فهرست
گزارش ویژه؛ هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر
گزارش ویژه؛ هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر

گزارش ویژه؛ هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر

آی اسپورت بازی‌های لیگ هفدهم به هفته ها و روزها پایانی خود نزدیک شده است و بدین ترتیب می‌توان به مقایسه آمار این لیگ با سایر فصول برگزار شده لیگ برتر پرداخت و قطعا یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این موضوع به بررسی هجومی‎ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر اختصاص دارد. عنوانی که قطعا در این دوره از رقابت‌ها و در دو هفته پایانی شکسته نخواهد شد.

پرسپولیس به عنوان قهرمان دوره هفدهم لیگ برتر هجومی‌ترین تیم این رقابت‌ها نیز محسوب می‌شود اما در مقایسه با سایر تیم‌های هجومی فصل‌های قبل آمار ضعیف‌تری را از آن لیگ هفدهم کرده است. شاگردان برانکو در 28 بازی توانستند 44 گل و ذوب‌آهنی‌ها موفق شدند 43 گل به ثمر برسانند که به طور میانگین می‌توان گفت به ازای هر بازی 1.57 و 1.53 گل به ثمر رسیده و این آمار در دو هفته پایانی نمی‌تواند رشدی رکوردشکن داشته باشد. توضیح ضروری در این باره اینکه با توجه به 3 فرمت متفاوت لیگ برتر (3 دوره لیگ 14 تیمی، 7 دوره لیگ 18 تیمی و 7 دوره لیگ 16 تیمی) برای انتخاب هجومی‌ترین تیم‌ها به بررسی میانگین گل‌های زده به ازای هر بازی پرداختیم تا حقی از هیچ از تیم‌ها ضایع نشود.

اول استقلال تهران، لیگ هشتم، 70 گل زده، میانگین 2 گل به ازای هر بازی

1
1

استقلال لیگ هشتم با امیر قلعه‌نویی پا به میدان رقابت‌ها گذاشت و در نهایت توانست علاوه بر رسیدن به عنوان قهرمانی، تعدادی از عناوین ریز و درست را از آن خود کند. یکی از مهمترین رکوردهای آبی‌پوشان که احتمالا تا سال‌ها نیز دست نخورده خواهد ماند عنوان هجومی‌‎ترین خط حمله است. آبی‌پوشان با به ثمر رساندن 70 گل در لیگ 18 تیمی، توانستند به میانگین 2 گل در هر بازی دست پیدا کنند.

آبی‌پوشان در آن سال از مهاجمانی همچون فرهاد مجیدی، آرش برهانی، سیاوش اکبرپور، علی علیزاده، علیرضا عباسفرد و هافبک‌هایی همچون مجتبی جباری، فابیو جان‌واریو و حسین کاظمی و همینطور مدافع گلزنی هنچون پیروز قربانی سود می‌بردند و در این میان آرش برهانی موفق شد با به ثمر رساندن 21 گل به عنوان آقای گلی این رقابت‌ها دست پیدا کند. به غیر از برهانی، اکبرپور با 10 گل، جباری با 8 گل، کاظمی با 6 گل و قربانی با 5 گل، بهترین گلزن آبی‌ها در این لیگ بودند. 

 

دوم سپاهان اصفهان، لیگ نهم، 67 گل زده، میانگین 1.97 گل به ازای هر بازی 

2
2

سپاهانی‌ها از این دوره سونامی خود را آغاز کردند و توانستند با سه قهرمانی پیاپی نام خود را در لیگ برتر جاودانه کنند. آنها در این دوره عنوان هجومی‌ترین تیم رقابت‌ها را از آن خود کردند و با اختلافی اندک در رده دومین تیم هجومی تاریخ لیگ برتر قرار گرفتند و جالب اینکه این تیم نیز با سرمربی‌گری امیر قلعه‌نویی در لیگ حضور پیدا کرد و بدین ترتیب باید هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر را از آن این مربی پرافتخار دانست.

سپاهانی‌ها در لیگ نهم که لیگی 18 تیمی بود توانستند 67 بار گلزنی کنند و به این ترتیب به ازای هر بازی 1.97 گل به ثمر رساندند. عماد رضا مهمترین مهاجم سپاهانی‌ها در این دوره از رقابت بود که توانست با 19 گل به عنوان آقای گلی لیگ برسد. او پس از ادموند بزیک، دومین آقای گل در لیگ برتر نام گرفت.

 

سوم تراکتورسازی تبریز، لیگ چهاردهم، 58 گل زده، میانگین 1.93 گل به ازای هر بازی

3
3

بدون تردید دراماتیک‌ترین دوره لیگ برتر به این فصل مربوط می‌شود. لیگی که حتی پس از گذشت دقایقی از آخرین دیدار، تصور بر قهرمانی تراکتورسازان بود اما به ناگاه تصویر بالا رفتن جام در شهر دیگری به نمایش درآمد تا (حداقل) ورزشگاه یادگار امام تبریز در شوکی تاریخی فرو ببرد.

تراکتورسازان که در بازی‌های لیگ چهاردهم با تونی اولیویرا برای رسیدن به قهرمانی پا گذاشته بودند و در آخرین دقایق نیز  این عنوان را از دست داده بودند، توانستند تعداد زیادی از عناوین را به خود اختصاص دهند. سرخ‌پوشان در این بازی‌ها موفق شدند در 30 دیدار خود 58 گل به ثمر برسانند و بدین ترتیب می‌توان گفت با میانگین به ثمر رساندن 1.93 گل به ازای هر بازی در رده سوم هجومی‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ قرار گرفته است. لوسیانو ادینیو یکی از محبوب‌ترین و البته کاربلدترین خارجی های حاضر در فوتبال ایران بود که توانست در این دوره با به ثمر رساندن 20 گل به عنوان آقای گل معرفی شود.


... و دوره های دیگر


*  پاس تهران با به ثمر رساندن 48 گل در لیگ 14 تیمی(دوره سوم) و ثبت میانگین 1.84 گل زده به ازای هر بازی

*  سپاهان اصفهان با به ثمر رساندن 47 گل در لیگ 14 تیمی(دوره دوم) و ثبت میانگین 1.8 گل زده به ازای هر بازی

*  پاس تهران با به ثمر رساندن 54 گل در لیگ 16 تیمی(دوره پنجم) و ثبت میانگین 1.8 گل زده به ازای هر بازی

ورزش 3

۶ ۵  
آی اسپورت
2018-04-21 16:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
معین
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۱۹
رکورد تاج کبیر جاودانست !!
لنگ اسپورت
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۲۷
جالبه که این خبر توی تیتر اصلی ای اسپورت قرار نداره؟؟؟ حالا اگه پرسپولیس بود که ۷۰ گل زده بود هیچی ولش کن.
علی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۳۰
مگه نمیگی ۷۰ تا گل تو لیگ ۱۸ تیمی خب میشه ۷۰ گل تو ۳۴ بازی میانگین 2.05 گل تو هر بازی یعنی بیشتر از دو گل
احمد
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۴۲
برام جالبه که این سایت حتی اشاره ای به خبر پرتماشاگرترین تیمهای این فصل لیگ قهرمانان آسیا اشاره ای نکرده... احتمالا چون استقلال در این عنوان حتی با دو بازی از سرخ ها با سه بازی با اختلاف فاحش بوی سبقت رو ربوده... البته سرخ تو نود بهترین اند
۶
ندا تاجی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۱۵
ههههه پس لنگ چی شد.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر