فهرست
آرسنال Vs منچستر سیتی: مسئله‌ی مالکیت
آرسنال Vs منچستر سیتی: مسئله‌ی مالکیت

آرسنال Vs منچستر سیتی: مسئله‌ی مالکیت

آی‌اسپورت – پتر چک به دلیلِ مصدومیت باید یک ماهی جای خودش را به داوید اوسپینا بدهد، اما این مشکلِ اصلیِ آرسنال نیست. حاشیه‌نشینیِ سانتی کازورلا همچنان به قدرتِ کنترلِ بازیِ تیمش در میانه‌یِ زمین ضربه می‌زند، در حالیکه که آمادگیِ کیران گیبس و لوکاس پرز هم هنوز قطعی نشده است. در سویِ دیگر زمین منچستر سیتی هم مصدومانِ بلندمدت‌اش یعنی ایلکای گوندوگان و گابریل ژزوس را دارد، در حالیکه که کوین دبروینه، باکاری سانیا و پابلو زابالتا هم هر سه، بازی‌هایِ ملی هفته‌یِ گذشته را به دلیلِ مصدومیت از دست دادند و معلوم نیست به بازیِ امشب برسند یا نه.

سیتی بعد از شکستِ 0-4 مقابلِ اورتون به فرمِ خوبی رسید، اما بعد از چهار پیروزیِ پیاپی در لیگ، در چمپیونز لیگ مقابلِ موناکو حذف شد و دو بازیِ اخیرش در لیگ را هم با مساوی به پایان برده است؛ یک تساویِ کسالت‌بار مقابلِ استوک و یک تساویِ جذاب مقابلِ لیورپول. با این حال مردانِ پپ گواردیولا در حال حاضر در رده‌یِ سوم جدول قرار دارند و آماده‌تر از تمامِ تیم‌هایِ پشت سرشان به نظر می‌رسند و در ضمن به نیمه نهاییِ اف‌ای کاپ هم صعود کرده‌اند، جایی که باید با خودِ آرسنال روبرو شوند.

در نقطه‌یِ مقابل اما آرسنال با بحرانی شدید مواجه است و بدترین دورانِ خودش با آرسن ونگر در دو دهه‌یِ اخیر را پشت سر می‌گذارد. از پایانِ ژانویه بدین سو آرسنال چهار بازی از پنج بازی‌اش در لیگ را باخته و از چمپیونز لیگ هم با دو شکستِ 1-5 مقابلِ بایرن مونیخ حذف شده است. دو پیروزی در اف‌ای کاپ مقابلِ تیم‌هایی که هیچکدام در لیگ‌هایِ حرفه‌ای چهارگانه‌یِ انگلیس حضور ندارند تنها مرهمی ناچیز بر زخم‌هایِ آن‌ها در این دو ماه بوده است.

 

رویارویی‌های گذشته

سالِ 2015 را به خاطر دارید؟ این سال برایِ آرسنال هم خوب شروع شد و هم خوب به پایان رسید، با پیروزی‌هایی روحیه‌بخش مقابلِ سیتی. در ماهِ ژانویه‌یِ این سال بود که آرسنال در اتحاد 0-2 سیتی را شکست داد تا نشان دهد بالاخره یاد گرفته چطور در بازی‌هایِ بزرگ خارج از خانه فشار حریف را تحمل کند. در ماهِ دسامبر همین سال هم آرسنال 1-2 سیتی را در امیریتس شکست داد تا به صدرِ جدول لیگ برتر صعود کند. این مقطع بهترین دورانِ توپچی‌ها در یک دهه‌یِ اخیر بود و بعد از آن سقوط‌‌شان شروع شد. دو بازیِ اخیرِ آرسنال مقابلِ سیتی با یک تساویِ 2-2 در امیریتس و یک پیروزیِ 1-2 برایِ منچستری‌ها در بازیِ رفتِ این فصل به پایان رسیده است.

 

فرم دو تیم

به نظرِ می‌رسد سیستمِ 3-3-4 برایِ سیتیِ گواردیولا جا افتاده، جایی که یکی از یایا توره یا فرناندینیو به عنوانِ هافبک مرکزی پشتِ داوید سیلوا و دبروینه بازی می‌کنند که عملا نقشِ اینساید فوروارد را به خودشان گرفته‌اند. در سویِ دیگر زمین چنین اطمینانی درباره‌یِ سیستمِ آرسنال وجود ندارد. ونگر در غیبتِ مسوت اوزیل تجربه‌هایی با سیستمِ 3-3-4 داشت. اما با توجه به بازگشت او احتمال استفاده‌یِ دوباره از 1-3-2-4 بیشتر است. در این صورت فشار فوق‌العاده‌ای رویِ دو هافبکِ دفاعیِ آرسنال خواهد آمد. گرانیت ژاکا کنارِ یکی از آرون رمزی، فرانسیس کوکلن یا محمد الننی باید در جدالی مستقیم با سیلوا و دبروینه (اگر البته به بازی برسد) از خطِ دفاعی‌شان محافظت کنند، در حالیکه توره هم مدام از عقب به آن‌ها اضافه می‌شود.

ونگر برایِ بازی مقابلِ لیورپول در آنفیلد از اولیویه ژیرو در مرکزِ خط حمله‌اش استفاده کرد تا با فوتبالی مستقیم و پاس‌هایی بلند خطِ پرسِ میزبان را دور بزند. این تصمیم البته بیشتر از آنچه تاکتیکی باشد پیغامی برایِ الکسیس سانچز نیمکت‌نشین شده بود. برایِ بازی امشب اما رویکردی مشابه شاید برایِ آرسنال مفید باشد و استفاده از الکسیس در بالِ چپ و تئو والکات در بالِ راست ابزارِ لازم برایِ فوتبالی ضدحمله‌ای و سریع را برایشان فراهم کند.

الکسیس و ژیرو هر دو در بازی‌هایِ ملی گل زدند (البته گل‌هایشان مقابلِ لوکزامبورگ و ونزوئلا بود). با این وجود نیکولاس اوتامندی در جدالی فیزیکی با ژیرو می‌تواند شب راحت‌تری را سپری کند تا در مقابله با سرعت و تحرکِ بالایِ الکسیس. از این منظر طرحِ دیگر ونگر می‌تواند استفاده از الکسیس در مرکزِ خط حمله و قرار دادنِ یکی از دنی ولبک یا الکس ایووبی در بالِ چپ باشد.

در دو فصلِ اخیر شاهد بازی‌هایی بودیم که آرسنال در آن‌ها حریفان قدرتمندش را به شکلِ شگفت‌انگیزی در زمینِ خودشان پرس کرده. با این حال تقریبا بعید به نظر می‌رسد که سیتی در بازیِ امشب مالکیتِ توپِ کمتر از میزبانش داشته باشد. پس بدین ترتیب آرسنال باید در جبه‌یِ دفاعی قرار بگیرد، بعدی که در اجرایش با مشکلاتِ زیادی روبرو هستند. مهمتر از همه اینکه فول‌بک‌هایِ آرسنال یعنی هکتور بلرین و ناچو مونرئال برای مقابله با سرعتِ رحیم استرلینگ و لیروی سانه باید بیش از همیشه عقب بازی کنند و در این شرایط جلو آمدنِ فول‌بک‌هایِ سیتی می‌تواند در کناره‌ها برایِ آرسنال دردسرساز شود.

آرسنال این فصل تنها یکی از هشت بازی‌اش مقابلِ هفت تیم بالایِ جدول را برده و پنج بار مقابلشان شکست خورده است. با توجه به مشخص نبودنِ آینده‌یِ ونگر و ناآرامی‌هایِ درونِ باشگاه، حتی با وجودِ غیبتِ احتمالیِ دبروینه هم به نظر می‌رسد پیروزی‌ای ساده در انتظارِ سیتی باشد.

۲    
آی اسپورت
2017-04-02 13:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر