فهرست
علی کریمی رابین‌هود جامعه ماست؟
علی کریمی رابین‌هود جامعه ماست؟

علی کریمی رابین‌هود جامعه ماست؟

آی‌اسپورت- جادوگر! از لقبش هم پیداست که با بازیکن معمولی طرف نیستیم و طرف نبودیم. نه در زمین که با تکنیک بی‌بدیلش، در لباس باشگاهی و ملی هواداران را از تماشای فوتبال سیراب می‌کرد و نه بیرون زمین. واقعیت هم این است که او محبوبیت فوق‌العاده‌اش را تنها مدیون جادویش با توپ فوتبال نیست؛ محبوبیتی که می‌شود گفت با هیچ‌یک از فوتبالیست‌های هم‌نسلش و حتی با نسل بعد قابل مقایسه نیست. کریمی از همان آغاز فوتبال حرفه‌ای‌اش نشان داد که بازیکن متفاوتی است. عصیانی که به فوتبال ناب و غریزی‌اش می‌آمد. ترکیب جادوی زمین چمن و یاغی‌گری بیرون از آن، چنان بود که دل بسیاری را برد. او تبدیل شد به اسطوره. ستاره کم‌حرفی که هروقت دهان باز می‌کرد، ممکن بود کسی را با خاک یک‌سان کند. بازیکنی که به نظر می‌رسید زیرِ بار زور نمی‌رود، با ریاکاری رایج فضای فوتبال و جامعه ایرانی و با مدح و ثنایی که همه اظهار می‌کردند تا قاپ مدیران را در دست نگه دارند، میانه ندارد. بازیکنی که حرف رسمی و مزورانه نمی‌زند و جانماز آب نمی‌کشد. در جامعه‌ای که اخلاقش مثل برف در ظهر تابستان درحال ذوب‌شدن است، چنین منش و کاراکتری فوق‌العاده بود و او تبدیل شد به قهرمان. قهرمانی که در بلندمدت نشان داد چیزی برای پنهان‌کردن ندارد و قرار نیست از نمد شهرت و اعتبارش برای خود کلاهی فراهم کند. رفتارش قدسی نبود و دوست‌داران جدی فوتبال و خبرنگاران همه لحظه‌هایی را سراغ داشتند که او با ضعف‌های معمول یک فرد معمولی رفتار کرده؛ اما این لکه‌ها آن‌قدر نبودند که محبوبیت او را از سکه بیندازند‌.

مدتی که از حضور کریمی در میادین فوتبال گذشت، چهره اجتماعی او پررنگ‌تر شد. ابراز نظرهایش و انتقادهایش همچنان برای هوادارانش که فقط هم پرسپولیسی‌ها نبودند، جذابیت داشت. مقبولیت‌اش نزد چهره‌های فرهنگی- اجتماعی هم باعث می‌شد هر حرکت و رفتارش سریع بازتاب پیدا کند و تأیید و تکثیر شود. کریمی داشت تبدیل می‌شد به مصلح اجتماعی. کسی که در مورد مشکلات مردم بی‌تفاوت نبود و از هزینه‌دادن ابایی نداشت، اما اظهار نظرهای او همیشه در اوج نبود. پست‌های گهگاهی‌اش در فضای مجازی و لحن گاه عامیانه و گاه سخیفش نشان می‌داد که بیشتر به غریزه سرکش‌اش متکی است تا مشورت با صاحب‌نظران و متخصصان.

کریمی منکر این واقعیت نیست که نمی‌تواند خوب از کلمات استفاده کند. برای همین همه انرژی و جذابیت حرف‌هایش از شورش نهفته‌شان می‌آمد. استقبالی که از در افتادن با قدرت می‌کرد، اما بی‌سیاستی می‌توانست کار دستش بدهد. اتفاقی که در تقابل او با فدراسیون فوتبال شاهد بودیم. این‌که برای ادعاهایش سند و مدرک کافی نداشت. این‌که برای برنده‌شدن مقابل محمدرضا ساکت نایب‌رئیس و دبیر فدراسیون فوتبال نمی‌توانست حراف خوبی باشد. او در محکمه‌ای که در برنامه نود تشکیل شد و به انتقاد از سیاست‌های فدراسیون و فساد حاکم بر آن پرداخت بازنده نبود اما همه هزینه را از وجهه‌اش پرداخت کرد. این‌که مردم دوستش داشتند و قبولش داشتند.

درگیری فرساینده او با کی‌روش را هم نباید موفقیت‌بار توصیف کرد. او حتی میلیون‌ها نفر را با خود و علیه کی‌روش همراه کرده باشد، در آستانه جام‌جهانی کمکی به تیم‌ملی نکرده است. اگر هواداران احساساتی فوتبال متوجه نباشند، خودش باید فهمیده باشد که گلاویز شدن با سرمربی تیم‌ملی قبل از تورنمتی مثل جام‌جهانی تا چه اندازه از تدبیر به‌دور است.

کریمی که قبل از این هم بارها در حمایت از فعالان مدنی و در حمایت از توسعه اجتماعی-سیاسی اظهار نظر کرده و عده‌ای را علیه خود شورانده و حتی در حساس‌ترین روزها کنار معترضان قرار گرفته، حالا، بار دیگر با راه‌ انداختن کمپین می‌خواهد به جنگ گرانی کمرشکن برود. کمپین «من- نمی‌خرم» که او بانی‌اش شده، قرار است شهروندان را تشویق به نخریدن اجناسی کند که گران شده‌اند و واکنشی باشد به افزایش وحشتناک قیمت‌ها در هفته‌های اخیر، فارغ از این‌که گرانی شامل بسیاری از کالاهاست و تنها شامل خودرو و طلا نمی‌شود و عملا ممکن است تحریم مایحتاج خوراکی و روزانه ممکن نباشد. امروز واکنش‌ها به اکت کریمی را می‌توان به دودسته تقسیم کرد؛ آنها که ستایش‌اش می‌کنند و می‌گویند بالاخره کسی بود که درد مردم را بفهمد و این‌طوری شاید وضع تکانی بخورد، و کسانی که می‌گویند او این‌ بار به جدول زده، یخ‌اش نمی‌گیرد و کمپین بی‌فایده‌اش باز هم کمی دیگر از اعتبار او را هزینه خواهد کرد.

هرچه باشد، سوال این است که کریمی تا کجا می‌خواهد جلو برود و در نقش رابین‌هود به طرح دغدغه‌هایش بپردازد. این فعالیت‌ها سرانجام طومار جادوگر را در هم خواهد پیچید یا قرار است او نقش پررنگ‌تری در ساحت جامعه ایفا کند؟ سوالاتی که بعید است خود علی هم پاسخی برای‌شان داشته باشد.

 

۱۵ ۲۰  
آی اسپورت
2018-06-19 06:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۰ نظر
امید از تفت
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۶:۲۳
ربطی به راهبین هود بودن نداره. بحث احساس مسئولیت ما در برابر جامعه خودمون هست. بحث امر به معروف و نهی از منکر است یا هرچیزی که شما دوست دارید اسمش را بگذارید. اگه هرکدوم از ما، از جزئی ترین آدمها تا افراد معروف و مشهور، آگاه و هوشیار باشیم و در مقابل هر پدیده ای عکس العمل مناسب را نشون بدیم وضعیت کل ما بهتر میشه. ایران خودرو 4تا خودرو داغون و گرون را توی لیست فروش میگذاره همون دو ساعت اول تموم میشه. خوب لامسب برای چی میخری!!؟ دقیقاً اینکار مثل همون آدمی است که وسط کشتی نشسته و میگه من فقط جای خودم را سوراخ می کنم. مشکل ما ترامپ نیست، مشکل ما همین مشت نمونه خروار است. و اینجاست که خداوند می فرماید: سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی کند مگر آنکه آنان، آنچه را که در خودشان است تغییر دهند. اگر ما بپذیریم عضوی از یک جامعه هستیم و در مقابل جامعه و کشور خودمون هم مسئولیت داریم، علی کریمی می شویم. ایران تنها جایی است که وقتی چیزی که گران تر می شود را بیشتر می خرند و اصول اقتصادی را نقض می کنند.
ایران
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۱
RM11:
کمی به زمانبندی و منطق کارهای کریمی دقت کنید.. از چه زمانی مشکلات عدیده اقتصادی و گرانی و تورم گریبانگیر جامعه ما شده ، مطمئنا امروز یا دیروز نبوده که بخواییم در موردش مطلب به نگارش دربیاریم اما چیزی که خیلی جای سواله چرا شخصی مثل کریمی دقیقا روز بعد از برد تیم ملی همچین کمپینی رو راه میندازه، چه جریان یا تفکری پشت این کمپین هستش که در ظاهر کاملا حمایتگر ملت و مشکلاتشون هستش و کلمات کاملا به نفع جامعه به قلم در اومده اما در باطن... اما در باطن هم آیا این چنینه که بعضی ها طوطی وار بسمت این کمپین پیش رفتن جایی که کمپین بر خلاف ظاهرش به لحاظ علمی دور از منطق اقتصاده و تحلیل درستی روی اقتصاد و مشکلات اقتصادی نشده که چنین نوش دارویی براش تجویز شده.. نوشته های سطحی که به دور از هرگونه تفکر و تعقل بوده و با علم اقتصاد فاصله داره و شاید بشه اینطور نتیجه گرفت یک کمپین فرمایشی برای تحت تاثیر قراردادن بعضی موارد به نفع خودشون هستش... انگیزه های پنهان پشت کلمات زیبا و جذب کننده این کمپین مارو به فکر فرو نمی بره که کمی تفکر کنیم و بعد طوطی وار اجراش کنیم و ساده اندیش باشیم که درمان جامعه ما با همین نسخه پیچیده میشه و همه مشکلات برطرف ... ماه همیشه پشت ابر نخواهد موند همون طور که افرادی پشت اینچنین کارها و کمپین ها و کلمات دلفریب از خودشان نقابی دوس داشتنی و باب میل جامعه میسازن روزی رسوا خواهند شد.
شاهین
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۵۹
شاید علی کریمی رابین هود نباشه اما شما قطعن بیشرف تشریف داری!
۱
آرش
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۱۲
کافی که سلطان علی کریمی حرکتی بکنه ..تو امثال تو قلم فروخته ها و بقیه از تو غار بیاین بیرون و اظهار نظر کنین ...... !!
شما اگر خیلی مدعی هستین تا الان کجا بودین !؟
تا الان کدوم الگوی ورزشی مثل علی کریمی حرکت مردمی می کرد !!
امان از خبرنگارهای نون به نرخ روز خور
Hosein
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۲
علی کریمی دقیقا اخلاق و کاراکتر خدابیامرز ناصرخان حجازی و داره دید وسیعی دارن تو جامعه
سیف
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۱۴
اقای ارش این چیزها رو به سیامک رحمانی نگو، اون از معدود نویسندهای معتبر ،صریح، باسواد وشجاعه که بارها با مقالاتش مورد تحسین قرار گرفته است.
جو زده نباشیم
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۱۱
ایشون اول فاصلشون رو با مفاسد اجتماعی مثل آقای هدایتی مشخص کنه بعد کمپین راه ببندازه
چقد این ملت ساده ان به خدا
ali
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۲۶
علي كريمي
با شرف ترين ورزشكار تمام دوران
سرباز
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۲۹
اگه کریمی مدافع کیروش (پیامبر کیروش) بود روزی پنجاه مقاله در راستای اعمال انسان دوستانش میزدن ...

شاهین آناوارزا
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۸
کیروش هم بره و گواردیولا هم بیاد چون ما ساختار و سبک درستی در پرورش و رشد استعدادهای درجه یک کشورمون نداریم باز هم نمیتونه انتظارات ما رو فراهم کنه.کیروش چم و خم فوتبال ما رو دیده و داره از ذره ذره توانایی بازیکنان در جهت کسب موفقیت استفاده میکنه
۶
جيم
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۵۱
كريمي تبلور ساده انديشي و كندذهني مردم اين مملكت ه

جامعه اي كه نماد اسطوره اي و محبوبش ديوانه ي شوريده ي معترض يعني بهلول ه .... علي كريمي و ممد مايلي كهن هم قهرمانش ه، رييس حمهور محبوبش كاپشن بهاري پوش ه و البته اميركبير ش كشته ميشود و منصور حلاجش به دار كشيده ميشود.
!!!
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۲۱
جالبه که نویسنده درگیری کریمی با کیروش در استانه جام جهانی رو بی تدبیری میدونه ولی ظاهرا یادش رفته همین پیامبر جدیدشون قبل از پرواز به روسیه چه مصاحبه ای انجام داد! وقتی خودِ کیروش علاقه ای به ارامش و همراهی دیگران نداره شماها چرا دارین حرص میخورین؟
ایرانی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۲۴
ضمن احترام به کریمی .علی آقا شما که خوبید چرا در جام جهانی آلمان انگیزه های شخصی وارد تیم کردید آیا شما نمی بایست برای وطن هر مشکل شخصی را فراموش میکردید و باند در جام جهانی آلمان نمی ساختید؟
عبدالله
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۳۹
کریمی حرف درستی زده
من کار ندارم که در لواسان قصر دارد یا ماشین فلان مدل خارجی دارد. الان داره حرف دل من کارمند بازنشسته دولت را به گوش مسئولان می رساند.
من یک ماه قبل ، قصدم بود دناپلاس توربو بخرم قیمت کارخانه ای آن 53 میلیون بود( که ثبت نم هم نمیکرد) و قیمت بازار آزاد ان 63 میلیون بود .
گفتم 10 میلیون اختلاف قیمت برای من بازنشسته که حقوقم 2.5 میلیون تومان است خیلی زیاد است . صبر میکنم تا ثبت نام جدید ایران خودرو ، الان توی سایتش قیمت را 58 میلیون تومان اعلام کرده اما برای دناپلاس توربو ثبت نام نمی کند و فقط برای دنا معمولی پیش فروش می کند آنهم برای تحویل در خرداد و تیر 98
قیمت آزادش هم شده 80 تا 84 میلیون تومان
مگر حقوق من که دولت هم اول مالیاتش را کسر می کند و بعد به من پرداخت می کند در عرض 1 ماه 20 میلیون تومان افزایش داشت؟
ماشین دنا که تولید داخل است ، اگرندارید پس چطور توی بازار آزاد ، صفر آن وجود دارد و فروش میرود؟
اگر دارید پس چرا به مردم نمی فروشید؟
یا اگر در اثر فشار افکار عمومی سایت ثبت نام را باز می کنید چرا برای 14 ماه آینده می فروشید
اینها که ماشین خارجی و وارداتی که نیستند که مشمول تحریم و گرانی دلار و .... بشوند.

روحانی خیلی وعده و عید به ملت داد کار به سال 92 ندارم . همین پارسال یعنی 96
پس کو آن وعده ها ؟
مهدی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
تقریبا همه میدانند که این بازی ها فقط یک نمایش هست
24 ساعت بعد از برد تاریخی تیم ملی بدون اینکه یه تبریک بگه به تیم ملی این حرکت مسخره رو راه انداخته و یه عده ساده لوح هم باهاش همراه شدن

آقای کریمی شما فساد در فوتبال رو به کجا رسوندی؟
جز حاشیه سازی برای تیم ملی و سر مربی چه کار مثبتی کردی؟
همه رو علیه تیم ملی شوراندی قبل جام جهانی!
در کانال مسخره ات بجز نفرت پراکنی و استیکر گذاشتن چه میکنی؟

نه آقا
شما اول تکلیف خودت رو با حسین هدایتی بدهکار بزرگ بانکی مشخص کن بعد بیا واسه ما حرف از دلال و فساد بزن
مردم کریمی رو خوب شناختند
ما رو رنگ نکن لطفا
مارال
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۳
علی کریمی مثل حجازی خدابیامرزه
نه از کسی میترسه نه دست کسی آتو داره، جسارت و شجاعتش تحسین برانگیزه
ایران
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۷
کمی به زمانبندی کاراای کریمی دقت کنید... از چه زمانی مشکلات عدیده اقتصادی و گرانی و تورم گریبانگیر جامعه ما شده ، مطمئنا امروز یا دیروز نبوده اما چیزی که خیلی جای سواله چرا شخصی مثل کریمی دقیقا روز بعد از برد تیم ملی همچین کمپینی رو راه میندازه چه جریان یا تفکری پشت این کمپین هستش که در ظاهر کاملا حمایتگر ملت و مشکلات آنهاس و کلمات کاملا به نفع جامعه به قلم در اومده اما در باطن هم آیا این چنینه که بعضی ها طوطی وار بسمت این کمپین پیش رفتن جایی که کمپین بر خلاف ظاهرش به لحاظ علمی دور از منطق اقتصاده و تحلیل درستی روی اقتصاد و مشکلات اقتصادی نشده که چنین نوش دارویی براش تجویز شده که به دور از هرگونه تفکر و تعقل بوده و به نوعی با علم اقتصاد فاصله داره و شاید بشه اینطور نتیجه گرفت یک کمپین فرمایشی برای تحت تاثیر قراردادن بعضی موارد به نفع خودشون هستش... انگیزه های پنهان پشت کلمات زیبا و جذب کننده این کمپین مارو به فکر فرو نمی بره که کمی تفکر کنیم و بعد طوطی وار اجراش کنیم که درد درمان جامعه ما با همین نسخه پیچیده میشه و مشکلات برطرف ... ماه همیشه پشت ابر نخواهد موند همون طور که افرادی پشت اینچنین کارها و کمپین ها و کلمات دلفریب از خودشان نقابی دوس داشتنی و باب میل جامعه میسازن روزی رسوا خواهند شد.
امید
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۱
انتخاب زمانش برای این هست که بگه آقا برد تیم ملی در دو سه بازی شاید یه شادی موقتی بیاره ولی مشکلات اصلی را حل نمیکنه. مشکلات اصلی و الان کشور، اشتغال، درآمد پایین خانواده ها، گرانی، احتکار، اصراف، فساد و . . . هست نه موندن یا نموندن کیروش یا بردن یا نبردن تیم ملی
رضا
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۵
دقیقا. ولی افسوس یمشت کودن تو تبه این فوتباله لعنتی گیرکردن و نمیفهمن چی داره به سرشون میاد.
۴
رضا
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۱
واقعا یعضی کامنتا رو که آدم می خونه حالش از این مردمو مملکت بهم می خوره. یکی میگه کریمی چون با کیروش لجه شبه بازی تیم ملی کمپین نع به گرونی راه انداخته. شما الان مشکلتون چیه؟میلیاردرید همتون که با این کمپین مخالف می کنید؟ گند از سرو کوله مملکت داره بالا میره. من نمیگم کریمی پیغمبره ولی طرزه فکره مردمه ما رو ببین تو رو خدا. کریمی شبه بازی تیمه ملی کمپین راه انداخته که لجه کیروشو درآره؟شما توی این مملکت زندگی نمیکنید؟من یه جوونه 30 ساله هنوز ازدواج نکردم از صبح تا شب می رم سره کار هشتم گروعه نهمه. خجالت بکشید یکم. بخودتون بیاید. مردشوره این فوتبالو اصن ببرن که باعث شده یمشت مفت خور مملکتو بار کنن ببرن اونوقت یسری اینجا توهم توطئه علیه کیروش برداشتن. سرتونو گرم کردن به یه بازی که بازیکناش به هیچ کجاشون نیست منوتو چی بسرمون میاد. یکیم که صداش درمیاد اینطور جوابشو میدید. حقمونه به خدا هرچی سرمون میاد
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر