فهرست
گزارش روز: الجزایر به دنبال انتقام از " رسوایی گیخون "
گزارش روز: الجزایر به دنبال انتقام از " رسوایی گیخون "

گزارش روز: الجزایر به دنبال انتقام از " رسوایی گیخون "

آی اسپورت - اگر فکر می کنید که مصاف امشب آلمان و الجزایر یک دیدار معمولی محسوب می شود، کاملا در اشتباه هستید.

قضیه مربوط به 32 سال پیش و جام جهانی 1982 اسپانیا می شود. آلمان غربی و الجزایر در آن رقابت ها در یک گروه قرار گرفته بودند و جدال صعود به روز آخر کشیده شد.

جایی که الجزایر توانست شیلی را شکست دهد و آلمان برای صعود می بایست از سد اتریش عبور می کرد. تنها یکی از دو تیم آلمان و الجزایر می توانستند همراه با اتریش راهی دور بعد رقابت ها شوند.

از بازی آلمان و اتریش تحت عنوان \" رسوایی گیخون \" یاد می شود. آلمان ها خیلی زود در همان 10 دقیقه ی نخست به گل دست یافتند اما ادامه ی بازی به شکل غیر قابل باوری \" \" مشکوک \" به نظر می رسید.

دو تیم هیچ تلاشی برای باز کردن دروازه ی یکدیگر به خرج نمی دادند و بازی طوری پیش می رفت که حتی مفسر شبکه ی ARD آلمان از ادامه ی تفسیر بازی امتناع کرد. گزارشگر اتریشی دیدار نیز از بینندگان خواست تا شبکه را عوض کنند.

بازی تا پایان همان روال \" مضحک \" خود را طی کرد تا با سوت پایان داور مسابقه، آلمان و اتریش با هم به مرحله ی بعد جام جهانی 1982 صعود کنند.

بعد از پایان بازی هواداران خشمگین الجزایر در اسپانیا و کشورشان دست به تظاهرات زدند و با نشان دادن پول تبانی آشکار در دیدار آلمان و اتریش را یادآور شدند.

هر چند همچون بسیارری از موارد مشابه، در نهایت چیزی به اثبات نرسید اما آن هایی که این بازی را دیده بودند به راحتی رای به تبانی بودن آن می دادند.

32 سال پس از فاجعه ی \" گیخون \" آلمان و الجزایر بار دیگر به هم رسیدند. اکنون الجزایر این فرصت را دارد تا سرنوشت خودش را برای رسیدن به جمع 8 تیم برتر دنیا تعیین کند. 

هر چند آن ها کار بسیار دشواری را برای صعود پیش رو خواهند داشت اما بازیکنان تیم سراسر انگیزه خواهند بود و سعی خواهند کرد تا بهترین عملکردشان را در برابر آلمان ارائه دهند. 

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-30 13:14:50
نظر دهید

۱ نظر
Danial
دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۱۵
یک کثافت کاری بزرگ بود که شرم اون ماجرا هیچ وقت از بین نخواهد رفت. من چند دقیقه‌ای از اون بازی مضحک رو دیدم. ۸۰ دقیقه کسی‌ حتی یه دونه تکل هم نزد و کلا بازیکنا وسط زمین فقط به هم پاس میدادن. در نهایت فیفا اعلام کرد که هیچ کار خلاف قانونی‌ که بشه تیمی رو جریمه کرد انجام نشده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر