فهرست
مردان دربی تهران؛ علیپور مقابل منشا
مردان دربی تهران؛ علیپور مقابل منشا

مردان دربی تهران؛ علیپور مقابل منشا

آی اسپورت - منشا در لیست فروش. این یکی از عجیب‌ترین اخباری بوده که هواداران پرسپولیس در یک سال اخیر شنیده‌اند. بازیکنی که گل‌های حیاتی پرسپولیس را در مراحل مختلف لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده بود، حالا هیچ جایگاهی در ترکیب برانکو نداشت. منشا از همان روزهای نخست حضورش در پیکان نشان داده بود چرا برای لیگ ایران بازیکن مناسبی است. او سرعت بالایی داشت، قدرت بدنی‌اش اجازه هر کاری را به او می‌داد و جایگیری‌هایش نشان می‌داد چرا او خیلی زود به یک تیم طراز اول راه پیدا می‌کند. منشا به پرسپولیس آمد و به یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان برانکو تبدیل شد. برای مرد 29 ساله نیجریایی پرسپولیس به طولانی‌ترین دوران حضورش در یک باشگاه تبدیل شد. او در ۶۲ بازی برای پرسپولیس، ۱۴ گل زد و پاس ۵گل را هم تقدیم به هم‌تیمی‌هایش کرد. نیمی از گل‌های منشا برای پرسپولیس، در لیگ قهرمانان آسیا بود. او در ۱۶ بازی آسیایی برای پرسپولیس نه تنها ۷گل زد بلکه یک پاس گل هم داد و تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا رساند. با این حال او پس از ۴۱۲۸ دقیقه پیراهن باشگاه قرمزپوش تهران را ترک کرد و کجا بهتر از استقلال؟

شاید هرگز دلیل جدایی منشا از پرسپولیس مشخص نشود. برخی می‌گویند برانکو او را فروخت تا مهاجم موردعلاقه‌اش را به پرسپولیس بیاورد. شایعاتی هم وجود که مهاجم فعلی استقلال در پرسپولیس از دخانیات دور نمی‌شد. ماریو بودیمیر اما هنوز در پرسپولیس درخششی نداشته است. برانکو و بودیمیر، هر دو معتقد هستند مهاجم جدید کروات پرسپولیس با ترکیب پرسپولیس هماهنگ نشده و شاید همین دلیل بازی‌های ضعیف او باشد. عدم هماهنگی بودیمیر با علیپور وضعیت را پیچیده‌تر کرده است. حالا علیپور که دستکم در کنار منشا موقعیت‌های بیشتری را مقابل پاهای خودش می‌دید، پاس‌های پراشتباهی را از بودیمیر دریافت می‌کند و در رساندن توپ به هم‌تیمی کرواتش هم ناموفق است. انگار فروش منشا به استقلال نه تنها وضعیت خط حمله پرسپولیس را بهتر نکرد بلکه تمرکز را هم از مهاجمان برانکو ربود. منشا اما همه انگیزه‌اش را خرج استقلال می‌کند. او پیراهن استقلال را می‌بوسد و پس از ۲۰۹ روز در لیگ برتر گلزنی می‌کند. منشا حالا بخشی از مثلثی است که آینده احتمالی استقلال را می‌سازند. ایسما، منشا و پاتوسی اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد خط حمله آتشین استقلال در لیگ نوزدهم خواهند بود.

گادوین منشا در ۲۰ بازی در لیگ هجدهم انجام داده، دو گل (یک گل برای استقلال) و ۵پاس گل (۲پاس گل برای استقلال) به نام خود ثبت کرده است. منشا در ۲۲ درصد از گل‌هایی که استقلال و پرسپولیس از ابتدای فصل به ثمر رسانده‌اند، نقش داشته است. اما علی علیپور در پرسپولیس آماری پنج برابر بهتر از منشا دارد. علیپور در ۲۰ بازی لیگ برتری برای پرسپولیس، ۱۰ گل زده و با دو پاس گل بر روی ۴۴درصد از گل‌های تیمش تاثیرگذار بوده است. علیپور ۹۱ درصد از بازی‌های پرسپولیس در لیگ برتر را از ابتدا به میدان رفته و در 89 درصد از مجموع دقایق لیگ برتری باشگاهش حضور داشته است.

علیپور ماه‌ها زیر سایه مهدی طارمی بازی می‌کرد. در حقیقت با همه فرصت‌سوزی‌های مهدی طارمی، علی علیپور باز هم پایین‌تر از او قرار گرفته بود. خروج طارمی از پرسپولیس به ضرر هر کسی که باشد برای علیپور مفید بود. او خودش را به مهاجم اصلی پرسپولیس تبدیل کرد و پس از جدایی منشا، تقریبا مطمئن شد که حالا گزینه اول برانکو در خط حمله است. علیپور نه شخصیت عجیبی مثل طارمی دارد و نه مثل منشا قرار است از پرسپولیس کنار گذاشته شود. حالا برانکو بیشتر از هر زمان دیگری به علیپور نیاز دارد. سرمربی‌های سرخابی‌ها، هر دو می‌دانند که علیپور و منشا احتمالا مهم‌ترین مهره‌هایی هستند که در دربی به زمین بازی می‌فرستند. نام‌هایی که باید ثابت کنند جدای‌شان از دیگری، دلیل مشخصی داشته است.

خبرآنلاین

۳    
آی اسپورت
2019-03-30 00:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر