فهرست
آقای كلوپ‌‌؛ تاتنهام را الگو قرار بده!
آقای كلوپ‌‌؛ تاتنهام را الگو قرار بده!

آقای كلوپ‌‌؛ تاتنهام را الگو قرار بده!

آی اسپورت - با تیمی كه یورگن كلوپ ساخته باز هم لیورپولی‌ها رؤیای قهرمانی را دور از دسترس می‌بینند. مشخصاً تیمی كه به راحتی 4 گل از تاتنهام دریافت می‌كند در حد قهرمانی و حتی مبارزه بر سر آن هم نیست. شكست خوردن پس از 9 بازی برابر تاتنهام هواداران سرخ‌های مرسی‌ساید را حتی در این فكر فرو برد كه ممكن است این فصل به لیگ قهرمانان هم نرسند. گویا آقای معمولی نه تنها در رسانه‌ها بلكه روی نیمكت لیورپول هم تبدیل به یك مربی معمولی شده، چراكه روش خوبی را برای ایجاد تحول در تیمش انتخاب نكرده و ابزار لازم برای بهتر كردن شرایط را ندارد.

نیمكتی بی‌تجربه و كم‌اثر

بازیكن‌هایی كه روی نیمكت لیورپول می‌نشینند برای تغییر روند بازی اصلاً مناسب نیستند. الكس اوكسلید چمبرلین و دانیل استوریج در حال حاضر در فرم خوبی به سر نمی‌برند و بقیه بازیكن‌های كنار دست كلوپ هم از جوان‌های بی‌تجربه‌ای تشكیل شده كه برای اثبات خودشان راه طولانی در پیش دارند. در زمانی كه كلوپ تصمیم می‌گیرد ماركو گرووئیچ را به زمین بفرستد پوچتینو با حضور اریك دایر بار فنی تیمش را بالاتر هم می‌برد. وقتی دژان لوورن به شدت ضعیف و ناامید‌كننده نشان می‌دهد كلوپ آنقدر به راگنار كلاوان اعتماد ندارد كه او را به زمین بفرستد و تصمیم می‌گیرد با تغییراتی در پست بازیكن‌هایش جو گومز جوان را به مركز خط دفاعی ببرد.

سیتی، یونایتد و چلسی نمی‌شوی، تاتنهام شو!

به لحاظ مالی لیورپول مشكلی ندارد اما نباید از این واقعیت صرف نظر كرد كه ستاره‌های بزرگ‌تر و باكیفیت‌تر معمولاً ترجیح می‌دهند با حضور در لیگ برتر انگلیس به منچسترسیتی، منچستریونایتد و یا چلسی بپیوندند. حتی در چنین شرایطی هم راه چاره وجود دارد، راهی كه تاتنهام به تیم‌های دیگر نشان داد. تعداد بازیكن‌هایی که هر هفته در تاتنهام حقوقی بالای 100 هزار پوند دریافت می‌كنند به انگشتان یك دست هم نمی‌رسد اما با تكیه بر جوان‌های بااستعداد و بااعتماد به ‌نفس آینده اسپرز ساخته شد. اگر كلوپ از همین حالا راهی كه پوچتینو 3 سال پیش انتخاب كرد را در پیش بگیرد هم ضرر نكرده، چراكه بیش از این چیزی را از دست نخواهد داد. لیورپول در سال‌های اخیر پول زیادی را صرف كرد تا به روزهای خوب گذشته برگردد و طلسم قهرمان نشدن در لیگ برتر را بشكند اما این هزینه‌ها به پای بازیكنان بی‌كیفیت ریخته شد و معدود بازیكن‌هایی بودند كه در سال‌های اخیر در آنفیلد درخشیدند. در سمت مقابل تاتنهام با تركیبی از بازیكن‌های ارزان‌قیمت و بهترین‌های آكادمی خودش تیمی ساخت كه حالا 3 فصل در كورس قهرمانی قرار می‌گیرد و چه بسا همین سال‌ها اولین قهرمانی خودش در لیگ برتر را هم جشن بگیرد. به هری كین و هری وینكس نگاه كنید كه ستاره‌های جدال ومبلی بودند، بازیكن‌هایی كه از آكادمی اسپرز خودشان را به تیم اصلی رساندند. بازیكن‌هایی مثل كریستین اریكسن، یان فرتونگن و اریك دایر هم با كمترین هزینه ممكن به لندن آمدند و حالا ارزشمندترین مهره‌های تیمِ «پوچ» هستند.

آقای كلوپ‌‌؛ ستاره‌ها را كشف كن

پس از جدایی لوئیس سوارس كه خاطرات خوبی در آنفیلد برای لیورپولی‌ها رقم زد دیگر این تیم مهاجم هدفِ شش‌دانگی نداشته. درست است كه بازیكن‌های سرعتی مثل روبرتو فیرمینو، سادیو مانه و محمد صلاح خوب گل می‌زنند و آمار گلزنی سرخ‌های مرسی‌ساید هم خوب بوده اما دلیل بزرگ از دست رفتن فرصت‌های متعدد گلزنی در مهم‌ترین لحظات یك بازی نبودن یك مهاجم نوك تمام‌عیار است. كلوپ به استوریج اعتماد ندارد و فیرمینو كه صرفاً یك مهاجم نوك نیست را در تركیب تیم قرار می‌دهد، در حالی كه تیم‌های مدعی قهرمانی مهاجم‌هایی مثل هری كین، سرخیو آگوئرو، روملو لوكاكو و آلوارو موراتا را در اختیار دارند. شاید وقت آن رسیده باشد كه بن وودبرن ولزی به عنوان بازیكنی كه می‌تواند مایكل اوون جدیدی برای لیورپول باشد به تركیب تیم برسد. یا در بازی دادن به ترنت الكساندر آرنولدِ جوان و باكیفیت كلوپ تردید نكند. جوان‌های باكیفیت در لیورپول هم كم نیستند اما نكته مهم استفاده صحیح از آنهاست. با بازی دادن یكی در میان به این بازیكن‌ها و چیدن تركیبی از بازیكن‌های آكادمی در جام‌ اتحادیه مثل بازیكن‌های جوان تاتنهام ستاره نخواهند شد.

 علاقه كلوپ به ضعیف‌ها

سیمون مینیوله متزلزل و دژان لوورن سردرگم به راحتی 3 امتیاز را تقدیم تاتنهام كردند. لیورپول از زمانی این فصل را از دست داد كه كلوپ نه تنها این بازیكن‌های ضعیف را كنار نگذاشت بلكه به باشگاه توصیه كرد قرارداد آنها را تمدید كند! هم مینیوله و هم لوورن در فصل گذشته قرارداد جدیدی امضا كردند و چشم هواداران لیورپول از تعجب گرد شد! تا وقتی كه كلوپ تصمیم نگیرد یك خط دفاعی ثابت و باصلابت برای تیمش انتخاب كند وضعیت این تیم به همین شكل خواهد بود. اشتباه‌های خنده‌دار، از دست رفتن امتیازها و شاید در نهایت قرار گرفتن در رتبه‌ای نازل. تیمی كه در 9 بازی 16 گل دریافت می‌كند حتی برای رسیدن به لیگ اروپا هم كار آسانی نخواهد داشت.

 

خبر ورزشی

۷    
آی اسپورت
2017-10-24 12:55:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر