فهرست
نیمار، اولین کابوس توخل در پاریس
نیمار، اولین کابوس توخل در پاریس

نیمار، اولین کابوس توخل در پاریس

آی اسپورت – ناصر الخلیفی، مدیر قطری پاری‌سن‌ژرمن را همه به داشتن یک خصلت می‌شناسند: «او کسی است که باید به هر چیزی که می‌خواهد برسد.» سال 2011 وقتی که او مدیر باشگاه شد، دو هدف اصلی‌اش در پایتخت فرانسه را معرفی کرد: «عقد قرارداد با «مسی بعدی» و تلاش برای بردن لیگ قهرمانان اروپا.» در فوتبال موفقیت یک شبه حاصل نمی‌شود اما الخلیفی الان بیش از نیمی از راه رسیدن به رؤیایش را پیموده است.

نه تنها پی‌اس‌جی بهترین بازیکن زیر 30 سال دنیا را دارد بلکه بهترین بازیکن زیر 20 سال دنیا، بازیکنی مانند کیلیان امباپه را هم مال خود کرده است. با همه استعدادهای ناب و جوانش و سلطه‌ بر لیگ یک فرانسه در این فصل، سرمربی اسپانیایی پاریسی‌ها، اونای امری به جرم نبردن لیگ قهرمانان اروپا و باخت 5 بر 2 مقابل رئال مادرید در دو بازی رفت و برگشت لیگ قهرمانان اروپا محکوم به ترک باشگاه شد.

با داشتن بازیکنانی مانند نیمار و امباپه که خرید آنها مجموعاً‌ 400 میلیون یورو هزینه روی دست باشگاه گذاشته است، الخلیفی به فرمانده‌ای بزرگتر و قاطع‌‌تر برای تبدیل کردن تیمش به یک ابرقدرت در فوتبال اروپا نیاز داشت؛ یکی که نه تنها شم تاکتیکی بالایی برای غلبه بر قدرت‌های فوتبال اروپا مانند رئال مادرید داشته باشد بلکه جذبه‌اش به بازیکنان تیم اجازه تمرد و آشفته کردن رختکن تیم را ندهد، اتفاقی که در ابتدای فصل جاری پس از کشمکش نیمار و ادینسون کاوانی بر سر زدن ضربات آزاد و پنالتی‌ها رخ داد و چندین هفته عملکرد تیم را تحت‌الشعاع قرار داد.

مردی که برای رساندن الخلیفی به اهدافش انتخاب شده توماس توخل است، کسی که سابقه درگیری و اختلاف نظر با بازیکنان تیم‌های سابقش را دارد. اگر چه از نظر تاکتیکی هیچ شکی در توانایی‌های این مرد آلمانی نیست اما آیا او برای مدیریت بازیکنی مثل نیمار که مثل خودش ترشرو و کج خلق است، گزینه مناسبی محسوب می‌شود؟ در توانایی‌های توخل به‌عنوان یک مربی شکی نیست به خصوص که سبک کاری او شبیه الگویش پپ گواردیولا است.

 تیم توخل در دورتموند، توانایی بازی با انواع و اقسام تاکتیک‌ها را داشت و بسته به سبک بازی حریف هم می‌توانست با سیستم‌های 1-3-2-4 و 3-3-4 بازی کند که شبیه سیستم بازی فعلی پاری‌سن‌ژرمن هم هست. او اما توانایی به میدان فرستادن تیمش با سیستم 1-4-1-4 و حتی 2-5-3 یا 1-2-4-3 را هم داشت.

با این دانش فنی توخل می‌توان موفقیت پی‌اس‌جی  در فرانسه را قطعی دانست چون او دوست دارد بازیکنانش حفظ توپ کنند و بر حریف چه با توپ چه بدون توپ مسلط باشند. در این میان اما یک مساله ممکن است برای توخل دردسر ساز شود که آن مدیریت نیمار است. نیمار جزو آن دسته از بازیکنان پاری‌سن‌ژرمن است که احتمالاً رویکرد توخل را زیر سوال می‌برد. اگرچه ممکن است اغراق‌آمیز به نظر برسد اما ادعای اخیر اونای امری درباره اینکه در پاری‌سن‌ژرمن نیمار رییس است نه سرمربی، بیراه نیست.

نیمار از زمان عقد قرارداد 222 میلیون یورویی‌اش با پاریسی‌ها به‌عنوان گران‌ترین بازیکن تاریخ، تیم را تحت کنترل گرفته و با گرفتن فرصت زدن پنالتی‌ها از کاوانی نشان داد که نفوذ زیادی بر رؤسای باشگاه دارد. حتی اخیراً ادعا شد که غیبت نیمار در برخی از بازی‌های این فصل پاری‌سن‌ژرمن نه به خاطر مصدومیت بلکه به صلاحدید خودش بوده است. در واقع گفته شده که نیمار خودش انتخاب می‌کرد که در کدام بازی‌ها به میدان برود و در کدام بازی‌ها به خودش استراحت بدهد.

 اینها مشکلات بالقوه‌ای هستند که توخل در زمان مربیگری‌اش در پاریس خواهد داشت. در نتیجه اینکه استخدام توخل با دانش تاکتیکی‌اش می‌تواند یک حرکت مثبت از سوی الخلیفی باشد اما باید دید آیا رویکرد کنترل‌‌گرایانه مربیگری او به مذاق رؤسای پشت پرده تیم از جمله نیمار خوش خواهد آمد یا نه؟

۳    
آی اسپورت
2018-05-16 12:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر