فهرست
وقتی دست برانکو در یک نیمه رو شد
وقتی دست برانکو در یک نیمه رو شد

وقتی دست برانکو در یک نیمه رو شد

آی اسپورت - یک نیمه دوم ضعیف و یک 45 دقیقه پایین‌‌تر از حد انتظار از پرسپولیس، برای حریف فرصت طلبی مثل کاشیما آنتلرز کافی بود تا به بهترین نتیجه‌ای که در چنین بازی‌هایی متصور است برسد. با نمایشی که در نیمه اول از پرسپولیس دیدیم اصلا باور کردنی نبود که در پایان 90 دقیقه نتیجه دو بر صفر به سود کاشیما روی تابلو نقش ببندد. اما افت عجیب پرسپولیسی‌ها در نیمه دوم باعث شد کاشیما فشارش را در بیشتر کند و در نهایت دو گل هم بزند. شاید برای همه سوال باشد که چرا نمایش پرسپولیس در نیمه دوم اینقدر با آنچه در نیمه اول دیدیم تفاوت داشت. این سوال وقتی پررنگ‌تر می‌شود که همه به این نتیجه رسیده‌اند کاشیما آنتلرز به هیچ وجه از السد و الدحیل قطر قوی‌تر نبود. اما این اتفاق دلایل متعددی دارد که هر کدام به طور مجزا قابل بررسی هستند.

ترکیب دفاعی که به هم ریخت

برانکو در بازی با کاشیما از 4 بازیکنی در خط دفاع استفاده کرد که در بازی برگشت مقابل السد در تهران هم از آن‌ها بازی گرفته بود. یعنی سید جلال حسینی و محمد انصاری در دفاع وسط، شجاع خلیل‌زاده در دفاع راست و شایان مصلح در دفاع چپ. این تغییرات البته بعد از مصدومیت شدید حسین ماهینی در دربی اجتناب ناپذیر بود. اما مرور بازی رفت پرسپولیس و السد نشان می‌دهد که خط دفاع پرسپولیس در آن بازی بسیار کم اشتباه و خوب ظاهر شد. در آن بازی سید جلال و شجاع در دفاع وسط بازی کردند. انصاری در دفاع چپ و سیامک نعمتی در دفاع راست. عملکرد خوب نعمتی در آن بازی بسیار تعجب برانگیز بود. نعمتی آنقدر خوب بازی کرد که حتی برانکو هم گفت شاید از این به بعد از او در دفاع راست استفاده کند. در بازی رفت السد و پرسپولیس، تیم قطری فرصت گل چندانی نداشت و این ناشی از عملکرد خوب دفاع پرسپولیس بود. اما در بازی برگشت که ترکیب خط دفاعی به هم ریخت السد هم به پرسپولیس گل زد و هم چند موقعیت گل دیگر ایجاد کرد که با درخشش فوق تصور بیرانوند تبدیل به گل نشدند. از اتفاق نعمتی هم در آن بازی در خط هافبک بازی می‌کرد گل زد تا اشکالات خط دفاع پرسپولیس در غیبت او چندان مورد توجه قرار نگیرد. برانکو در بازی دیروز هم از ترکیب بازی با السد استفاده کرد و باز هم اشکالات در خط دفاع دیده شد. تیمی که مدت‌ها بود از هیچ تیمی دو گل نخورده بود در یک نیمه و در فاصله 12 دقیقه دو گل خورد. کاشیما در همان نیمه اول هم در دقایق معدودی که توانست توپ را از خط هافبک پرسپولیس عبور بدهد فرصت‌های خطرناکی به دست آورد. شاید بهتر بود برانکو تا پایان مسابقات از ترکیب موفق خط دفاعی‌اش در بازی رفت با السد استفاده کند.

فقط یک تعویض؛ آن هم ناامید کننده

درباره نیمکت خالی پرسپولیس و دست خالی برانکو بارها صحبت شده است. این مساله اصلا قابل کتمان نیست و ارزش کار پرسپولیس در این فصل به این خاطر بیشتر از همیشه است که برانکو با وجود کمبود شدید بازیکن توانسته این نتایج را بگیرد. او برخلاف بازی‌های مرحله گروهی که بازیکنان زیادی در اختیار داشت (آن روزها امیری، احمدزاده، مسلمان و محرمی از پرسپولیس نرفته بودند) تقریبا در همه بازی‌های مرحله حذفی بازیکن کم داشت. آنقدر از برخی بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی استفاده کرد. تقریبا در همه بازی‌های قبلی تغییراتی که برانکو در ترکیب تیمش داد مثبت از آب درآمد اما در این بازی، اتقاقات بازی مطبوب پرسپولیس پیش نرفت. هر دو گل کاشیما از شکاف‌هایی که در سمت راست خط دفاعی پرسپولیس ایجاد شد وارد دروازه بیرانوند شد. برانکو اما دستش روی نیمکت آنقدر خالی بود که نتوانست تغییری در ترکیب تیمش بدهد. تنها تعویض برانکو ورود امید عالیشاه به زمین بود که اتفاقا اصلا خوب از آب درنیامد و عالیشاه با بازی ضعیفش صدای همه را درآورد. اما در آن سو کاشیما آنتلررز آنقدر بازیکن داشت که مربی این تیم هر 3 تعویضش را انجام داد. جالب اینکه کاشیما 3 روز قبل از این بازی در لیگ ژاپن هم بازی کرده بود. در آن بازی مربی کاشیما 9 بازیکن اصلی‌اش را بازی نداد و آن‌ها را برای بازی حساس با پرسپولیس نگه داشت. این تفاوت بسیار بزرگی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت.

وقتی بشار را مهار کردند

برای توجیه تفاوت بازی پرسپولیس در دو نیمه شاید فقط بررسی عملکرد یک بازیکن کافی باشد: «بشار رسن». هافبک عراقی پرسپولیس در نیمه اول عملکرد بسیار خوبی داشت. بشار در نیمه اول دقایق زیادی را در زمین حریف بازی کرد. او در این نیمه 16 پاس داد. 3 پاس به علیپور و نوراللهی و 5 پاس به نعمتی. در نیمه دوم اما شعاع حرکتی رسن بیشتر به نیمه زمین خودی محدود شد و او فقط توانست در این نیمه 10 پاس بدهد. او در نیمه دوم هم 3 پاس به علیپور داد اما فقط یک بار موفق شد به نعمتی و نوراللهی پاس بدهد. در عوض در نیمه دوم 3 پاس به شجاع خلیل‌زاده داد در حالیکه در نیمه اول فقط یک پاس به این بازیکن داده بود. این اعداد نشان می‌دهد مربیان کاشیما با آنالیز نیمه اول به خوبی دریافته بودند که بشار رسن با حرکات پا به توپ و پاس‌های خوبش مهاجمان پرسپولیس را تغذیه می‌کند. به همین دلیل در یک تفکر درست تصمیم گرفتند ارتباط او را با مهاجمان پرسپولیس قطع کنند. به همین دلیل هم رسن در نیمه دوم فاصله زیادی با مهاجمان پرسپولیس پیدا کرده بود و ناچار بیشتر رو به عقب پاس می‌داد. مشابه اتفاقی که برای رسن افتاد برای دیگر بازیکنان این تیم هم افتاد. پرسپولیسی‌ها در نیمه اول 146 پاس به هم دادند اما در نیمه دوم 168 پاس. در واقع تعداد پاس‌های شاگردان برانکو در نیمه دوم بیشتر بود اما پاس‌ها عمدتا در نیمه زمین خودی و اگر در نیمه زمین حریف بود در بیشتر جلوی دایره وسط زمین و دور از محوطه جریمه حریف بود. به عنوان نمونه می‌توانید گراف پاس‌‌های رسن را در دو نیمه ببینید.

روزنامه سازندگی

 

۸ ۱  
آی اسپورت
2018-11-05 01:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
victor
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۳۵
با نظرتون موافق نیستم.
تاکتیک و نفرات و اغلب اوقات چینش بازیکنان از طرف برانکو واسه همه اشکار بود واقعا فکر میکنید انالیزورهای الدحیل و السد متوجه اش نشدن؟؟؟؟؟ یعنی لازم بود پرسپولیس بره فینال تا دست برانکو رو بشه؟؟؟؟؟ پرسپولیس به مدد امادگی جسمانی بالا و نظم پذیری فوق العاده به این مرحله رسیده و علت ناکامی تیم تو نیمه دوم افت بدنی و خستگی بازیکنان بود.
علت افت بدنی تیم تو نیمه دوم اختلاف ساعت و عدم هماهنگی بازیکنان با تغییر ناگهانی زمان بود. ضمن اینکه ژاپنی ها هوشیارانه بازی رو جلو انداختن چون میدونستن بازیکنان پرسپولیس با این اختلاف زمان کنار نیومدن.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر