فهرست
«قانون نیمار» را ایرانی کنیم
«قانون نیمار» را ایرانی کنیم

«قانون نیمار» را ایرانی کنیم

آی اسپورت - هضم قرارداد نیمار برای فرانسوی‌ها سخت بود. 222 میلیون یورو برای خرید یک بازیکن، در روزهایی که رکود اقتصادی دست از سر این کشور بر نمی‌دارد. البته کاری از دست هیچ‌کس ساخته نبود. یک باشگاه خصوصی که مالکیتش با قطری‌هاست تصمیم گرفته چنین پولی را بپردازد و موارد قانونی را هم رعایت کرده؛ از بازی جوانمردانه مالی یوفا (همخوانی درآمد و هزینه) گرفته تا مالیات‌ باشگاه و بازیکن که باید بر اساس قوانین فرانسه پرداخت شود. در یک کلام دارندگی و برازندگی.

این وضعیت اما دوام چندانی نداشت. میشل زومکلر، یکی از نمایندگان مجلس طرحی پیشنهاد داده که از سال آینده قراردادهایی که از رقم مشخصی بالاتر باشد، معادل پنج درصد از رقم قرارداد را برای کمک به باشگاه‌های آماتور پرداخت کند. او تلاش کرده از قرارداد بین طرف قطری و برزیلی، نفعی برای ورزش فرانسه ببرد. طرحی که اگر تصویب شود احتمالا به «قانون نیمار» معروف خواهد شد، ولی به کام جوانان فرانسوی است. او درباره طرحش گفته: «هدف این است که برای انتقالات گران مالیات وضع کنیم نه قراردادهای دو سه میلیون یورویی. وقتی باشگاهی برای خرید یک بازیکن 100 میلیون یورو می‌پردازد، می‌تواند 5 میلیون یورو بیشتر هم برای ورزش آماتور بدهد که این روزها برای تامین هزینه‌ها مشکل دارد. انتظار می‌رود در شرایط فعلی از این طرح حمایت‌ شود.» طرح‌های مشابهی پیش از این هم در فرانسه پیشنهاد شده، ولی بعد از ظهور پدیده پاری‌سن‌ژرمن که به کنایه آن را قطر سن ژرمن هم می‌نامند، انتظار می‌رود این بار با استقبال بیشتری روبه‌رو و تصویب شود.

روندی که از لیگ برتر انگلیس شروع شد در سال‌های اخیر به فوتبال فرانسه هم رسیده و سه باشگاه معتبر پاری‌سن‌ژرمن، مارسی و موناکو به مالکیت خارجی‌ها در آمده. سرمایه‌داران با استفاده از این برندها به فکر منافع مالی و تبلیغاتی هستند و حالا فرانسوی‌ها که بستر این سرمایه‌گذاری را فراهم کرده‌اند به این فکر افتاده‌اند که از این فرصت بی‌بهره نمانند. واکنش سریع و مسوولانه این نماینده نمونه‌ای است که چطور می‌توان به کمک فرصت‌های قانونی از پولی که در ورزش حرفه‌ای هزینه می‌شود به نفع گسترش ورزش آماتور استفاده کرد و جوانان را به سمت ورزش کشاند. مشابه چنین بحثی در ورزش ایران هم وجود دارد و ورزشکاران اکثر رشته‌ها گلایه دارند که حتی بخش کوچکی از بودجه فوتبال هم به آنها نمی‌رسد. در این سال‌ها اما راهکاری پیدا نشده و فاصله این دو گروه در حال افزایش است. چه خوب که در ایران هم بتوان از فرصت‌های قانونی برای کمک به ورزش عمومی استفاده کرد و به راه حلی رسید که ورزش حرفه‌ای بخشی از بودجه ورزش آماتور را تامین کند.

۹ ۶  
آی اسپورت
2017-10-17 11:40:00
نظر دهید

۶ نظر
ویلی
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۲
جناب اینجا فرانسه و سوییس که نیست، در اقتصاد دولتی و رانت زده چنین طرح هایی اثر معکوس داره!! مملکت از بس قانون مداره که هر قانونی با یه تبصره میشه راه جدید سوء استفاده....حکایت الزام ارگان ها و بنگاه های اقتصادی برای اختصاص 5% به ورزش و تخصیص معافیت تشویقی مالیاتی یادتون رفته؟ همون شد که ارگان ها و ثروتمندان وابسته رانتی سمت لیگ فوتبال سرازیر شدن و بساط پولشویی و فرار مالیاتی و گرفتن بودجه و وام...برقرار شد و هنوز عواقب شومش ادامه داره!!
nima bagheri
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۷
آفرین کاملا موافقم باهات ویلی دمت گرم
۷
Hasan
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۷
ایران کلا تیم ها ورشکسته هستن قبلا دولت کمکی می کرد ولی حالا به ورزش حرفه ای بودجه ای تخصص نمی گیره حالا چه انتظار بالایی دارید
۳
عه! آقا چرا میخندی?
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۹
در ایران باید قانون فردوسی پور تصویب بشه! یعنی یه درصدی به این آقا بدیم شاید دست از سر فوتبال این کشور برداره!!!!
۶ ۱
nima bagheri
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۷
با چه قانونی از دست زامبی هایی مثل شما خلاص میشیم ؟
۳
Kian
چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۱
اینجا فوتبال داره در جا میزنه استقلال ۱۰۰میلیارد پرسپولیس هم ۲۰۰میلیارد بدهی دارن،کجای کاری ؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر