فهرست
اساتید افراط و تفریط؛ این مربی ملوس!
اساتید افراط و تفریط؛ این مربی ملوس!

اساتید افراط و تفریط؛ این مربی ملوس!

آی اسپورت - کارلوس کی‌روش با تندخویی‌هایش کاری با فوتبال ایران کرد که هنوز هم یادآوری آن پشت اهالی این حوزه را می‌لرزاند. به خاطر او، هنوز هم همه می‌ترسیم سرمربی جدید تیم ملی کسی باشد که در صفر تا صد همه چیز دخالت کند و به زمین و زمان زور بگوید. در کنار همه ارزش‌های فنی کی‌روش، حتی جدی‌ترین حامیانش هم تردید ندارند که قرارداد فدراسیون با او شل و ول بود و همین اختیارات نامحدود آقای سرمربی باعث می‌شد کنترل رفتارهایش دشوار باشد. حالا کی‌روش رفته و مارک ویلموتس بلژیکی به عنوان جانشین او انتخاب شده؛ اما نکته اینجاست که به نظر می‌رسد فدراسیون در ارایه تصویری از همکاری با او، دقیقا در مسیر معکوس گام بر می‌دارد؛ طوری که انگار ویلموتس یک بچه سرراهی است و ما با منت قبول کرده‌ایم او را بزرگ کنیم. مهدی تاج هر روز برای اینکه ثابت کند عاقبت مرد بلژیکی شبیه کی‌روش نخواهد شد، در مورد بندهای پرشمار و محدودکننده قرارداد او حرف می‌زند؛ غافل از اینکه چنین رویکردی باعث تضعیف جایگاه سرمربی جدید تیم ملی خواهد شد.

اگر قبول کنیم کی‌روش در ایران تا حدی موفق بود و حداقل دستاوردهایی مثل دو دوره صعود متوالی به جام‌جهانی داشت، قطعا بخشی از این موفقیت به خاطر اقتدار و ضریب نفوذ بالای او بر شاگردانش بوده است. فراموش نکنیم مربی پرتغالی زمانی تصمیم به حذف قطعی و بی‌چون و چرای مهدی رحمتی گرفت که این دروازه‌بان برای خودش در فوتبال ایران امپراطوری داشت. کی‌روش اما مرعوب او نشد و جامعه هم به خاطر جایگاه بی‌بدیل آقای مربی با موضوع کنار آمد. قطعا لازم است سرمربی بعدی تیم ملی هم همین اقتدار و نفوذ را داشته باشد؛ مخصوصا در فضای آنارشیستی و غیرمدرن فوتبال ایران که به این مولفه بیش از هر جای دیگری نیاز دارد. بنابراین فدراسیون ضمن بستن قرارداد محکم با ویلموتس، باید از خوار و خفیف کردن او در اذهان عمومی هم خودداری کند. دغدغه دوستان را می‌فهمیم و می‌دانیم که قصدشان فقط قوت قلب دادن به هواداران نگران است، اما باید مراقب باشیم این بار از طرف دیگر بام سقوط نکنیم و از مرد بلژیکی، چهره یک آدم ذلیل و ناتوان نسازیم. قطعا همکاری با چنین کاراکتری به سود فوتبال ایران نیست و ثمری هم برای ما نخواهد داشت.

در این چند روز رییس فدراسیون به اندازه کافی مصاحبه‌هایش را کرده و حالا دیگر همه ما فهمیده‌ایم که ویلموتس حق سفرهای طولانی و بدون اجازه یا مصاحبه کردن علیه این و آن را ندارد. حالا دیگر ولش کنید و اجازه بدهید با سیمای یک مرد قدرتمند وارد تهران شود و تیمش را بسازد. زیاده‌روی در هیچ جهتی خوب نیست.

روزنامه گل

۹ ۲  
آی اسپورت
2019-05-28 01:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۳۰
دلال دوزاری موزامبیکی فوتبال ایران را به چاک داد
۳
..
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۷
گویا تورو بیشتر چاک داده
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر