فهرست
رمزگشایی از بیانیه کانون مربیان ایران علیه کی روش/ گنج بدون رنج می خواهند
رمزگشایی از بیانیه کانون مربیان ایران علیه کی روش/ گنج بدون رنج می خواهند

رمزگشایی از بیانیه کانون مربیان ایران علیه کی روش/ گنج بدون رنج می خواهند

آی اسپورت-

1-بروز هر حادثه ای در فوتبال امکان دارد اما این به آن معنا نیست که با یک مربی بسیار بزرگ می شود همه فرمول ها را به سخره گرفت و ناگهان قهرمان جهان شد.که اگر اینگونه بود تردید نکنید اعراب حاشیه ای جنوب خلیج فارس انقدر پول دارند که بتوانند همین الان گواردیولا را سرمربی تیم ملی شان کنند اما این ترانسفر مضحک تنها دو خروجی دارد؛ پر شدن حساب پپ،بی اعتبار شدن گواردیولا. با یک مربی ولو به بزرگی انجلوتی و مورینیو هم نمی شود ساختار فوتبال یک کشور را حتی در طول چند سال عوض کرد. نمونه برای مثال فراوان است.از فرانگ ریکارد گرفته که در عربستان به اخر خط رسید تا کاپلوی بزرگ که نشان داد در جام جهانی نتوانسته هیچ تغیری در فوتبال روسیه ایجاد کند.ما دوست داریم قدیس بسازیم. فرهنگ ما عاشق اسطوره  سازی است از این رو همه موفقیت های بزرگ والیبال را دربست به اسم ولاسکو نوشتیم و حالا که او رفته با دهان کاملا باز می بینیم که کواچ کاری را کرد که ولاسکو هم نتوانست. معجزه ای در والیبال ما رخ نداده و تنها در حال چیدن میوه درختی هستیم که دو دهه قبل در یک زمین کاملا حاصلخیز کاشته بودیم.

2-این مقدمه نسبتا طولانی و تقریبا تکراری گفته شد تا برسیم به موضع این روزهای کانون مربیان ایران علیه کارلوس کی روش. پیشقراول این کانون و ابشخور فکری این مجموعه مجید جلالی است. مربی علمگرای ایرانی که تنها یک بار در طول زندگی اش موفق به قهرمان کردن یک تیم در لیگ برتر شد.فارغ از این موضوع که چرا فولاد با جلالی در حال سقوط بود و با فرکی قهرمان شد.فارغ از این موضوع که تراکتور چرا با جلالی به بن بست رسید اما با تونی اولیویرا فاتح جام حذفی و فارغ از همه این مباحث که در حوصله این نوشته نیست باید به این اتفاق تاریخی توجه کرد که مجید جلالی تنها مربی ایرانی بود که در یک نامه معروف از رئیس جمهور وقت درخواست کرد مانع انتخاب سرمربی خاجی برای تیم ملی شود.کانون مربیان ایران حق دارد که به فکر منافع اعضایش باشد. انها حق دارند که دوست داشته باشند تیم ملی به یکی از انها برسد. انها کاملا محقند که برابر همتای خارجی موضع داشته باشند چون رقیب همیشه رقیب است اما ایا مناقع ملی را هم لحاظ می کنند؟ در نقد کی روش و تیم ملی می گویند این مربی پرتغالی نتوانسته در سه سال اخیر تغییری را در فوتبال ایران حاصل کند. در این موضوع هیچ تردیدی وجود ندارد چرا که اگر تنها یک مربی ملی بتواند این کار را انجام بدهد ان وقت باید کانون مربیان ایران و همه اعضایش کار خود را ول کنند و به زمین کشاورزی و تدریس در مدرسه سابق بپردازند. در کجای دنیا کدام سرمربی ملی در طول سه سال یا خوشبینانه تین حالت شش سال توانسته بیس و اساس فوتبال یک کشور را تغییر بنیادین بدهد؟ در بهترین حالت کی روش می توانست با یک تیم فوق العاده جوان پا به برزیل بگذارد و به بهای کسب تجربه ابروی یک ملت را به حراج بگذارد! مربیانی صحبت از تغییر نسل می کنند که در تیم های خود پیرمردسالاری هنوز ادامه دارد.کریمی را می پرستند.عنایتی را روی سرشان می گذارند. سهراب بختیار زاده را ول نمی کنند.

3-کارلوس کی روش هرگز نمی توانست در این سه سال یا احیانا سه سال اینده برای فوتبال ملی ما تاکتیک نوین ابداع کند، ستاره از دل لیگ بیرون بیاورد، به بازیکن سی ساله فوتبال جدید اموزش بدهد.همانطور که کاپلو در این مدت نتوانسته در روسیه زلزله بپا کند. انچه فوتبال ما از کی روش می خواست دو خواسته بود؛ صعود به جام جهانی برزیل. انجام بازی های ابرومندانه.اولی به صورت کامل حاصل شد و دومی تا حدود زیادی. کارلوس کی روش تیمی را در اختیار داشت که بدون تردید کم ستاره ترین تیم ملی ایران در چند دهه اخیر بود. کانون مربیان ایران که اهل پژوهش است یک نماینده به میدان منیریه تهران بفرستد. از تمامی مغازه دارانی که لباس های اصل و یا تقلبی تیم ملی را می فروشند بپرسد کدام شماره ها تا قبل از اغاز جام، بیشترین مشتری را داشت. اعداد عجیب و غیر رند شانزده و بیست و یک. این لباس ها برای بازیکنانی بود که کانون مربیان ایران در یک دهه اخیر از تولید بازیکنانی که شایسته این دو پیراهن باشند عاجز بود. این دو پیراهن برای بازیکنانی است که لیگ پر ادعا و گران ما ستاره ای هم سنگ انها تولید نکرد. بله شاید انها سوپر استار نباشند اما در این شب تار فوتبال ما که قطعا بخش اعظمی از تاریکی اش متوجه مربیان داخلی است،اشکان و گوچی تابناک ترین ها هستند. دو بازیکنی که کی روش به شخصه به سراغ شان رفت و انها به واسطه بزرگی نام کی روش بدون مکث پیشنهاد بازی در ایران را پذیرفتند.

4-کار سرمربی تیم ملی کشف ستاره نیست چرا که ستاره مثل مهدی شریفی سپاهان باید توسط مربی تیزبین به فوتبال معرفی شود.اما کی روش این کار را در حق فوتبال ایران کرد و از سوی چند تن از اعضای این کانون متهم به دلالی شد. فیلمش به راحتی در فضای مجازی قابل دریافت است.پرویز مظلومی در برنامه ورزش و مردم صریحا صحبت از دلالی کی روش کرد. مجید جلالی در مصاحبه تلفنی با همان برنامه مدعی شد تیم ملی با روشی که مقابل کره و قطر بازی کرد نمی تواند در جام جهانی دوام بیاورد. اما کی روش نشان داد می شود.خوب هم می شود.اگر ما اسیر مسی آن هم در اخرین ثانیه نمی شدیم ، اگر ما قربانی نابینایی یک صرب نمی شدیم آن وقت مشخص نبود کانون مربیان ایران باز هم اصرار داشت تا تیم ملی کماکان به یکی از آنها برسد یا نه.

5-واقعیت دم دست است.همانطور که هیچ مربی ای قادر نیست با سرمربی گری در تیم ملی یک کشور یک تنه باعث تحول شود کی روش هم در این کار موفق نبود.فوتبالی که مهمترین مهاجمش کریم انصاری فرذ است.فوتبالی که ستاره میانه میدانش هنوز نکونام هست و اندو که هر دو بالای سی سال سن دارند، فوتبالی که هیچ یک از ستاره هایش قابلیت عکس شدن روی دیوار اتاق یک پسربچه را ندارد، نمی تواند برابر بوسنی حمله کند و گل بزند. با این پتانسیل با این فوتبالیست ها نهایتش می شود جلوی فاجعه را گرفت. همان کاری که کی روش کرد. ستاره های ایران در سه جام جهانی قبل را با ستاره های ایران در این جام مقایسه کنید و ببینید ایا ایران روشی جز اجرای تاکتیک ذفاعی کی روش داشت یا نه.

6-قیمت کارلوس کی روش بالاست. شاید افریقای جنوبی و الجزایر هم این پول را به او ندهند. این یک موضوع کاملا جداگانه است که فدراسیون فوتبال و دولت می توانند در مورد دادن یا ندادنش تصمیم بگیرند اما باید این موضوع را در نظر گرفت که در صورت عدم توافق با کی روش ما حق نداریم به بهانه کمبود وقت تا اغاز جام ملت های اسیا سراغ یک گزینه ایرانی برویم. چرا که موفق ترین تیم چند دهه اخیر در جام ملت های اسیا یعنی ژاپن بعد به تازگی خاویر اگیره مکزیکی را اورده و نگران این موضوع نیست که این مربی شناحتی از فوتبال ژاپن ندارد. پس بهتر است در صورت عدم توافق با کی روش ، فدراسیون فوتبال این دروغ بزرگ را تحویل جامعه ندهد و ناگهان از برند کی روش به فرکی ها نرسیم. کانون مربیان ایران هم بیشتر از انکه نگران نوع بازی تیم ملی باشد به این پرسش پاسخ بدهد که چرا از لیگ افغانستان کسی سراغ یکی از مربیان داخلی ما نمی آید؟ آنها نگران آینده صنف خود در تیم ملی هستند اما کاش کمی این نگرانی درمورد فوتبال هم وجود داشت.از اخرین باری که انها یک ستاره در حد و اندازه های کریمی و مهدوی کیا کشف کردند چند سال می گذرد؟از اخرین باری که انها در اسیا جولان دادند چند سال می گذرد؟

7-اگر ورود خبرنگاران خارجی به حوزه مطبوعاتی ایران شدنی بود شاید ما هم بیانیه می دادیم و از رئیس جمهور می خواستیم تا جلوی این اجنبی ها را بگیرد چون صحبت از نان و امنیت شغلی مان بود.اما در خلوت مان حتما معترف بودیم انکه در فرانس فوتبال می نویسد قطعا بهتر از ماست مگر آنکه ما انقدر پیشرفت کنیم تا جای او را در فرانس فوتبال بگیریم. کانون مربیان ایران هم بهتر است کمی پیش خود خلوت کند.چرا یکی مثل قطبی تا جی لیگ می رود و انجا سه سال می ماند اما از صنف شما هیچ لژیونری در این کره بزرگ خاکی وجود ندارد؟شما موتورگازی نیستید اما از کی روش به یکی از شما رسیدن یعنی سقوط آزاد.کاش سعی می کردید این فاصله را کم کنید در عمل. در زمین فوتبال.در انتقال به خارج. وگرنه درعرصه نوشته و بیانیه ما هرکدام یک گابریل گارسیا مارکز هستیم برای خودمان!

مهدی طاهرخانی

  ۲۷  
آی اسپورت
2014-07-03 18:53:44
نظر دهید

۲۷ نظر
REAL 11
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۲۲
نوشتتون عالی بود..........
شهریار
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۲۷
دمت گرم واقعا عالی بود حرف دل مارو زدی
۱
Alireza
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۸
واقعا زیبا بود
مربیان ما خودشون دلال اند وگرنه همه میدونن قیمت بازیکنان این قدر زیاد نیست نصف پولشونو ازشون میگیرن از دایی و مظلومی و...تا سر دسته همه قلعه نویی
هیچکدومشون قطبی رو قبول نداشتن ولی تو همون یه سال پرسپولیسو قهرمان کرد الان سال 4رمه که تو ژاپن مربیگری می کنه و شک نکنید چند سال دیگه میشه سرمربی ژاپن ولی مربیای ما در حد افغانشتان که هیچ در حد محلات خارجی ها هم نیستند فقط برا خودمون گپی میان
علیرضا
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۴۰
دقیقا مشکل این به اصطلاح کانون مربیان همینه ، به خطر افتادن منافع ! اینکه با حضور کسی مثل کیروش بی سوادی و ضعف امثال جلالی ، دایی و قلعه نویی خیلی به چشم میاد . جالبه که این مربیهای پر ادعا با این لیگ قشنگی که داریم ادعای نشستن رو نیمکت تیم ملی تو جام جهانی رو یک خواسته ی منطقی میدونن . متاسفانه لیگ ما داره تو منجلاب فساد و دلالی و بی سوادی غرق میشه و با خودش تیم ملی رو هم به پایین میکشه و اگه کسی باشه که تو این شرایط بتونه به دادمون برسه کیروش و تیمشه ! خدا وکیلی خیلی با مرام و پهلوون منشه که بازم میگه من حاضرم کار کنم چون با این همه آدم که زیرآبشو میزنن، این لیگی که داره یکی از پرشورترین هوادارهای دنیا رو با قدرت از خودش زده میکنه و مدیریت شاداب این کفاشیان نه تنها باید سرمربی باشه بلکه باید استعداد یابی ، مدیریت لیگ ، روابط خارجی و حتی مدیریت فدراسیون رو هم به عهده بگیره و این یعنی به جای همه ی اینا باید دستمزد بگیره
اشکان
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۹
افرین به نویسنده...یکی این سوالات را از اقایان بپرسه:
1.مسوول بی کیفیت بودن لیگ و پایین بودن شاخص های کیفیت بازی مثل خلق موقعیت،دوندگی،سرعت بازی،مالکیت توپ و ... در فوتبال ایران کیست؟
2.مسوول بی افتخار بودن این فوتبال اعم از ملی و باشگاهی در 30 سال اخیر کیست؟
3.چند مربی ایرانی زبان انگلیسی بلدند؟چند نفر خارج از ایران کار میتونند بکنن؟چند نفر تیمشونو بدون دلالی میبندند؟چند نفر عرضه مدیریت یک تیم در یک فصل را دارند؟چند نفر عرصه و وجود ایستادن جلوی بازیکن های تیم به هم زن و غیر مسوولی مثل جباری رحمتی و عقیلی را دارند؟
4.به غیر از اکبر محمدی که همه منجمله فردوسیپور مسخرش کردین کدام یکیتون یه جوان مستعد رو کردین؟
5.کدام یک در کارتون و موفقیت کسب کردن ثبات داشتین؟
6.کدام یک زحمتی که کیروش واسه تیمش میکشه واسه تیمتون کشیدید؟به غیر اینکه همتون مشغول بیزنس و دلالی و مبایلاتون هستین حتی موقع تمرین چه برسه بقیه زمانتون؟
7.مسوول میانگین دوندگی 5 km بازیکنهایی که تحویل کیروش دادین قبل اردوی افریقا کیه؟
از نویسنده های محترم سایت خواهش میکنم بیشتر به این موضوع بپردازن.اینها همه از درد اینه که میخوان سر سفره بشینن همین!مثل زمان اقای قلعه نویی 25 نفر نون خور بدرد نخور بیان سر تیم ملی..همین !همه دعوا سر اینه!
hadi
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۲۶
افرییییییییییییییین.عالی بود
امید-ضد مافیا
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۴۵
عالی بود عالی-راستی جلالی و مظلومی اگه سرمربی تیم ملی بودن تو بازی با آرژانتین از چند تا جادوگر استفاده می کردند تو بازیای داخلی که 7-8 تایی دورشون هست.
pop
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۵۱
mersi taherkhani :)
-
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۳۸
کیرش سالی 12 میلیارد می خواد
قردادش هم 3 ساله است یعنی 36 میلیارد
خداییش خیلی زیاده
کارلوس دوست داریم
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۰۹
دمت گرم نویسنده............بعنی میخام امشب کارلوس جونم مظلومی و جلالی و درخش رو سکه ی پول کنه
ثثث
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۰۹
کارلوس دوست داریم
125
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۰۹
کارلوس عاشقتیم
369
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۰
کارلوس بیا بالا
0910---2710
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۰
I LOVE YOU CARLOS
9090 907 2345
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۱
We LOVE You CQ
74855
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۱
dffdfdfd
Danial
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۲۲
فوق‌العاده بود. مدت‌ها بود که اینقدر از خوندن یه تحلیل لذت نبرده بودم. خیلی‌ خیلی‌ ممنون آقای طاهر خانی.
نؤید نوروزی
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۵۸
فقط میتونم بگم احسنت
-
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۶
وقتی صحبتهای خلعتبری خوندم که میگفت باید 400 میلیون بدم به علی دایی باید فاتحه این فوتبال خوند
Kian
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۵۳
عالیییی بود، خواهش میکنم بازم به این موضوع بپردازید، مشکل اصلی فوتبال ما همین دلالهای به اضطلاح مربی هستند، راستی چرا از نامجو مطلق، مدیر روستا، علیدوستی خبری نیست ولی این اقایون با این کارنامه درخشان هنوز تیم دارند
مهدی
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۳۷
مقاله خنده دار خوبی بود.استفاده از یه سری توهمات خودتون به جای عقل و منطق....
همون جلالی مدرک مربیگری A اروپا رو داره و زبان انگلیسی هم بلده و تو 12 سالی که مربیگری تیمهای بزرگسالان رو میکنه 4 تا قهرمانی آورده که لیگ برتر و جام اتحادیه با پاس و جام حذفی و سوپر کاپ با صبا باتری...
جالبه که نویسنده میخواد فهم مجید جلالی رو زیر سوال ببره.هر موقع اندازه اون لگد به گربه زدی و 1% اون افتخارات مربیگریش رو آوردی بیا راجع بهش حرف بزن.
این که هیچ مربی ما نمیتونه تو خارج مربیگری کنه به خاطر ضعف فوتبال ماست که لیگ ما دیده نمیشه. همین افشین قطبی اگه تو ایران بود نهایتا تو یه تیم دسته 2 یی آنالیز میکرد ولی از بچگی رفت تو آمریکا و اونا استعدادش رو کشف کردن و الان به اینجا رسیده...
این مشکل فوتبال ماست که دیده نمیشه و ربطی به مربی ها نداره...
که اگه اینطوری حساب کنیم باید بگیم وقتی یه تیم ایرانی با یه مربی ایرانی یه تیم عربی با چند ده میلیون دلار قیمت و با مربی های اسم و رسم دار خارجی میبره پس به مراتب خیلی بهتر از اون خارجی هاست...!
جوگیری تو شماها موج میزنه.ذوب در کیروش و دیگر هیچ...
میتی
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۵۷
مجید آقای جلالی رو دوست داشتم ولی نمی‌دونستم که ایشون هم اسیر زدوبندهای فوتبال فارسی است. آقای جلالی فراموش کردند که مدیریت یک تیم شاید از تاکتیک آن هم مهتر باشد. آقای جلالی نتوانستند تراکتوری‌ها را مدیریت کنند. البته به تراکتوری‌ها هم نقد وارد است ولی همیشه یک پای ماجرا نیست که می‌لنگد بلکه دو پای ماجراست.
سعید
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۰۱
شما که میگید ای داد کاپلو نتونست سبک فوتبال روسیه عوض کنه یه کم به حافظه ات فشار بیار بازی های همین روسیه رو با گاس هیدینگ به یاد.بیار در ضمن ما بارها تیم های عربی که بهترین ستاره ها دارند و بهترین مربی ها با همین مربی های ایرانی بردیم هرچند کیروش باید بمونه بخاطر خیلی دلایل ولی شما هم فقط پر و بال بیخود بهش میدید مگه آرژانتین فعلا توانسته با اختلاف یه گل بیشتر از پس تیم های بربیاد!؟ جلو بلژیک هم که ثانیه آخر تیر دروازه نجاتشون داد پس فکر نکنید تنها تیمی که میتونه با این سبک جلو آرژانتین دووم بیاره ما هستیم
مهدی
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۲۱
عالی. عالی.
ارش
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۳۰
مربیان ایرانی اگر خوب بودن بعد از 30 سال تو باشگاهای اسیا قهرمان میشدن
-
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۱۰
خدا رو شکر. به تایید مظفری و نصیرزاده معلوم شد گل نیجریه برابر ایران کاملا صحیح بوده و ایران باید بازی می باخته بازم چیزی مونده بهش افتخار کنید!؟!؟!؟!
حسین
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۵۵
این طرز صحبت در مورد مربیان ایرانی جالب نیست آقای نویسنده. فقط جواب یک سوال رو میدم بهت اینکه میگی کدوم مربی در سه سال تحول ایجاد کرده. همین مربی خودش در سه چهار سال در فوتبال پرتقال تحول بزرگی ایجاد کرد و ستارگان بزرگی رو به فوتبال ملی پرتقال معرفی کرد کاری که تو ایران اصلا موفق به انجامش نبود. باور کنید مثل ترسوها بازی کردن و بازی دادن به بازیکنی که داره بدترین بازی های عمرشو انجام میده تو هر سه بازی(خودتون میدونید کیو میگم) نمیتونه موفقیت یک مربی باشه. کاش یکی پیدا میشد میگفت این اقا تو انتخاب دروازه بانش بزرگترین اشتباه رو کرد تا ما تو هر چهار گلی که خوردیم یکی از مقصرهاش دروازه بان باشه.کاش یکی میگفت بازیکنایی تو لیگ دعوت نکرد که تو بازی اخر برابر بوسنی به شدت جای خالیشون حس میشد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر