فهرست
زیزو؛ مادرید حافظه خوبی نداره!
زیزو؛ مادرید حافظه خوبی نداره!

زیزو؛ مادرید حافظه خوبی نداره!

 هیچ کشتی بزرگی برای همیشه در ساحل پهلو نمی گیرد. مخصوصا اگر آن کشتی برای پرز و بارهای سنگین قهرمانی باشد. رئال زیزو از پس بزرگترین امواج سنگین این روزهای فوتبال موفق و سربلند بیرون آمده جایی که موفق شدند تاریخ را از نو به نام خودشان ثبت کنند. ۱۳ گل رئال در۴ بازی اول زیدان و بعدتر فتح پشت سرهم لیگ قهرمانان. اما آن چه که مادرید را هیچ وقت دربرابر موفقیت دائمی تضمین نکرده بی اعتنایی به تغییرات و چالش های جدید است. قیاس مادرید گرسنه جام، با رئال سیراب شده  بعد فتح جام، عظیم ترین کالبد شکافی ورزشی است.

تنوع: رهبران مادرید در انتخاب ترکیب همواره دستشان باز بوده و تراکم بازیکنان فوق العاده در خطوط و پست های مختلف علاوه بر حفظ تازگی و طراوت تیم، هر حریفی را دچار سردرگمی می کند. رئال دهه ۶۰ با پوشکاش، دی استفانو، کاناریو، سانتی استبان، پاکو جنتو تا رئال ژوزه مورینیو که علاوه بر بنزما، هیگواین، کریس رونالدو، خوزه کایخون را نیز در خط حمله به کار می گرفت. سرزنده بودن تیم تا جایی پیش رفت که رئال ۱۲۶ گل زده در لالیگا را ثبت کرده بود. موراتا و جیمز که این فصل از مادرید جدا شدند و در تیم های جدیدشان مهره های کلیدی به شمار می‌روند، به زیدان ثابت کردند تصمیم او برای فروختنشان کج سلیقگی مفرط بود! نکته بدتر از زیزو جایگزین نکردن نفرات جدید بود. با افت بنزما و مصدومیت گرت بیل عملا خط حمله رئال برای حریفان ترسناک نیست.

سن: راموس، مارسلو، مودریچ، رونالدو؛ ستون های اصلی رئال همگی مرز ۳۰ سال را رد کردند و آوردن فشار ۵۰ بازی فصل به این بازیکنان غیرقابل درک خواهد بود. از لحاظ آماری هم آن ها جزو ۱۰ بازیکن برتر این فصل رئال نیستند. لوکا مودریچ با امتیاز زیر 7 بدترین آمار چندسال اخیرش در رئال را به ثبت رسانده است.

تاکتیک: در غیاب بنزما روی آوردن زیدان به تاکتیک ۲-۴-۴ استفاده همزمان از ایسکو، کروس و مودریچ نه تنها بار مثبتی برای تیم به وجود نیاورد، بلکه از جهات دیگر نیز ضعف زیزو در بازی خوانی را نیز برملا کرد. پلن زیزو برای این سیستم استفاده از شکاف عمق و بعضاً روی آوردن به کناره ها برای استفاده از قدرت سرزنی بیل و رونالدوست. در این تاکتیک کارواخال و مارسلو اجازه نفوذ پیدا می کنند تا بار یارگیری در این منطقه به سود مادرید تمام شود اما آن چه تا بدین جای کار به ضرر مادرید تمام شده، غافلگیر شدن در مواقع ضدحملات حریفان است. ضعفی که زیدان از بازی تاتنهام تا بازی امشب با ویارئال در حلش ناکام مانده است.

نکته دوم: از لزومات تنوع تاکتیکی داشتن چندین بازیکن آماده و برای پست های مختلف است که برای رئال این فصل این گزینه مقدور و در دسترس نیست! هرگاه مادرید به بن بست رسیده راه درمان را در یافتن ملوانی می‌دانند که بتواند رئال را به ساحلی آرام برساند. اما پرسش اصلی این جاست که در ۵ ماه چه نسخه ای می توان برای این مادرید نوشت؟ مربی بعدی چگونه می تواند کریس رونالدو را به مرز آمادگی برساند؟ فرمول خط حمله چگونه حل خواهد شد؟ شرایط نابسامان دفاع با دریافت ۸ گل طی ۴ مسابقه چگونه سروسامان خواهد گرفت؟ زیزو حالا دربرابر تاریخ خودش قرار گرفته. او هم به مانند رافا بنیتس در نیمه راه به بن بست رسید. خود زیزو بهتر از هر کسی می داند که بزرگترین عیب مادرید نداشتن حافظه است. سانتیاگو هیچوقت گذشته و افتخارات را به یاد نمی آورد. گذشته، تاریخ مصرف مشخصی نزد سلطنتی های مادرید دارد. شکست دادن بارسا در نیوکمپ یا خرد کردن بایرن در خانه اش، شکست دادن رقیب دیرینه در فینال یا ۴ گله کردن یوونتوس. اینجا مادرید است، گذشته سرنوشت بقا را رقم نمی زند!

۷    
آی اسپورت
2018-01-13 23:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر