی هم ندارد و بعید است با وجود تمام تلاش ها و خریدها به این زودی ها هم به چنین تیمی دست یابد. این چالش از همین حالا به وجود آمده است که سرگروهی قطر، یعنی رویارویی بزرگان در دور گروهی و حذف آنها یعنی پائین آمدن کیفیت رقابت ها که این مساله اصلاً خوشایند فوتبالدوستان نخواهد بود.

به نظر شما بین میزبانی برزیل و زیبایی بازی هایی که تاکنون شاهد بودیم ارتباطی وجود دارد؟ یعنی جو وفتبال در برزیل توانسته روی تیم ها و تفکرات تاثیرگذار باشد یا خیر؟

مهدی بشکنی

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-28 19:39:36
نظر دهید

۱ نظر
جام جهانی باید همیشه تو اروپا برگزار شه
شنبه ۷ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۳۶
100 در 100 ..
ی نکته جالب تو جام جهانی افریقا این بود ک روی بعضی از سکو ها رو با پارچه آبی میپوشوندند ک نشاندهنده استقبال کم تماشاچی ها از بازی ها بود ک حسابی تو ذوق میزد..چیزی ک تو جام جهانی برزیل هم کو وبیش مشاهده میشه اما جام جهانی آلمان یکی از زیباترین جام هایی بوده ک دیدم یادم نمیاد حتی ی سکوی خالی هم تو بازی ها2006 دیده باشم حتی بازی ایران آنگولا ک هم بی اهمیت بود و همسطحش پایین بود تمام سکو ها پر از تماشاچی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر