فهرست
شکافی که مانشافت را نابود کرد
شکافی که مانشافت را نابود کرد

شکافی که مانشافت را نابود کرد

آی اسپورت - معادل واژه «سقوط» در زبان آلمانی، «Abstieg» است، کلمه‌ای که البته ریشه‌ای خارجی دارد! همین توضیح کافی‌ست تا متوجه شوید مردم این کشور تا چه حد نسبت به مفهوم «سقوط» غریبه هستند و در فرهنگ‌شان جایی برای آن در نظر نگرفته‌اند و کار به جایی کشید که حتی برای آن محبور شده‌اند کلمه‌ای از خارج را به دایره لغات خود بیافزایند! با این وجود و بعد از حذف دور از انتظار از رقابت‌های جام‌جهانی (2018 روسیه) برای اولین باز از سال 1938 تاکنون، حالا فوتبال دوستان آلمانی سقوط تیم ملی کشورشان به لیگ B رقابت‌های «جام ملت‌های اروپا» را نیز تجربه کرده‌اند، اتفاقی تلخ که نشریه معتبر «کیکر» اینگونه به آن واکنش نشان داد: «این را هم تجربه کردیم: سقوط آلمان».

جالب اینجاست که نشریه «کیکر» در روزهای گذشته در قسمت «پرسش و پاسخ» خود بارها مجبور شده به خوانندگان‌اش توضیح دهد که «مانشافت» از لیگ ملت‌های اروپا به طور کامل حذف نشده بلکه به دسته‌ای پایین‌تر سقوط کرده است: «اشتباه نکنید، ما حذف نشده‌ایم بلکه به لیگ B این رقابت‌ها سقوط کرده‌ایم. در لیگ ملت‌های اروپا دسته‌های C وD نیز وجود دارند.»

جمعه شب و پس از پیروزی 2 بر صفر تیم ملی فوتبال هلند مقابل فرانسه در گروه اول از لیگ A لیگ ملت‌های اروپا، سقوط تیم ملی آلمان به لیگ B این رقابت‌ها قطعی شد و فوتبال این کشور در شوک فرو رفت. فوتبال‌دوستان در خیابان‌های برلین به هم خیره می‌شدند و جرات مطرح کردن سوالات خود در اینباره را نداشتند. با این حال گویا مسئولان تیم درصدد هستند «سقوط» را کم‌کم به واژه‌ای آشنا برای کشورشان تبدیل کنند. به عنوان مثال «یواخیم لوو» در واکنش به این سقوط گفت: «گرچه این نتیجه برای ما دردناک است اما باید آن را بپذیریم. ما در مسیر پیشرفت هستیم و همچنان چشم به کسب جواز حضور در مسابقات یورو 2020 و ارسال تیم قدرتمندی به این مسابقات داریم.» از سوی دیگر «الیور بیرهوف»؛ مدیر ورزشی تیم هم تاکید کرد: «سقوط از لیگ ملت‌ها آخر دنیا نیست و ما به پیشرفت‌مان ادامه خواهیم داد.»

همانطور که می‌دانید مانشافت بعد از 2 شکست و یک تساوی این سقوط را تجربه کرده و در 3 بازی خود تنها یک گل به ثمر رسانده است. تعجب کردید؟ بله، اینها آمار به جا مانده از قهرمان سابق جهان است، آماری که نشان می‌دهد آلمان شایسته این سقوط بوده و حالا نیز باید تاوان آن را بپردازد. البته شاید برخی هنوز به عمق فاجعه پی نبرده باشند؛ برای این دست افراد باید بگوییم که حالا ژرمن‌ها از میان تیم‌های سطح اول جهان کنار رفته‌اند و باید در لیگ B با تیم‌هایی همچون لهستان، کرواسی یا ایسلند رقابت کنند که همانند آنها به لیگ B سقوط کرده‌اند، جایی که احتمالاً ولز، اتریش و فنلاند نیز به آنها خواهند پیوست. ضمن اینکه آلمان‌ها می‌توانستند با تدوام حضور در لیگ A، مبلغ 4 میلیون یورو به دست آورند که حالا با حضور در لیگ B، این رقم به 2.6 میلیون یورو کاهش می‌یابد. به بیانی ساده‌تر این سقوط، قهرمان سابق جهان را با ضرر مالی 1.4 میلیون یورویی مواجه کرده که البته برای «مانشافت» رقم چندان قابل توجهی به حساب نمی‌آید اما مهم‌ترین و جدی‌تری خطری که آلمان در معرض آن قرار گرفته این احتمال است که این تیم برای قرعه‌کشی رقابت‌های انتخابی یورو 2020 از بین تیم‌های «تاپ سید» بیرون گذاشته شود.

به همین دلیل بود که «یواخیم لوو» جدال با تیم ملی با هلند را بسیار جدی گرفت چرا که به خوبی از اهمیت آن در ارزیابی‌های یوفا و فیفا در سیدبندی باخبر بود و به همین منظور طی یک سخنرانی 8 دقیقه‌ای از بازیکنان‌اش درخواست کرد برای دفاع از حیثیت فوتبال آلمان و غرور مردم این کشور، با تمام قوا و جدیت کامل بازی کنند.

واقعیت امر این‌ست که آلمان‌ها هنوز تحلیل جامع و کاملی از سال کابوس‌وار فوتبال‌شان یعنی سال 2018 ارائه نکرده‌اند، سالی که با شکست عجیب و دور از انتظار مقابل کره‌جنوبی و حذف در همان مرحله گروهی جام‌جهانی 2018 آغاز شد و همچنان با ناکامی ادامه دارد. نکته بسیار مهم اینجاست که در سال 2018 و تا این لحظه و بدون احتساب نتیجه بازی آلمان و هلند، لوو به رکورد 6 شکست همراه با مانشافت رسیده و این در حالی‌ست که از آخرین زمانی که آلمان‌ها در یک سال 5 بار شکست خورده بودند، نزدیک به 30 سال می‌گذرد!

مطابق انتظارات این آمار، فشار منفی و کشنده افکار عمومی علیه سرمربی تیم ملی آلمان را در پی داشته است. در این بین برخی حتی معتقدند که لوو-آلمان به بن‌بست رسیده‌اند و زمان تغییر فرا رسیده است. اما اجازه دهید اکنون این سوال را بدون هیچ تعارفی از خود بپرسیم: «آیا لو واقعاً در خطر اخراج قرار دارد؟»

پاسخ بسیار گنگ است. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم باید بگوییم که در حال حاضر جایگزین قدری برای یواخیم در دست «فدراسیون فوتبال آلمان» قرار ندارد و همین امر موجب شده جایگاه سرمربی 58 ساله کنونی مانشافت تا حد زیادی از گزند مصون بماند اما این احتمال نیز دور از ذهن نیست که سرانجام کاسه صبر فدراسیون لبریز شود و به این نتیجه برسد که شاید بهتر باشد از کسانی مثل «میروسلاو کلوزه» یا «اشتفان کونتز» (سرمربی تیم ملی زیر 21 ساله‌های آلمان) به عنوان سرمربی موقت استفاده کند تا مانشافت این روزهای پرخطر را به سلامت پشت سر بگذارد و سپس برای انتخاب مربی اصلی دست بکار شود.

در این بین نباید از این مهم غافل شد که افول عجیب آلمان از سال 2014 و پس از قهرمانی این تیم در رقابت‌های جام‌جهانی برزیل آغاز شد، جایی که با خداحافظی تعداد زیادی از بازیکنان اصلی تیم، لوو چاره‌ای جز تغییر نسل تیم تحت رهبری‌اش پیش رو نداشت و به این ترتیب شکاف بین‌نسلی فوتبالیست‌های این کشور، به تصویر کشیده شد. لوو که در آستانه برگزاری جام کنفدراسیون‌ها در روسیه در سال 2017 با انتخاب تیمی جوان از نوسازی مانشافت خبر داده بود، پس از کسب عنوان قهرمانی در این دوره، با فراغ بال دست به تغییرات اساسی در تیم اصلی زد اما خیلی زود در مسیر این نوسازی با مخالفت‌های شدید بازیکنان کهنه‌کارش مواجه شد، بازیکنانی که احساس می‌کردند در صورت تداوم این روند موقعیت‌شان را در تیم ملی از دست خواهند داد.

ضمن اینکه بعد ماجرای دیدار «مسئوت اوزیل» و «ایلکای گوندوغان» با «رجب طیب اردوغان»؛ رییس جمهوری ترکیه، هواداران آلمان به این دو بازیکن برچسب عدم تعهد به تیم ملی آلمان را زدند و حتی بعضاً آنها را در زمین هو کردند که در نهایت نیز ماجرا به کناره‌گیری اوزیل از مانشافت ختم شد. در همان هنگام بود که شایعه وجود دو دسته در تیم بیش از پیش در رسانه‌ها پیچید: بازیکنان ثابت تیم که جام‌جهانی را بالای سر برده بودند و جوان‌های باانگیزه‌ای که جام کنفدراسیون‌ها را فتح کردند. در ابتدا البته این شکاف عمیق به نظر نمی‌رسید اما به حدی بود که همگان می‌توانستند دنیایی از تفاوت را میان دسته اول و آنهایی که می‌خواستند خودشان را ثابت کنند، ببینند.

در این بین تصمیم ناگهانی لوو برای کنار گذاشتن «لروی سانه» پیش از شروع جام‌جهانی و انتخاب «مانوئل نویر» به جای «مارک آندره‌تراشتگن» باعث شد نسل جوان بازیکنان ملی‌پوش آلمانی علیه او شورش کنند؛ به خصوص بعد از آنکه در جام‌جهانی، «مانوئل نویر»، «ژروم بواتنگ» و «توماس مولر» عملکرد بسیار ضعیفی از خود به نمایش گذاشتند تا اثبات شود حق با بازیکنان نسل جوان بوده است.

درگیری علنی و البته جنجالی «تونی کروس» و «یوشوا کیمیش» بعد از شکست 3 بر صفر آلمان در مصاف با هلند که چندی پیش رقم خورد، به بهترین و البته زننده‌ترین شکل ممکن این شکاف را روی پرده برد؛ شکافی که به نظر می‌رسد تا زمانی که اصلاح و ترمیم نشود، کشتی مانشافت به ساحل آرامش نخواهد رسید و همچنان در بین موج‌های متوالی دچار استهلاک و آسیب جدی خواهد شد.

از سوی دیگر نیز فشار بر لوو برای استفاده از «لروی سانه»، «یولیان برانت» و «کای هاورتز» به عنوان بازیکنان فیکس روز به روز افزایش می‌یابد، به خصوص بعد از هر بازی‌ای که مولر در آن نمایش ضعیفی دارد. فراموش نکنید در جریان پیروزی 3 بر صفر مانشافت در دیدار دوستانه برابر تیم ملی روسیه، سانه موفق شد با ارائه یک بازی زیبا، اولین گل ملی‌اش را نیز به ثمر برساند و «کای هاورتز» نیز به زعم بسیاری از کارشناسان نمایش فوق‌العاده‌ای از خود به جای گذاشت.

با این وجود سرمربی 58 ساله ژرمن‌ها همچنان بر این نظر خود پافشاری می‌کند که برخی از بازیکنان جوان‌اش، هنوز به پختگی کامل نرسیده‌اند و به همین دلیل زمان حضور آنها در ترکیب اصلی و فیکس تیم فرا نرسیده است. هر چند تغییراتی که او در بازی مقابل روسیه در ترکیب تیم تحت رهبری‌اش ایجاد کرد نشان می‌داد که او تاحدودی تحت تاثیر فشارها قرار گرفته و نمی‌خواهد بیش از این خشم افکار عمومی را برای خود بخرد. حال باید دید یواخیم لوو چه زمانی شکاف موجود در تیم‌اش را از بین خواهد برد؟ آیا اصلاً او توانایی پیاده‌سازی تفکرات خود و بازسازی اساسی تیم را دارد؟ برای دستیابی به پاسخی صحیح باید کمی بیشتر صبر کنیم.

 

۸ ۱  
آی اسپورت
2018-11-26 18:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیر
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۹
..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر