فهرست
یادداشت ویژه: پیامبران نوخاسته دیر آمدند، زود رفتند
یادداشت ویژه: پیامبران نوخاسته دیر آمدند، زود رفتند

یادداشت ویژه: پیامبران نوخاسته دیر آمدند، زود رفتند

آی اسپورت- حالا چند روزی از حذف ایران گذشته. جو ملتهب روزهای بازی تمام شده و می‌شود کمی آرام‌تر درباره‌ی اتفاقات حرف زد. درباره‌ی همه‌ی تحلیل‌ها که قبل و بعد از هر تورنمنتی از گوشه‌وکنار، از تلویزیون تا صف تاکسی‌های خطی به اسم «حرف حساب» ظهور می‌کنند.

 1- ایران می‌توانست بوسنی را ببرد؟ بله می‌توانست. آیا قادر بود از گروهش صعود کند؟ بله. می‌توانست. مگر قبلا سنگال نتوانست؟ یاترکیه؟ یا در همین جام کاستاریکا؟ برای بار نمی‌دانم چندم است که ما صورت مسئله را اشتباه طرح می‌کنیم. صعود یا عدم صعود ایران به مرحله‌ی بعد نه آن‌قدرها به افراد مربوط است، نه مربوط به اشتباهات داوری. در اقصی‌نقاط جهان داورها زیاد اشتباه می‌کنند. کل داستان‌هایی تحت‌عنوان برنامه‌ریزی و کلان‌نگری و افق دید برای همین چیزها به‌وجود آمده. برای این‌که تا حد امکان در یک گستره‌ی وسیع‌تر چیزی، محصولی و نتیجه‌ای حاصل شود که کم‌تر و کم‌تر وابسته به افراد و شرایط غیرمترقبه باشد.

2- برای انشا‌نویسی کیروش و ولاسکو بهترین سوژه‌ها هستند. استتوس‌های نیم‌خطی درباره‌ی سقف و رویا و جاه‌طلبی. این‌چیزها فوق‌العاده‌‌ست اگر جای درست خودش - فیس بوک و توئیتر - خرج شود. مشکل از جایی شروع می‌شود که این ایده‌ها و آرمان‌های انگیزشی را کافی می‌دانیم. خیال می‌کنیم می‌شود جای همه‌ی کمبودها و حفره‌ها را با این جمله‌سازی‌ها پر کرد. زودتر بروم سر اصل مطلب: جاه‌طلبی و رویا در برنامه‌ریزی و مهمتر از آن تعهد به راه و نقشه است. آن‌هم نه یک شب و یک سال. اگر بتوانیم یک مسیر از قبل تعیین‌شده را آرام‌آرام در طی ده‌ سال برویم و به مقصد - طبعا بزرگ - برسیم جاه‌طلبیم. پرفکشنیستیم. سقف بلندی از آرزو و رویا داریم. وگرنه - بدون تعارف -با یک پنالتی به آرژانتین و برد بوسنی و و صعود هم نه آن‌قدرها جاه‌طلبیم و نه آنقدرها رویاپرداز…

3- ولاسکو اتفاقا مورد جذابی‌ست. در بزرگی ولاسکو با توجه به کارنامه‌اش هیچ کس شکی ندارد. اما…. بد نیست زاویه‌ی دیدمان را لحظاتی تغییر دهیم. اگر از پنج حیطه در بعد از انقلاب بخواهم نام ببرم که به نحوی باورنکردنی توانسته‌اند مستمر و با برنامه پیش بروند قطعا یک موردش والیبال است. نیازی به حافظه‌ی تاریخی نیست. تلویزیون آیتم‌های لوسی دارد که لابد دیده‌اید. سراغ هنرمندان و مردم می روند و نظرشان را در مورد درخشش تیم والیبال می‌پرسند و همه با غرور از «خوب شدن» والیبال و حال کردنشان می‌گویند. ازتلویزیون به تبلت‌ها: شبکه‌های اجتماعی مملو از جملاتی‌ست در ستایش ولاسکو. کم‌کم می‌فهمیم با یک گزاره‌ی منطقی طرفیم: « ولاسکووالیبال ایران را به عرش رساند. تنهایی. یک نفره». حالا همین ایده را بسط بدهیم می‌رسیم به سایر رشته‌ها. ما دنبال یک پیامبر هستیم.ولاسکو. کیروش. محمد بنا. «افرادی» که یک شبه ظهور کنند و ما به سرزمین موعود برسیم. به شیر و عسل وعده‌داده شده. حالا چرا ولاسکو مورد جذابی‌ست؟ چون صورت مسئله این‌طور جا افتاده که ما در کوچه‌ها والیبال بازی می‌کردیم که ناگهان از میان عهد عتیق پیامبری به اسم ولاسکو ظهور کرد و ما یقیه‌ی ایتالیا را گرفتیم.

محمدرضا یزدانی‌خرم در سال شصت و هشت رییس فدراسیون والیبال شد و تا هفده‌سال بعد انقلاب مستمر خودش را ادامه داد. کدام انقلاب؟ ایران در آن دوران شش بار قهرمان نوجوانان آسیا، چهاربار قهرمان جوانان آسیا شد. در طی این دوران یک بار ایران قهرمان جوانان جهان شد. لابد می‌دانید که این اولین‌باری بود که ایران در یک ورزش تیمی توانست قهرمان جهان شود. اما تیم بزرگسالان هم در این دوران از زنگ تفریح ژاپن و چین توانست قهرمان آسیا شود و در بازیهای آسیایی تا فینال پیش برود. دقیقا درباره‌ی چه شکلی از پیامبری حرف می‌زنیم؟ ولاسکو مربی بزرگی بوده و هست. اما به عنوان یک آدم درست در لحظه‌ی درست در جای درست بود. ولاسکو عامل بسیار مهمی در موفقیت والیبال بود. اما عضو مهمی از یک زنجیره.یک پروسه که از هفده سال پیش با پشتکار جلو آمده بود تا امروز به اینجا برسد. به اینجا که بیست و پنج ساله شده و حالا خودش را برای قهرمانی جهان آماده می‌کند. نه کیروش نه هیچ کس دیگری در این بستر به نتایج به‌خصوصی نخواهد رسید. به امید اتفاقات. یک روز داور گل صحیح ازبکستان را نمی‌گیرد و پنالتی واضح کره را و روز دیگر پنالتی واضح ایران و بدشانسی‌ها.

والیبال با فوتبال هیچ شباهتی ندارند. دقیقا در مقابل هم‌اند.یکی پشتش بیست و پنج سال برنامه‌ریزی خوابیده و یکی دیگر هم بیست و سه سال است که باشگاه‌های‌ش قهرمان اسیا نشده‌اند. سی و هشت سال است که قهرمان آسیا نشده‌اند و سی و هشت سال است که به المپیک نرسیده‌اند. این فاصله‌ها را با هیچ لفاظی نمی‌شود پر کرد. با هیچ انرژی مثبت و خوشبینی. چیزی شبیه به الگوی افشین قطبی در فوتبال و محمود احمدی‌نژاد در سیاست: که چون یک‌بار گفتند می‌شود و شد، فکر می‌کردند هربار دیگر هم بگویند می‌شود خواهد شد (همین اخیرا داریوش مصطفوی از علاقه‌ی احمدی‌نژاد به قطبی گفته بود)

4- کیروش راست می‌گوید: رویا داشتن مجانی‌ست. اما رویا در پنالتی گرفته‌نشده و هزار اما و اگر نیست. رویا در نقشه ی قهرمان جهان‌شدن است. در دانستن فرق رویا با خوشبینی‌ست. تفاوت جاه طلبی با ساده‌لوحی. در بیست‌و پنج سال برنامه‌ریزی مداوم و پشتکاریزدانی‌خرم و داورزنی. که از هیچ، چیزی ساختند. بی‌اعتقاد به معجزه. متکی به برنامه و البته امید.

۵- به‌جای هر نتیجه‌ای بگذارید خاطره‌ی دوستی را برایتان تعریف کنم. دوستی که بازی را در میان ایرانیان مقیم انگلیس دیده بود. بهتر از هر تحلیل و لفاظی ذهنیت ما را در برخورد با جهان پیرامون نشان می‌دهد: « توو این باری که ما رفتیم طبقه‌ی بالا رو داده‌بودن به ایرانیا. یه اسکرین هم نصب کرده‌بودن برای بازی. دوستامون دی‌جی هم آورده‌بودن. بازی که تموم شد دی‌جی با آهنگ کلاغ دم‌سیاه کارشو شروع کرد و ظرف چند دقیقه جو از این رو به این رو شد»

  ۱۰  
آی اسپورت
2014-06-30 13:33:54
نظر دهید

۱۰ نظر
-
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۰۸
گرچه در بعضی جاها اغراق شده بود ، ولی کلا مقاله خوبی بود
mehdi
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۲۹
نوشته خوبی بود. ما همیشه دنبال قهرمانیم
-
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۳۷
مرسی
-
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۵۴
تا دیروز که "رویافروشی" جرم بوده. چی شد حالا کپی جمله قطبی "رویا مجانی‌ست" - برگرفته از جمله "مهربانی کردن مجانی‌ست"- انقدر پرطرفدار شده؟
رامین
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۱۳
بسیار جالب بود و بنظر من به همین دلیل یعنی برنامه ریزی و مدیریت و پشتکار ، ما به کسی نیاز داریم که اینهارو به ما یاد بده و کیروش فرد بسیار مناسبی هستش. چون شخسیتی جنگ جو داره و از طرفی کاربلد هم هست در نتیجه برای پیشرفت خیلی راهنمای خوبی هست.
pouria بارسلونا
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۴۷
"ما دنبال یک پیامبر هستیم " این بهترین جمله برای وصف ایرانی ها بود . احسنت آقای نویسنده
طاهااا
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۴۳
این یک واقعیت هست که ما از نبود مدیریت و برنامه ریزی رنج می بریم.
-
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۱۴
کیروش یکی از روشنفکران معاصر ماست. خیلی با شعور اظهارنظر می‌کنه. میشه یه مجموعه از مصاحبه‌هاشو جمع کرد و رایگان بین اهالی مطبوعات ورزشی از جمله علیلطفی پخش کرد. این بستر و زیربنا و ساختارسازی حرفاییه که همه بلدن بزنن. برنامه‌ریزی بلند مدت رو هیچ عقل سلیمی نمی‌گه بده. خوبه حرفای سرمربی ایران رو در مورد فوتبال آسیا بخوونه. تنها باری که دیدم یه اهل ورزش ادعایی غیرشرق‌شناختی مطرح می‌کنه که کاملا ربط داره به وضعیت فرد تاریخی ایران کیروش بوده. حالا فاز پیامبر و خصلت تاریخی واسه ایران ساختن از کجا دراومد علیلطفی عالمه
-
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۰۶:۱۰
خیلی منصفانه بود .
ممنون .
هوادار
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۵۲
چرا ازین بعد نگاه نمی کنید که والیبال ثبات داره و فوتبال نه و نصف کسایی که میگن کیروش باید بمونه دنبال همین ثبات هستند. خسته شدند از رفتن و اومدن های چند باره حتی در طول یک تورنمنت. دنبال زمان دادن هستن و کیروش نشون داد که میشه بهش اعتماد کرد. ما دنبال پیامبر نیستیم ما میدونیم فوتبال ما با وضع جاری هیچ چیزی ازش درنمیاد ولی نمیخوایم ثبات رو هم ازش بگیریم تا مایه آبروریزی ما بشه! ما فقط دنبال ته مانده آبرومون هستم ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر