فهرست
حرفه‌ای مثل مهدوی‌کیا: عجله‌ای برای مربی‌گری ندارم
حرفه‌ای مثل مهدوی‌کیا: عجله‌ای برای مربی‌گری ندارم

حرفه‌ای مثل مهدوی‌کیا: عجله‌ای برای مربی‌گری ندارم

آی‌اسپورت- مهدی مهدوی‌کیا راهی خلاف با هم نسل‌هایش را در پیش گرفت و حالا در فوتبال پایه آلمان مربی‌گری می‌کند. در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا که فوتبال را با نگاهی کاملا حرفه‌ای دنبال می‌کنند. او اصرار دارد که در فوتبال پایه بماند و شور و هیجان کار با کودکان و نوجوانان را به شور و هیجان نیمکت‌های لرزان لیگ برتر ایران و فریاد تشویق هواداران ترجیح می‌دهد. مصاحبه مفصل او با خبرورزشی را در ادامه می‌خوانید:

* آقاي مهدوي‌كيا مدتي است كه در رسانه‌ها كمتر ديده مي‌شويد. آخرين خبر درباره شما اين بود كه براي تماشاي شهرآورد استقلال و پرسپوليس در آلمان دعوت شده‌ايد... 

بله، دوستان به من لطف داشتند و براي اين مسابقه دعوتم كردند ولي متأسفانه روز 31 جولاي در آلمان نيستم و نمي‌توانم براي تماشاي بازي بروم ولي اميدوارم بازي به شكل خوبي برگزار شود و تماشاگران هم از تماشاي مسابقه لذت ببرند.

* آقاي مهدوي‌كيا اخبار نقل و انتقالات ايران را دنبال مي‌كنيد؟

بله، كما بيش اخبار را دنبال مي‌كنم.

* به نظرتان استقلال و پرسپوليس چطور يارگيري كردند؟ عملكردشان خوب بود؟

در مورد اين دو باشگاه بايد بگويم خب تقريباً خوب يارگيري كردند و عملكردشان در نقل و انتقالات خوب بود.

* فكر مي‌كنيد همين كه دو تيم قدرتمند بسته شده‌اند، رقابت‌شان چقدر مي‌تواند جذاب باشد؟ به نظر مي‌آيد بعد از چند سال اين بار يك رقابت شديد از همان ابتداي فصل بين دو تيم به وجود بيايد.

قطعاً اين مسئله اثرگذار است. من فكر مي‌كنم امسال براي استقلال و پرسپوليس فصل جذابي خواهد بود، هم براي خود تيم‌ها و هم براي هواداران‌شان كه البته اين هم به نفع فوتبال ما تمام مي‌شود. هر وقت استقلال و پرسپوليس قوي بوده‌اند روي تيم ملي هم اثر گذاشته‌اند و ما تيمي قوي‌تر داشته‌ايم. خوب است كه در سال جام جهاني‌ فوتبال زيبايي از استقلال و پرسپوليس و ساير تيم‌هاي ليگ برتر ببينيم. قطعاً بازي‌هاي ليگ امسال جذاب خواهد بود چون تيم‌هاي ديگري هم هستند كه قدرتمند بسته شده‌اند.

* مهدي طارمي در نهايت تصميم گرفت در پرسپوليس بماند كه البته نظرات درباره او و ماندنش متفاوت بود. عده‌اي مي‌گفتند تصميم خوبي گرفت، عده‌اي ديگر مي‌گفتند در سال جام جهاني‌ برايش بهتر بود به اروپا برود. شما با كدام نظر موافق هستيد؟

خب من فكر مي‌كنم ماندن طارمي براي هواداران و باشگاه پرسپوليس اتفاق و مسئله خوبي بود. با توجه به اينكه تيم در رقابت‌هاي آسيايي هم حضور دارد، قطعاً ماندن طارمي مي‌تواند كمك زيادي به تيم كند. ولي اگر فوتباليست‌هاي ما از اروپا و ليگ‌هاي معتبر پيشنهاد داشته باشند، بهتر است قبول كنند و به اروپا بيايند. اين براي اعتبار فوتبال ما خيلي خوب است.

* پس فكر مي‌كنيد بهتر بود به اروپا برود؟

ببينيد هر بازيكني مي‌تواند درباره خودش تصميم بگيرد و ما هر چه بگوييم، نمي‌توانيم براي كسي تصميم بگيريم. مهدي طارمي هم خودش تصميم‌گيري كرد.

* درباره تيم ملي ايران صحبت كنيم. شاگردان كي‌روش با قدرت به جام جهاني‌ صعود كردند. كارلوس هم گفته دوست دارد ايران در جام جهاني‌ از گروه خود صعود كند. فكر مي‌كنيد اين اتفاق رخ بدهد؟ تيمي كه مي‌بينيد، پتانسيلش را دارد؟

خب ما با اقتدار از گروهمان صعود كرديم و بالا رفتيم و جزو اولين تيم‌هاي دنيا بوديم كه توانستيم به جام جهاني‌ روسيه برسيم؛ تازه اين اتفاق در شرايطي رخ داد كه حتي يك گل هم در مرحله نهايي نخورديم. نتايج تيم ملي خيلي خوب بود. طبيعي است كه وقتي ما چنين نتايجي مي‌گيريم، خيلي‌ها اميدوار باشند كه حضور ما در جام جهاني‌ تنها به سه بازي خلاصه نشود و ان‌شا‌ءا... بتوانيم به دور بعدي صعود كنيم.

* كاش قرعه را شما براي تيم ملي برمي‌داشتيد! يك بار برداشتيد و در مقدماتي جام جهاني‌ 2014 همه گفتند قرعه‌مان خوب است.

(خنده) خب اين خيلي مهم است كه ما ابتدا ببينيم در چه گروهي مي‌افتيم. چيز ديگري كه اهميت دارد تدارك ماست و اينكه چطور خودمان را براي جام جهاني‌ آماده كنيم. ان‌شا‌ءا... اين كارها خوب پيش برود. من كه خيلي خوشحال مي‌شوم اگر براي اولين بار بتوانيم به دور بعد جام جهاني‌ برويم. قطعاً همه ايراني‌ها خوشحال مي‌شوند. اين صعود مي‌تواند بعدها تأثير بسزايي در فوتبال ما بگذارد، چه رده ملي و چه رده باشگاهي‌‌اش. قطعاً وقتي تيم ملي به موفقيت مي‌رسد، كل فوتبال ما سود مي‌برد.

* از آخرين شرايط خودتان در هامبورگ بگوييد. به كارتان در تيم‌هاي پايه باشگاه ادامه مي‌دهيد؟ حتي شايعه شده بود شايد جدا شويد.

نه، من همچنان در باشگاه هامبورگ هستم و در بخش فوتبال پايه به كارم ادامه مي‌دهم. اتفاقاً قراردادي دو ساله امضا كرديم و من مجدداً به كارم در هامبورگ ادامه مي‌دهم. در دو ماه گذشته هم موفق شدم يك دوره خيلي خوب مربيگري سپري كنم و مدركBاروپا را بگيرم. مي‌خواهم براي كلاس‌هايAهم ثبت‌نام كنم.

* كي براي مربيگري به ايران مي‌آييد؟ البته مي‌گويند در ايران اگر لابي نداشته باشيد، نمي‌توانيد مربي شويد!

من وارد اين بحث‌ها نمي‌شوم ولي دوست دارم زماني به ايران برگردم كه واقعاً دانش و تجربه كافي را داشته باشم، در اين صورت برمي‌گردم. من عجله‌اي براي مربيگري ندارم و مي‌خواهم پله پله جلو بروم. دوست دارم تجربياتي را كه در فوتبال دارم، به ويژه در ارتباط با آكادمي خودم در ايران استفاده كنم و ان‌شا‌ءا... بتوانيم بازيكنان خوبي را پرورش دهيم و به فوتبال ايران خدمت كنيم. قطعاً با فوتبال روز دارم جلو مي‌روم. در آلمان كه يكي از پيشرفته‌ترين كشورهاي دنياست، كار مربيگري و آموزش را با جديت ادامه مي‌دهم. ان‌شا‌ءا... كه در آينده اتفاقات خوبي بيفتد. 

۴ ۲  
آی اسپورت
2017-07-18 01:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
فرهاد
سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶، ۰۱:۳۲
انقدر از این جمله کلیشه ای بدم می اید که هر وقت استقلال پرسپولیس خوب بوده اند تیم ملی هم خوب بوده ست. اخه این حرف مسخره یعنی چه یادمه این حرف را علی پروین زد زمان قهرمانی ایران در بازیهای اسیایی انسال استقلال هم قهرمان شد و پرسپولیسم تیم خوبی بود انسال پروین این حرف را زد الان 30 سال است این حرف تکرار میشود اخه تیم ملی چه ربطی به قوی بودن این دو تا تیم دارد اصلا با منطق که نمیشه توجیه کرد با مثال توضیح دهید کی ؟ کجا ؟ این ده سال که پرسولیس قهرمان نمی شد تیم ملی ضعیف بود ؟ جام جهانی نرفت؟ اصلا چند تا بازیکن این دو تا تیم در ترکیب تیم ملی هستند حالا اصلا 11 نفر تیم ملی هم از این دو باشگاه بازم این حرف اشتباه است. از مهدوی کیا بعید بود این حرف
یاشار تبریزلی
سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶، ۰۷:۵۷
تنها و تنها و تنها ایرانی...که حاضر شده "زحمت" مربی شدن را تقبل کنه
بقیه با مفت خوری و طماعی در عین بی دانشی بی سوادی و بی کفایتی فقط با فرافکنی و هیاهو و متهم کردن داور و بازیکن و مدیر و زمین و زمون.....توسل به جادو و دعا و جمبل....و توسل به لابی ....
پول بیت المال را حیف و میل و نوش جان میکنند
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر