فهرست

برای روزهای نقل و انتقالات؛ قهرمانی خریدنی نیست

آی اسپورت- در فوتبال ایران هواداران دو جام می‌شناسند. یک جام در فصل نقل و انتقالات و جامی دیگر در پایان لیگ!

حتی برخی افراد به نوعی قهرمانی در فصل نقل و انتقالات را به عملکرد درخشان در لیگ ترجیح می‌دهند. بدون شک عملکرد مناسب و منطقی در فصل نقل و انتقالات مطمئنا پوئنی مثبت و از لازمه‌های اصلی موفقیت در لیگ به محسوب می‌شود، اما اینکه تعریف ما از عملکرد مناسب در نقل و انتقالات چیست نکته حائز اهمیتی است.

خریدهای بی‌شمار؟ خروج‌های پرشمار؟ حفظ بازیکنان فصول گذشته؟ یا پر کردن تیم از ستاره‌ها و به رخ کشیدن قدرت مدیران باشگاه در جذب بازیکنان نامی؟!

متاسفانه اغلب اهالی فوتبال در ایران موفقیت در فصل نقل و انتقالات را مهارت مدیران در جذب ستاره‌های دانه‌درشت لیگ می‌دانند و حتی در نظرسنجی معروف برنامه 90 که طبق سنت هر ساله در اولین یا دومین برنامه ابتدایی فصل با عنوان « عملکرد کدام تیم را در فصل نقل و انتقالات مناسب می‌دانید؟» اجرا می‌شود، رای خود را نثار تیمی می‌کنند که ورودی‌های بیشتری داشته است.

بدیهی است که خرید نام‌های مطرح جذابیت خاص خود را دارد، اما نه‌تنها تضمین‌کننده قهرمانی نیست، حتی با مسیر اصولی و عملی آن در تضاد است. در فوتبال امروز که تاثیر کار تیمی به مراتب افزون‌تر از مهارت‌های فردی است، حفظ مهره‌های پیشین ولو اینکه بازیکنان متوسطی باشند، نقش پررنگی در نتیجه‌گیری باشگاه‌ها دارد. شاید اگر نگاه علاقمندان به فوتبال و رسانه‌ها به این سمت باشد که موفقیت فوتبال در «خرید بیشتر» بازیکن نیست، فشار کمتری متوجه مدیران باشگاه‌ها باشد و کمتر شاهد قراردادهای کوتاه‌مدت و یک‌ساله باشیم.

 

محمد یاری‌پور

     
آی اسپورت
2014-07-01 12:47:09
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر