فهرست
یادداشت: خرده روایت های یک جام جهانی هیجان انگیز
یادداشت: خرده روایت های یک جام جهانی هیجان انگیز

یادداشت: خرده روایت های یک جام جهانی هیجان انگیز

کاوه اسماعیلی

آی اسپورت- یک آگهی هست که برای جام جهانی ساخته‌اند که الیور استون نقش کارگردان صحنه مسابقه را دارد. به بازی فوتبال کات می‌دهد و از بازیگران-بازیکنانش می‌خواهدکه شور بیشتری به نمایش بگذارند. زنهار میزند که این صحنه‌ایست که همه مردم دنیا پای تماشایش ایستاده‌اند. پس بیشتر از آن چیزی نشان دهید که قبلا تماشا کرده‌اند. چیزی که دیگران قادر به انجامش نباشند. و بعد where are the stras . ستارگان صحنه را فرا میخواند که اکشن هیجان‌انگیزش را تکمیل کنند. صحنه‌پردازی‌اش را انجام داده و فقط ستاره ها مانده‌اند. 

 

\"http://images.latintimes.com/sites/latintimes.com/files/styles/large/public/2014/01/08/oliver-stone.png\"

 

هر نمایشی قاعده خود را پیدا میکند. هر فیلمی و هر داستانی و هر فوتبالی دنیای خود را می‌سازد که باید راه ورد به آن را پیدا کنید. آن در کوچکِ رو به باغ را که پیدا کنید وارد سرزمین عجایب می‌شوید. اینجوری هر نمایشی را با لذت تماشا می‌کنید. اگر مثل من یکی آسان‌گیر هم باشید که چه بهتر. دنیا به کامتان است. اینجوری کاستاریکایی‌ها مثل یک مشت کارگر معدنِ پاپتی (با آن جوئل کمپل شان که مثل یک سیاه فراری به تنهایی آن جلو قلدرهای یونان را دنبال خود میکشاند) در جدالی فرسایشی با یونانیها تا دم دمای صبح بیدار نگهتان میدارند.

 

 

 

 

 و قبل از آن فرمولِ محبوب \"نجات در آخرین لحظه‌ی\" هلند با جمعی از فاینوردیهای زحمت‌کش و همان ستاره‌ی مدنظر آقای الیور استون که قرار است کاری کند که فقط از ستاره‌ها برمی‌آید. کچلِ موذی هلندی در گرمای 40 درجه‌ی ظهر فورتالزا ستاره صحنه‌ست. آرین روبن بهترین تورنمنتش را سپری می‌کند. و اینبار نوبت اوست که کابوس یک‌هشتمهای مکزیکِ همیشه بازنده را تکمیل کند. 

 

 

 

اینطوری جام جهانی‌ام را میگذرانم. با همین خرده درامها. وقتی انگلیس و ایتالیا - خیر و شر اصلی ماجرای من - همان اول به هم خوردند و همان اول جفتشان حذف شدند. وقتی ماجراهای شهری با داستانکهای کوچک جایِ کهن الگوهای قصه‌ها را می‌گیرند. درست حالت جرمی رنر را دارم توی سورپرمارکتِ فیلم هرت لاکر وقتی به قفسه خوراکیها برای خرید خانه خیره شده بود. بعد از اینکه از میدان جنگ عراق به خانه برگشته بود. همانجور به اطرافم خیره‌ام. همانجور گیج و غریبه.

     
آی اسپورت
2014-06-30 19:16:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر