فهرست
از دیوپ و ریبیرو تا گولچ و پریموف!
از دیوپ و ریبیرو تا گولچ و پریموف!

از دیوپ و ریبیرو تا گولچ و پریموف!

آی اسپورت - از 4 گلی که در روز اول لیگ قهرمانان آسیا وارد دروازه نمایندگان ایران شد، 3 گل را باید به حساب بازیکنان خارجی و گران‌قیمت حریفان بنویسیم. هر دو گلی که استقلال از الاهلی عربستان دریافت کرد روی ارسال‌های اورتون ریبیروی برزیلی و ضربات ماکته دیوپ سنگالی بود. تک گل الهلال به پرسپولیس هم روی ارسال ملیسی اروگوئه‌ای و ضربه سر ادواردوی برزیلی به ثمر رسید.

البته که بی‌انصافی است اگر تمام قدرت تیم‌های عربی کشورهای حاشیه خلیج فارس را تنها در بازیکنان خارجی این تیم‌ها بدانیم و از نقش دیگر بازیکنان بومی این تیم‌‎ها غافل شویم اما مسئله اصلی «تاثیرگذاری» است. بازیکنان خارجی که به استخدام تیم‌های باشگاهی کشورهای حاشیه خلیج فارس درمی‌آیند، عموما از کیفیت بالایی برخوردارند و علاوه بر تاثیر روی قدرت تیم، بر روی دیگر بازیکنان هم‌تیمی خود هم تاثیر مثبت می‌گذارند و از نظر فنی به پیشرفت آنها هم کمک می‌کنند. اصلا دلیل اصلی این همه هزینه این است که تیم‌های عربی در عرصه‌های بین‌المللی به کمک همین بازیکنان خارجی به موفقیت برسند. حالا این خارجی‌ها را با بازیکنان خارجی تیم‌های ما در لیگ قهرمانان آسیا مقایسه کنید. کدام بازیکن خارجی در این 4 تیم به اندازه یکی از این بازیکنان تیم‌های عربی تاثیرگذار بوده است؟ البته که باشگاه‌های ثروتمند عربی می‌توانند بازیکنان بهتری نسبت به باشگاه‌های ایرانی جذب کنند اما مساله این است که بازیکنان خارجی که به فوتبال ما می‌آیند و عموما پول بهتری نسبت به بازیکنان داخلی ما می‌گیرند، به اندازه‌ای که باید کیفیت فنی و بازدهی ندارند.

خارجی‌های استقلال رابسون جانواریو و لئاندرو پادوانی هستند که هر دو عملکردی پر نوسان دارند و پس از نمایشی خوب در دربی تهران، در مقابل الاهلی جزو ضعیف‌ترین بازیکنان استتقلال بودند. درباره خارجی‌های پرسپولیس هم که اگر حرف نزنیم شاید بهتر باشد. خارجی‌‎های ذوب‌آهن هم علی حمام و ربیع عطایای لبنانی و  جری بنسون هندوراسی هستند که بی‌شک کیفیت بالاتری از بازیکنان داخلی خودمان ندارند. این‌‎ها بازیکنانی هستند که در زمین برای تیم‌های ما بازی می‌کنند و البته بخش اعظمی از بازیکنان خارجی فوتبال ما بیشتر وقت خود را صرف شکایت به فیفا برای گرفتن حق و حقوق خود می‌کنند. حقوقی که البته طبق قرارداد حق آنهاست اما هرگز کیفیت فنی متناسب با قراردادی که با آنها بسته شد نداشتند.

با توجه به اوضاع وخیم باشگاه‌های ایرانی در بخش قراردادها و شکایت‌های تمام نشدنی بازیکنان خارجی از باشگاه‌های ایرانی به فیفا، شاید زمان آن رسیده که در جذب این بازیکنان کمی تجدید نظر کنیم. با این رویه‌ای که سال‌هاست باشگاه‌های ما در پیش گرفته‌اند، بیشتر بازیکنان خارجی حاضر در فوتبال ما نه تنها کمکی به پیشرفت این فوتبال نکرده‌اند بلکه از صدقه سر مدیران بی‌کفایت و ناکارآمد و البته دلال‌های خوش‌اشتها، عموما دردسرساز شده‌اند و فقط و فقط به این فوتبال آسیب رسانده‌اند. همانطور که ما از نظر مالی توان رقابت با باشگاه‌های ثروتمند عربی را نداریم، آنها هم از نظر سرمایه انسانی و استعداد در مقابل ما بسیار ضعیف‌تر هستند و چه بهتر که به جای صرف هزینه‌های گزاف برای جذب بازیکنان خارجی که بیشتر به هندوانه‌های دربسته شبیهند، روی جوانان‌مان سرمایه‌گذاری کنیم. همان کاری که علیرضا منصوریان خواسته یا ناخواسته در استقلال انجام داده است. بی شک همین بازیکنان جوان استقلال در سال‌های آینده می‌توانند با پیوستن به تیم‌های خارجی، برای استقلال درآمدزایی هم بکنند و چندین برابر هزینه‌ای که صرف آنها شده را به باشگاه برگردانند.   

 

 

۹ ۳  
آی اسپورت
2017-02-22 14:53:00
نظر دهید

۳ نظر
سعید
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵، ۱۴:۵۸
بله، قرارداد 12 میلیون دلاری تا قرارداد 300 هزار دلاری!! نفست از جای گرم درمیادا!
۹
محمد پرسپولیسی
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۲۸
با ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار نمیشه بازیکنی پیدا کرد که از داخلی ها خیلی بهتر باشن. اگه ورود بازیکن رو هم ممنوع کنن(اصلا بعید نیست) قیمت داخلی ها افزایش پیدا می کنه مثل اون موقع که دروازه بان رو ممنوع کردن. در هر صورت چون نظارتی نیست پول بیت المال حروم میشه یا تو جیب خارجی ها میره یا داخلی هایی که همین حالا هم چند برابر ارزششون پول می گیرن
مهدي
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۵۳
آغا ما بايد براي مربي ها و بازيكن هاي خارجي كه به ليگ ما ميان فيلتر بزاريم. مثلا بازيكن خارجي بايد حداقل ٢٠ بازي ملي براي كشور كرده باشه يا توي ي ليگ معتبر خارجي بازي كرده باشه. يا مربي خارجي كه مياد بايد حتما يا تجربه جام جهاني داشته باشه يا ليگ اروپا يا جام ملتها و،،، ما ميتونيم با قيمت هاي ي كم بالاتر از امثال برانكو و قلعه نويي مربي هاي خارجي خييييييلي بهتري بياريم. حتي با قيمت كم هم ميشه . الان همين منشا توي پيكان با ٤٠٠ ميليون تومن اومده. از همه مهاجم هاي ليگ هم بهتره.توجه داشته باشيد كه امين حاج محمدي قراردادش يك و نيم ميليارد بوده!!!! پس قطعا ميشه با يك يا دو ميليارد بازيكنهاي خيلي خوبي رو پيدا كرد به شرطي كه هدف مسءولين ارتقاء كيفيت ليگ باشه نه دلالي.
با دوستاني هم ك ميگن با اين قيمتها نميشه بازيكن گرفت موافق نيستم، چون هم امكانش گاها وجود داره و اگر هم نباشه نيامدن اين بازيكنها ب فوتبال ما خييلي بهتره. مجبور نيستيم كه حتما بازيكن خارجي داشته باشيم. از طرفي بايد تعداد سهميه خارجي ها رو براي تيم هاي ليگ كم كنن. مثلا دو تا. اينطوري سعي ميكنن بازيكنهاي بهتري بگيرن ، پولشون هم ميتونه بيشتر بشه براي هر بازيكن. ولي مهمترين مسءله اينه كه ما حتما براي خارجي ها فيلتر داشته باشيم. اينطوري واقعا بعد از سه چهار سال ميشه تاثيرش رو در ليگ ديد
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر