فهرست
مسیر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا در شطرنج
مسیر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا در شطرنج

مسیر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا در شطرنج

آی اسپورت - خبر درخواست تغییر تابعیت از سوی علیرضا فیروزجا شطرنج‌باز نوجوان ایرانی مهمترین خبر غیر فوتبالی در ورزش ایران طی چند روز اخیر بوده است. فیروزجا که هم اکنون در فرانسه بسر می‌برد، پس از لغو اعزام تیم شطرنج ایران به رقابت‌های سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان در مسکو، تصمیم گرفته زیر پرچم فدراسیون جهانی در این مسابقات شرکت کند.

درخواست تغییر تابعیت این شطرنج‌باز شوک خبری بزرگی بود و باعث شد اظهار نظرهای مختلفی در این باره صورت بگیرد. در این میان مهمترین سوالی که مطرح می‌شود، این است که تغییر تابعیت فیروزجا در چه شرایطی امکان پذیر است و آیا فدراسیون ایران می‌تواند جلوی این اتفاق را بگیرد یا خیر؟

درخواست تغییر تابعیت اتفاق جدیدی در رشته شطرنج نیست و در گذشته نیز در ایران و دیگر نقاط جهان رخ داده است. زمانی که یک شطرنج‌باز قصد رقابت برای کشور دیگری را دارد، درخواست این موضوع را به فدراسیون مبدأ ارائه می‌کند. اگر فدراسیون مبدأ مشکلی با این مسئله نداشته باشد، با پرداخت 5 هزار یورو این جابه‌جایی صورت می‌گیرد و مشکلی هم به وجود نمی‌آید.

شرایط دوم برای زمانی است که فدراسیون مبدأ مخالفت صریح خود را درخصوص تغییر تابعیت شطرنج‌باز مورد نظر اعلام کند. در این وضعیت دو اتفاق رخ می‌دهد. شطرنج‌باز باید در کشوری که مدنظرش است، حداقل دو سال اقامت داشته باشد و پس از آن رسماً می‌تواند برای کشور جدیدش مسابقه بدهد. قطعاً این دو سال، زمان زیادی برای یک شطرنج‌باز است و شاید برخی نخواهند این وضعیت را تحمل کنند.

اتفاق بعدی این است که شطرنج‌باز مورد نظر تابعیت یا شهروندی و گذرنامه کشور دوم را دریافت کند. در این صورت او خیلی راحت قادر به این جابه‌جایی در تغییر تابعیتش خواهد بود و مشکلی هم وجود ندارد. مورد علیرضا فیروزجا نیز در یکی از این مسیرها قرار خواهد گرفت. او در فرانسه حضور دارد و اگر مسئولان این کشور حق شهروندی و گذرنامه فرانسوی را در اختیار او بگذارند، وی می‌تواند از این پس با وجود مخالفت ایران، برای این کشور اروپایی رقابت کند.

 

تسنیم

۱۲    
آی اسپورت
2019-12-27 10:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر