فهرست
گزارش تحلیلی ؛ فیس بوک و اینستاگرام عامل حذف تیم ملی ! / آنها پای نت چه می کردند ؟
گزارش تحلیلی ؛ فیس بوک و اینستاگرام عامل حذف تیم ملی ! / آنها پای نت چه می کردند ؟

گزارش تحلیلی ؛ فیس بوک و اینستاگرام عامل حذف تیم ملی ! / آنها پای نت چه می کردند ؟

آی اسپورت - تیم ملی بعد از حذف در دور مقدماتی در حالی به ایران بازگشت که گمانه‌های فراوانیآ در مورد ابقا یا رفتن سرمربی، کارلوس کیروش وجود دارد. حال در میان این همه حدس و گمان جای یک تحلیل علمی از عمل‌کرد و علت بازی‌های خوب و بد تیم ملی فوتبال ایران خالی است.

در متن زیر به صورت خلاصه و با زبان ساده به واکاوی علمی دلایل یاد شده پرداخته شده است.متنی که نوشته دریا موسوی کارشناس ارشد علوم ورزشی است . ..

تیم ملی فوتبال ایران، در جام جهانی ٢٠١٤  نتایج غیر قابل پیش‌بینی و عجیبی از خود بر جای گذاشت. بازی خوب و متعادل مقابل نیجریه، بازی بسیار خوب و باور نکردنی مقابل آرژانتین و بازی نه چندان خوب و شکست سخت مقابل بوسنی.

در علوم ورزشی می‌توان از ابعاد مختلف عملکرد یک تیم ورزشی را بررسی کرد. برای مثال از نظر فیزیولوژیک می‌توان خستگی، فاکتورهای قلبی عروقی و تنفسی و یا شرایط آب و هوایی منطقه و تاثیر آن بر عملکرد بازیکنان را مورد بررسی قرار داد.

از منظر دیگر می‌توان میزان قدرت ـ استقامت، قدرت شوت، زمان عکس العمل، و یا حتا شرایط کفش و لباس بازیکنان و همین‌طور شرایط چمن استادیوم را در علم بیومکانیک بررسی کرد.

همچنین می‌توان تغذیه‌ی بازیکنان را از منظر علم تغذیه مورد بررسی قرار داد و در نهایت در علم روان‌شناسی ورزشی می‌توان به ویژگی‌های فردی، انگیزش و برانگیختی، جو استادیوم، مهارت‌های کنترل اضطراب و احساسات، مهارت‌های ذهنی و بسیاری مسایل دیگر پرداخت.

مهارت ذهنی(mental skills)، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که مرز بین بازیکنان حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای را مشخص می‌کند.

نگرش مثبت ( positive attitude)، سطح بالای خود انگیختگی ( high level self-motivation)، انتخاب اهداف عالی و واقع بینانه ( high , realistic goal)، برخورد موثر با اطرافیان ( deal effectively with people)، خودگویی مثبت (positive self-talk)، تصویر سازی ذهنی مثبت (positive mental imagery )، مدیریت اضطراب موثر ( manage anxiety effectively)، مدیریت موثر احساست (manage emotions effectively)، از جمله مهارت‌های ذهنی‌ای هستند که بازیکنان حرفه‌ای برای عملکرد بهینه بسیار از آن استفاده می‌کنند. 

برای مثال انگیختگی و مهارت‌های کنترل احساسات یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موثر در عملکرد بازیکن است. مدل یو وارونه (inverted U model)، رابطه‌ی بین انگیختگی (motivation) و عملکرد (performance)، را نشان می‌دهد.

\"\"در این مدل مشاهده می‌کنید که برای یک عملکرد خوب به سطح مطلوبی از انگیختگی نیاز داریم که این سطح مطلوب بین ورزش‌های مختلف متغیر است.

به عبارت دیگر ورزش‌هایی با میزان تمرکز بالا  از سطح انگیختگی پایینی برخوردار هستند و در مقابل ورزش‌های رقابتی و سنگین به برانگیختگی بسیار بالا نیاز دارند.

چنان‌چه می‌بینیم مربی‌های‌ کشتی قبل از رفتن بازیکن روی تشک به او سیلی می‌زنند یا وزنه برداران از بو کردن نمک(٣) قبل از مسابقه استفاده می‌کنند. اما درست بعد از نقطه‌ی اوج ( peak spot) در این مدل، با افزایش انگیختگی، عملکرد افت می‌کند و ما رابطه‌ی معکوس بین انگیختگی و عملکرد را خواهیم داشت.

بنابراین سطح بسیار بالای انگیختگی باعث افت عملکرد می‌شود. حال سوال این است که چه مواردی باعث برانگیختگی بیش از حد یک بازیکن می‌شود؟

استرس، ترس از نتیجه و شکست، داشتن اهداف غیر واقعی و دست نیافتنی، عدم اعتماد به نفس، و دریافت بازخوردهای (feedback) اشتباه و بی‌موقع از جمله مهم‌ترین فاکتورهای انگیختگی در ورزشکاران به شمار می‌آید.

تیم ملی فوتبال ایران برای بازی در مقابل نیجریه انگیختگی مناسبی داشت، زیرا مربی در کتار بازکنان قرار داشت که همه بازیکنان به او اعتماد داشتند. تمرینات مناسبی را پشت سر گذاشته بودند و در نتیجه بازیکنان به خودشان اعتماد لازم را داشتند.  همچنین بسیار امیدوار و با انگیزش بودند. نتیجه‌ی مساوی با نیجریه خودش به خودی خود یک موتور شدت بخشیدن به انگیختگی و انگیزش بازیکنان بود، به طوری که توانستند در مقابل آرژانتین به اوج عملکرد خود برسند.

همان طور که دیدیم بازیکنان از تمام آن‌چه در توان داشتند استفاده کردند. در این شرایط است که گاهی بازیکنان چنان عملکرد خوبی دارند که حتا خودشان هم باورشان نمی‌شود. پس از بازی با آرژانتین، همه منتظر بازی نهایی و سرنوشت ساز مقابل بوسنی بودند. همه‌ی دنیا  از کیروش و بازیکنان و ایرانییها بگیر، تا فوتبال دوستان آمریکای جنوبی، همه دوست نداشتند آرژانتین به مرحله‌ی بعد صعود کند.

در نهایت بازی مقابل بوسنی با نتیجه‌ی باور نکردنی و شکست ایران را رقم خورد. صرف‌نظر از افت عملکرد فیزیولوژیک بازیکنان پس از بازی سنگین مقابل آرژانتین که خود یکی از نقاط ضعف این تیم است، از دلایل روانی که بر این نتیجه اثر گذر بود می‌توان به بالا رفتن بیش از حد سطح انگیختگی، استرس بسیار زیاد، فراموش کردن خود واقعی و توانایی‌های واقعی، ترس از نتیجه، اعتماد به نفس بیش از حد و غیر واقعی، ترس از قضاوت مردم، جو سازی‌های رسانه‌ای و بسیاری موارد دیگر، اشاره کرد.

 تمام این موارد با داشتن مهارت‌های ذهنی ذکر شده، قابل کنترل است. چنان‌چه می‌بینیم در بالاترین سطوح ورزشی و رقابتی بازیکنان حرفه‌ای از این مهارت‌ها برخوردارند.

در این میان غیرحرفه‌ای‌ترین کار ممکن این بود که بازیکنان اجازه‌ی استفاده از موبایل، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر یا اینستاگرام را داشتند.

بارزترین نمونه این رفتار را می توان در دسترسی علیرضا حقیقی به فیس بوک و اینستاگرام و پست‌های وی دانست، پست‌هایی که در ابتدا با حمایت خوانندگان مواجه بود و بعد از باخت مقابل بوسنی به انتقاد و گاه فحاشی رسید.

رسانه‌ها با جوسازی‌ها و جنگ‌های روانی می‌توانند ذهن بازیکنان را تحت تاثیر قرار دهند، به همین جهت، از نظر حرفه‌ای در طول مدت مسابقات و در کمپ ورزشی، بازیکنان باید فقط با هم تیمی‌ها، مربی، بدنساز، پرشک، ماساژور، روانشناس  و ... ارتباط داشته باشند.

در نهایت با یک نگاه کلی می‌توان گفت تیمی که آن عملکرد شگفت انگیز مقابل آرژانتین را نشان داد و از طرف دیگر آن نتیجه‌ی باور نکردنی مقابل بوسنی را کسب کرد، نشان داد که قابلیت‌ها و پتانسیل بسیار خوبی دارد اما هنوز حرفه‌ای نشده است

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-29 12:14:19
نظر دهید

۵ نظر
آدامس خرسی
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۲۷
نمیخوام بگم ایران بد بود!!
اما چیز که واضحه اینه که هر تیمی 11 نفره دفاع کنه گل زدن بهش سخته و اینکه آرجانتین هم به جز مسی بقیه بازیکناش در حد گلابی بودن تو این جام/
تا وقتی که بازیکنایی مثه نکونامو شجاعی از تیم ملی خدافسی نکنن و دعوت بشن این تیم به هیجا نمیرسه
هوادار
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۴۵
بازیکن باید خودش حرفه ای باشه. اولا مگه چند نفر تو این شبکه ها بودن و پست می گذاشتن؟ بعد هم اینکه بازیکن باید مثل اشکان باشه چند تا پست مختصر و مفید راجع به تمرینا و مسابقات بدون حاشیه میگذاشت. یا گوچی که هیچ وقت در این مورد به مشکل نخورده.بازیکنای ما کلا حرفه ای نبودن و باختن خسته هم بودن از نظر روحی هم دیگه تخلیه شده بودن
Tabrizaimm
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۳۸
عالی بود مرسی
Tabrizaimm
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۳۸
عالی بود مرسی
هوادار
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۴۸
http://www.espnfc.com/index
What is the Do:More Moment of the Tournament?
قابل توجه کسایی که میگن بازی بد بود و فلان! اگر به قول شما فقط اتوبوس چیده بودیم چرا انقدر مورد توجه قرار گرفته ؟!‌
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر