فهرست
جواهری در قصر
جواهری در قصر

جواهری در قصر

آی‌اسپورت -  هیچکس به درستی نمی‌داند بر «مسئوت اوزیل» چه می‌گذرد. اوزیل اسیر تنش میان دو کشور و دو فرهنگ متفاوت است و زمانی که آرسنال و آلمان خوب کار نکنند، اوزیل نیز هدف انتقادات تند و تیز قرار می‌گیرد. این باید یک داستان بسیار غم‌انگیز باشد که حتی حرکات موفق و شکیل اوزیل نیز نمی‌تواند از شدت آن بکاهد.

ستاره آلمانی باید به تیترهای منتقدانه نگاهی کوتاه بیندازد و سریعاً از آنها عبور کند. واقعیت این‌ست که اوزیل در سراسر دنیا به کودکان بی‌بضاعت برای عمل‌های جراحی‌شان کمک مالی می‌کند، رکورد سریع‌ترین زمان برای رسیدن به 50 پاس گل در لیگ برتر را در اختیار دارد و در 198 دیدار برای آرسنال توانسه 37 مرتبه گل‌زنی کند؛ از جمله دو بار گلزنی برابر لیورپول و منچستریونایتد و گلزنی برابر تاتنهام و چلسی که به اینها باید نام بایرن مونیخ و ناپولی را هم اضافه کنیم، آماری که نشان می‌دهد او بر خلاف انتقادها که او را به تمسخر «مرد بازی‌های کوچک» می‌نامند، در بازی‌ها بزرگ کاملاً موفق است.

اوزیل در حالی مورد این حملات قرار گرفته که از سال 2012 تاکنون، 5 بار به عنوان بهترین بازیکن آلمان انتخاب شده، در فتح جام‌جهانی در سال 2014 به همراه «مانشافت»، در تمام دقایق ممکن به جز 36 دقیقه بازی کرد و دروازه‌بانان تیم‌های مختلف بارها از دشواری تقابل با او و تمجید تکنیک و مهارت‌هایش سخن گفته‌اند.

«جو هارت» سنگربان باشگاه برنلی، فصل گذشته از تکنیک جدیدی که اوزیل اجرا کرد صحبت به میان آورد؛ از رها کردن توپ به طوری که روی شما می‌افتد، تکنیکی تقریباً شبیه ضربه‌ای در کریکت، ضربه‌ای که دروازه‌بانان را در شرایط بسیار سختی قرار می‌دهد. پس بی‌شک او استعداد بالایی دارد و هواداران آرسنال می‌خواهند بیش از پیش شاهد نمایش توانایی‌های او باشند. شاید اغراق به نظر برسد اما حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد؛ بازیکنان کمی هستند که توانایی اوزیل را داشته باشند.

در این بین نکته‌ای مهم وجود دارد، در میان تمام بحث‌ها و انتقادات موجود به اوزیل، مطلب قابل تامل این‌ست که توپچی‌های لندن برای پیشرفت و موفقیت، به این امر نیاز مبرمی دارند که بازیکن شماره ده‌ِ مستعدشان، به دستورات تاکتیکی «اونای امری»؛ سرمربی جدید و بی‌باک آرسنال، پاسخ مناسبی دهد.

با توجه به اینکه اوزیل قرارداد خوب و بلند مدتی را در ماه فوریه گذشته امضا کرد، برخی معتقدند که او در موضع قدرت قرار گرفته. ضمن اینکه خلاقیت این ستاره و دنبال‌کنندگان پرشمارش در فضای مجازی، او را به بخش مهمی از مسائل اقتصادی آرسنال تبدیل کرده است. اما آنچه اکنون باید مورد توجه ویژه ستاره آلمانی قرار بگیرد؛ اعتبار اوست. اوزیل حالا در 29 سالگی باید بیشتر از هر چیز دیگری به فکر حفظ امنیت میراث و نام خود باشد و این در حالی‌ست که تصویر کلی از اوزیل در حال حاضر، یک بازیکن با مهارت عالی‌ست که «قلب» و «شجاعت لازم» را ندارد و در دیدارهای بزرگ قایم می‌شود. اگر اوزیل تصور می‌کند که چنین تعریف ظالمانه‌ای، به اشتباه و به دست افراد سیاسی علیه او ثبت شده، باید هر چه سریع‌تر دست بکار شود چرا که خودش تنها کسی‌ست که می‌تواند این باور را با عملکردش در تمرینات و انجام خواسته‌های امری در زمین، تغییر دهد.

مردی که بازی‌های بسیاری در هوا معلق است باید یاد بگیرد مانند یک زنبور نیش بزند تا اینکه پروانه‌وار تنها به چرخش در هوا اکتفا کند. این پدیده در طبیعت و ذات اوزیل نیست اما او به قدر کافی باهوش و حرفه‌ای هست  تا آن را تغییر داده و به تکیه‌گاه امری تبدیل شود چرا که امری این توانایی را دارد که معمار جدید اوزیل باشد و او را تغییر دهد، جالب اینکه امری باید برای منافع آرسنال و خود، مطمئناً با این تصمیم به گرمی برخورد خواهد کرد.

اگر اوزیل به این راه قدم بگذارد، می‌توان آن را «احیای آرسنال» نامید، آرسنالی که به لطف بینش و دقت اوزیل می‌تواند به روزهای اوج‌اش بازگردد؛ به تیمی بیاندیشید که یک اوزیل احیا‌ شده در حال خلق موقیت برای اوبامیانگ و لاکازت است. حالا همه چیز به خود شخص اوزیل بستگی دارد. آیا او خواستار تبدیل شدن به اسطوره آرسنال است؟ یا می‌خواهد به عنوان یک بازیکن ترسو و بی‌کیفیت در اذهان ماندگار شود؟ می‌خواهد در تاریخ با افتخار ثبت شود یا در زباله‌دان تاریخ دفن؟

خشم او نسبت به رسانه‌های آلمان و افراد حاضر در فدراسیون فوتبال این کشور، از تک‌تک جملات اوزیل در نامه بازنشستگی‌اش از تیم ملی آلمان می‌چکید. او از افرادی که هنگام بُرد، او را آلمانی و هنگام شکست یک مهاجر می‌بینند گله کرد و حالا دیگر قصد بازی کردن برای تیم ملی آلمان را ندارد و اعلام کرد: «تا زمانی که نژادپرستی و بی‌احترامی را حس می‌کنم برای آلمان بازی نخواهم کرد.» اما گویا او فراموش کرده که در همان کشور 5 بار به عنوان بهترین بازیکن سال آلمان انتخاب شده، توسط همان افراد حاضر در فدراسیون. البته در این بین نباید به روی هجمه‌های زیادی که بعد از انتشار عکس مشترک او در کنار رجب طیب اردوغان در رسانه‌های آلمانی ایجاد شد نیز چشم فرو بست.

گرچه اوزیل با بیان اینکه « دو قلب دارم، یکی برای آلمان و دیگری برای ترکیه.» پاسخی مناسب به رسانه‌ها داد اما بهترین راه برای ساکت کردن تمامی انتقادات ارائه فوتبالی دلربا در آرسنال است تا به ژرمن‌ها نشان دهد که در نبود او چه جواهر ارزشمندی را از دست خواهند داد.

۸    
آی اسپورت
2018-08-29 17:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر