فهرست
اتحاد علیه ثبات؛ مخالفان تمدید با شفر کیستند؟
اتحاد علیه ثبات؛ مخالفان تمدید با شفر کیستند؟

اتحاد علیه ثبات؛ مخالفان تمدید با شفر کیستند؟

آی اسپورت - تمدید قرارداد استقلال با وینفرد شفر از همان ابتدا به اما و اگرهای مختلفی بستگی داشت. آبی‌ها تنها تا پایان نیم‌فصل‌دوم با این مربی قرارداد امضا کرده بودند و تصمیم داشتند بر اساس دستاوردهای او در این چند ماه، نظر نهایی را در مورد ادامه و یا پایان همکاری با مرد آلمانی را صادر کنند. درباره وینفرد شفر تردیدهایی وجود داشت و هواداران باشگاه نیز نگران شرایط سنی این مربی بودند. او برای ماندگار شدن روی نیمکت باشگاه پرطرفدار پایتخت، باید 4‌ماموریت مهم را با موفقیت پشت‌سر می‌گذاشت. به‌دست آوردن نتایجی آبرومند در لیگ برتر، برنده شدن در دربی، نتیجه‌گرفتن در جام‌حذفی و صعود از مرحله گروهی لیگ‌قهرمانان، 4‌خواسته مهم مدیران باشگاه از وینفرد شفر بودند. در نگاه اول برآورده‌کردن همه این انتظارات کاملا دشوار و حتی محال به‌نظر می‌رسید اما وینفرد از یک تیم بحران‌زده و پراضطراب، تیمی ساخت که در اوج آرامش رقبا را یک‌به‌یک از سر راه برمی‌داشت. استقلال در لیگ به‌صدر جدول نزدیک شد، در جام‌حذفی به آخرین مسابقه راه پیدا کرد، در آسیا در یک‌قدمی صعود قرار گرفت و شهرآورد را با پیروزی به پایان برد اما از فرش به عرش برگردد. شفر موفق شد همه کارهای لازم را برای تمدید قرارداد انجام دهد و حتی فراتر از همه خوش‌بینی‌ها ظاهر شد. حالا سؤال بزرگ اینجاست که چرا تحرکی در باشگاه برای تمدید قرارداد این مربی دیده نمی‌شود؟

«نتایج‌» همه واقعیت‌ها را در مورد محصول ساخته شده به‌دست وینفرد شفر بیان نمی‌کنند. او نظم، تاکتیک و لبخند را به اردوی تیم برگردانده و با تأکید بر «جزئیات» توانسته استقلال را به فوتبال مدرن گره بزند. روی سکوهای آبی هیچ تردیدی وجود ندارد که این مربی باید حداقل یک فصل دیگر به کارش ادامه بدهد. هواداران خواهان ادامه حضور شفر روی نیمکت استقلال هستند و مدیران باشگاه نیز گزینه‌ای بهتر از تمدید قرارداد مربی آلمانی پیش‌روی خود نمی‌بینند. چرا‌که همین مربی، صندلی مدیریتی آن‌ها را نیز حفظ کرد و فشارها و تنش‌ها در باشگاه استقلال را به حداقل ممکن رساند. به نظر می‌رسد تنها یک گروه از استقلالی‌ها خواهان تمدید قرارداد زودهنگام با شفر نیستند. گروهی که این روزها در مصاحبه‌های‌شان مدام مدیران باشگاه را دعوت به صبر می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند برای تمدید قرارداد با مرد اول نیمکت استقلال عجله به خرج ندهند. جهت‌گیری مصاحبه‌های «پیشکسوتان استقلال» نشان می‌دهد که آن‌ها تمایل چندانی به امضا شدن قرارداد جدید شفر ندارند. این در‌حالی‌است که تماشاگران آبی نگران آینده تیم‌شان و پیشنهادی احتمالی سرمربی‌شان هستند و امیدوارند تعلل باشگاه، نقشه ماندن در ایران را از ذهن مرد کهنه‌کار خارج نکند.

«برای تمدید قرارداد با شفر، تا پایان‌فصل صبر کنید». این جمله به‌صورت مداوم در اظهارنظرهای گروهی از چهره‌های قدیمی باشگاه استقلال تکرار می‌شود اما سؤال اینجاست که تا پایان فصل چه اتفاقی قرار است برای این تیم رخ بدهد؟‌ آیا رسیدن به پایان فصل حقیقت نتایج خوب و بازی‌های روان استقلال را تغییر خواهد داد؟ آیا می‌توان همه تغییرات ریز و درشت استقلال با این مربی را به نتایج نهایی در مرحله گروهی و نخستین مرحله‌حذفی لیگ‌ قهرمانان آسیا ربط داد؟‌ استقلال با شفر مشخصا به تیم بهتری تبدیل شده اما هنوز با ایده‌آل‌های مربی‌اش فاصله دارد. با این وجود آن‌ها در مسیر درست قرار گرفته‌اند و تنها تداوم این مسیر است که می‌تواند استقلال را به یک مجموعه رویایی با نتایجی فوق‌العاده تبدیل کند. به‌نظر می‌رسد بخشی از پیشکسوتان باشگاه اما از تکرار الگوی برانکو در استقلال هراس دارند. اگر شفر هم مثل برانکو ثبات را در تیم برقرار کند، خبری از مربیان وطنی روی نیمکت نمی‌شود و این موضوع سهم پیشکسوت‌ها از قراردادهای جدید را نیز به صفر می‌رساند. ایستادن در مقابل «استقلال شفر» و آدرس غلط دادن در مورد آینده باشگاه، صف‌کشیدن در مقابل ثبات و آرامش استقلال است. وظیفه سازمانی بیشتر پیشکسوت‌ها در فوتبال ایران، درست در همین راستا قرار می‌گیرد. نفی وضع موجود به نفع هر تغییری که حضور خودشان در باشگاه را به ارمغان می‌آورد.

همشهری ورزشی

۱۲ ۹  
آی اسپورت
2018-03-18 16:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
ضد لنگ
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۰۵
کدوم پیشکسوتان؟ اونایی که علیمنصور رو آوردن؟ یا اونایی که پشت صمد مرفاوین؟ اصلا روشون میشه حرف بزنن؟ جنازه شفر شرف داره به این مثلا پیشکسوتان
آنتی شومن
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۱۷
خب معلومه همه موتور گازیها.اخه تا فوتبال علی اصغری باشه موتورگازیها هم سهم میبرن.همون هایی که با کیروش هم مخالفند.همون هایی که تیم امید را متلاشی کردن.همون هایی که به صرف بازی کردن تو استقلال و پرسپولیس تا قیامت خود را ذی حق میدونن که سهم ببرن.
ali
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۲۷
من روز اول گفتم نمیذارن این سرمربی موفق بشه، اولین تحرکاتش رو تو مصاحبه های اخیر داریم میبینیم.
چون موفق شدن توام برانکو، کیروش و حالا شفر یعنی اتمام دوران ایرانی های با علم اندک و ادعای زیاد! و مجبورن واسه رقابت برن چارتا کلاس و دوتا کتاب بخونن!!! که چون زیراب زدن کار راحت تری هست و تبحر بیشتری دارن اونو انتخاب میکنن!
قلبا ارزو دارم قلعه نویی با ذوب اهن ، مخصوصا تو اسیا موفق بشه بلکه این شاعبه و حمله تا حدودی خنثی بشه.
مجید
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۴۲
وای به حال پیشکسوتهایی که سنگ جلوی حرکت استقلال بی اندازند..دوره زمانه فعلی دیگه حال و حوصله دایناسور بازی یا بقول دیروزی ها پیشکوت بازی را ندارند...شفاف بگویم پیشکسوت کیلو چنده...هم آنهایی که فلان باشگاه دو تا شکلات بیشتر میداد پیراهن عوض میکردند..تیم مال هوادارهاست..این رو با دل وجان بپذیرند....خدا شاهد است اگر دایناسورها حرفهایی بزنند یا حرکتهایی انجام دهند که باز استقلال حرکت رو به عقب داشته باشد آبرو که هیچ .ازهستی ساقط خواهند شد
محسن
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۴۴
دقیقا همینه سهمی که هیچ حقی در قبالش ندارن رو میخان
edi
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۳۹
همه توامل باشگاه،از مدیر عامل تا کمیته فنی خنثی،به خوبی این مهم رو درک کردن که اگر شفر برای فصل بعد نباشه فشار رسانه ای و غیر رسانه ای وحشتناکی رو باید تحمل کنن.درضمن وزارت ورزش نمی خواد فصل بعد با توجه به محرومیت پرسپولیس از نقل و انتقالات خدای ناکرده برانکو و تیم محبوب وزارت پایین تر از تاج قرار بگیره.این خبر که اگه وزیر نبود استقلال از آسیا حذف شده در همین راستا در این مقطع منتشر شده شک نکنید که هوادارن دیگه منفعلانه عمل نمی کنن در برابر وزارت ورزش
امین لاجوردی
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۵۷
اتفاقا این خوبه که هوادار یکبار برای همیشه متوجه بشه تقریبا همه پیشکسوتان این باشگاه و مربیان قبلی و احتمالی آینده، بدنبال ناکامی استقلال هستن چون ثبات تیم یعنی خداحافظ مربی ایرانی، خداحافظ بازیکنای سابقی که واسه استقلال دندون تیز کردید، خداحافظ دلال هایی که هم خودتون با قرارداد نفر جدید به نوایی میرسید هم مدیرامون!

فقط بحث شفر و برانکو هم نیست، کیروش تغییراتش رو با ثبات قراردادش بدست آورد وگرنه بازیکن ایرانی کم سرکش نبود اما الان مجبور به اطاعت از مربی شدن چون میدونن رفتنی نیست

تمدید یکساله هم کم از بی ثباتی نداره، پیامی به مربی میده که نتیجه گرا باش و آکادمی و آینده تیم بهت ربطی نداره، پیامی هم به بازیکن میده که هر قدرم خوب نباشی نگران نباش، ممکنه این مربی سال دیگه نباشه و قدرت مربی خیلی کم میشه

قرارداد پنج ساله عالیه اما مدیر و هیئت مدیره و دلال.، نفر جدید و کلی بازیکن جدید نمیتونن بگیرن و منتفع بشن
کاج صغیر
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۲۷
چه چرت وپرت هایی
این مطالب هرزنامه همشری و اون روزنامه کیسه پیره
شوفر و اوردن دهن کیسه کش ها رو ببندن حالا تمدیدش نکنن؟؟؟!!اونم کسانی مثل افتخاری وزمانی ؟؟؟حالا که زمان برد ورقا شون شده ؟؟؟؟؟
ميلاد
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۵۷
يك عده از مربيان جوان ايراني هستند كه سعي ميكنند كار متفاوت انجام بدن. كتاب بخونن و دانش روز كسب كنند. يك سري هم در باد گذشته خوابيدن و ارث پدرشون رو طلب دارند. اصلا هم دلشون براي تيم نسوخته. اين فيلم فوتبال رو بدين به ما خيلي نخنما شده. اي كاش در كنار مربي خرجي مدير خارجي هم استخدام ميكرديم. قرارداد بايد ٣ساله باشه ولي بعد از هر فصل قابل فسخ. خلاصه فوتبال رو بدين به مدير خوب.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر