فهرست
مارک ویلموتس؛ سکاندار جدید تیم ملی
مارک ویلموتس؛ سکاندار جدید تیم ملی

مارک ویلموتس؛ سکاندار جدید تیم ملی

آی اسپورت - بیش از ۴ ماه از پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ می‌گذرد و تیم ملی ایران بعد از جدایی کارلوس کی‌روش هنوز نتوانسته جایگزین مناسبی برای او پیدا کند. کی‌روش که به عقیده مخالفانش هیچ پیشنهادی از هیچ تیمی نداشت و با چنگ و دندان به نیمکت تیم ملی ایران چسبیده بود بلافاصله به کلمبیا رفت و هدایت این تیم مطرح آمریکای جنوبی را بر عهده گرفت. بعد از این اتفاق تلاش‌ها برای یافتن یک مربی مناسب برای تیم ملی آغاز شد. مدیران وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در ابتدا وعده داده بودند که یک بزرگ‌تر از کی‌روش برای تیم ملی می‌آورند. برای همین نام‌هایی مثل ژوزه مورینیو، زین‌الدین زیدان، و آرسن ونگر مطرح شد. اما رسانه‌ها و علاقمندان به فوتبال در ایران می‌دانستند که اسم بردن از این مربیان بزرگ و گران قیمت، صرفا یک بازی رسانه‌ای است که برای مدیران فدراسیون زمان می‌خرد. کم کم و با مشخص شدن وضعیت مالی بد فدراسیون، نام‌های بزرگ کنار رفتند و اسامی دیگری مطرح شد. نام‌هایی مثل اروه رنار، خولن لوپتگی، لورن بلان و در نهایت مارک ویلموتس. به موازات این نام‌ها، رسانه‌های ایران از گزینه‌‌های دم دست‌تری نام می‌بردند. از نظر آن‌ها قرار بود علی دایی یا برانکو ایوانکوویچ در پایان فصل سرمربی تیم ملی ایران شوند. اما سفرهای متعدد تاج به کشورهای همسایه نشان می‌داد او به طور کاملا مخفیانه مشغول مذاکره با گزینه‌های مد نظرش است. از اوایل هفته جاری رسانه‌های بلژیکی شروع به انتشار  اخباری درباره توافق مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران کردند. این روند ادمه دارد و تقریبا هر روز جزئیات بیشتری از توافق دو طرف منتشر می‌شود. طرف ایرانی مذاکرات در این باره سکوت کرده و هیچ حرفی نمی‌زند. فقط هفته گذشته بود که مهدی تاج گفت مربی جدید تیم ملی در حال تماشای بازی‌های هفته‌های آخر لیگ است و احتمالا اواخر هفته به تهران می‌آید. به رغم تکذیب‌های اولیه، روز گذشته اما دو نفر از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال خبر مذاکره با ویلموتس را تائید کردند. حتی شایعه شد که ویلموتس دوشنبه شب وارد تهران شده است و به زودی با حضور در فدراسیون فوتبال قراردادش را امضا خواهد کرد. به این ترتیب به نظر می‌آید باید ماجرا را جدی تلقی کنیم و مارک ویلموتس را مربی جدید تیم ملی ایران بدانیم.

از شالکه تا دستیاری لیکنز

مارک ویلموتس در اول مارچ ۲۰۰۳ وقتی در باشگاه شالکه بازی می‌کرد خداحافظی‌اش از فوتبال را اعلام کرد. ویلموتس بازیکن مهم، تاثیرگذار و محبوبی در شالکه بود و همین باعث شد مدیران شالکه که از نتایج تیم با «فرانک نوبارث» ناراضی بودند، ۲۵ روز بعد از خداحافظی ویلموتس، او را به عنوان مربی موقت تیم‌شان انتخاب کنند. ویلموتس کمتر از ۳ ماه هدایت شالکه را بر عهده داشت. او نتوانست پیشرفتی در روند تیم ایجاد کند. شالکه با او در ۸ مسابقه ۳برد، یک مساوی و ۴ باخت به دست آورد. مدیران باشگاه بعد از ویلموتس به سراغ یوپ هاینکس رفتند که او توانست وضعیت بهتری را در تیم ایجاد کند. کسی که بعدها پیشرفت چشمگیری کرد و با بایرن مونیخ موفق به فتح سه‌گانه شد. ویلموتس اما بعد از این دوره کوتاه و ناموفق به کشورش یعنی بلژیک رفت و هدایت تیم سنت ترویدن را بر عهده گرفت. او در اولین تجربه‌ مربی‌گری در کشورش هم موفقیت چندانی کسب نکرد و در ۷ مسابقه، دو برد، ۳ مساوی و دو باخت کسب به دست آورد. کار او در سنت ترویدن هم زود تمام شد. اما از آنجا که در تیم ملی بازیکن باسابقه و موفقی بود در سال ۲۰۰۹ به عنوان دستیار به کادر فنی تیم ملی بلژیک پیوست. ویلموتس ۷۰ بازی برای تیم ملی بلژیک انجام داده و ۲۹ گل زده و پنجمین گلزن برتر تاریخ تیم ملی بلژیک است. او مدت ۳سال و در کنار دو سرمربی بزرگ کار کرد. ویلموتس در ۱۹ بازی دستیار جورج لیکنز بود. لیکنز هم‌اینک سرمربی تیم تراکتورسازی تبریز است. بعد از برکناری لیکنز از سرمربیگری بلژیک، دیک ادووکات هلندی سرمربی بلژیک شد و ویلموتس در 5 بازی هم دستیار این مربی بود. سرمربی هلندی نتایج ضعیفی گرفت و سرانجام در ماه می ۲۰۱۲ نوبت به ویلموتس رسید که سرمربیگری در تیم ملی را تجربه کند.

نزول سالانه با بلژیک

مهم‌ترین مسابقات پیش‌روی ویلموتس در تیم ملی بلژیک، مسابقات انتخابی جام جهانی برزیل بود. بر خلاف انتظارها تیم ملی بلژیک تحت هدایت ویلموتس بسیار خوب کار کرد و موفق شد با اقتدار و به عنوان تیم اول از گروهش به جام جهانی صعود کند. نتایج آن‌ها در انتخابی جام جهانی و همچنین مسابقات دوستانه آن سال‌ها به قدری خوب بود که فیفا بلژیک را در سید یک مسابقات قرار داد. بلژیک در مرحله گروهی جام جهانی هم خوب بازی کرد و با ۳ برد در مقابل تیم‌های الجزایر، روسیه و کره جنوبی راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. آن‌ها در این مرحله هم آمریکا را شکست دادند و به یک چهارم نهایی رسیدند. حریف‌شان در این مرحله آرژانتین بود که موفق شد شیاطین سرخ (لقب تیم ملی بلژیک در اروپا) را با یک گل شکست بدهد. بلژیک به خانه بازگشت اما ابقای ویلموتس در تیم ملی نشان می‌داد که مدیران فدراسیون فوتبال بلژیک از کار او در تیم ملی راضی‌اند. بلافاصله مسابقات انتخابی یورو ۲۰۱۶ شروع شد و ویلموتس باز هم موفق شد بلژیک را به یورو ۲۰۱۶ برساند. بلژیک باز هم در سید یک بود و این بار به عنوان تیم دوم از گروهش صعود کرد. آن‌ها در اولین مرحله حذفی موفق شدند مجارستان را شکست بدهند و به مرحله یک چهارم برسند. اما در یک چهارم نهایی در یک بازی انتقادآمیز با نتیجه 3 بر یک به ولز باختند و حذف شدند. شکست غیر منتظره در مقابل ولز نقطه پایان حضور ویلموتس در تیم ملی بلژیک بود. بلژیک بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ افت کرده و قدرت سابق را نداشت. پیروزی 4 بر دو مقابل هلند، ۴-۳ در مقابل فرانسه و ۳-۱ مقابل ایتالیا در ۳بازی دوستانه بهترین نتایجی بودند که تیم ملی بلژیک با ویلموتس گرفت. در مقابل باخت ۳-۱ مقابل ولز بدترین نتیجه او در تیم ملی بود. در مجموع تیم ملی بلژیک با هدایت ویلموتس ۳۴ برد، ۸ تساوی و ۹ شکست به دست آورد. ویلموتس بعد از برکناری از سرمربی‌گری بلژیک به عنوان سرمربی تیم ساحل عاج انتخاب شد. ماموریت او رساندن ساحل عاج به جام جهانی ۲۰۱۸ بود. اما او در این ماموریت هم ناکام ماند و مراکش از این گروه به جام جهانی صعود کرد. با این ناکامی کار او در ساحل عاج هم تمام شد.

یک سال و نیم بیکاری و استراحت

بازی مراکش و ساحل عاج که در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ برگزار و منجر به ناکامی ساحل عاج در رسیدن به جام جهانی شد آخرین حضور ویلموتس روی نیمکت مربی‌گری بوده است. در واقع او از ۲۰ آبان ۱۳۹۶ (بیش از یک سال و نیم) بیکار بوده و فعالیتی نداشته است. دو پروژه آخر او در تیم‌های بلژیک و ساحل عاج هم با شکست همراه بوده. البته به عقیده کارشناسان ناکامی ساحل عاج در رسیدن به جام جهانی را نباید یکسره به پای ویلموتس نوشت. اما مسئولیت افت هر ساله بلژیک نسبت به سال قبل با اوست. این ناکامی وقتی معنی بیشتری پیدا می‌کند که به یاد بیاوریم بلژیک چه ستاره‌هایی را در اختیار او قرار داده بود. او در حالی با تیم ملی بلژیک به بن‌بست رسید که ستاره‌های بی‌شماری مثل تیبو کورتوا، یان فرتونگن، توبی آلدرویرلد، یانیک کاراسکو، یوری تیلمانس، ادن آزار، دریس مرتنس، کریستین بنتکه، دویک اوریگی، میچی باتشوایی، توماس مونیر، ونسان کمپانی، موسی دمبله، اکسل ویتسل و روملو لوکاکو را در اختیار داشت. برای سنجش عملکرد ویلموتس در تیم ملی بلژیک شاید مقایسه او با روبرتو مارتینز مربی فعلی بلژیک معیار مناسبی باشد. مارتینز به نسبت ویلموتس مربی کم‌تجربه‌تر و البته ناشناسی بود. اما همین مربی نه چندان سرشناس موفق شد بلژیک را به مقام سوم جام جهانی برساند. آن هم با شکست دادن تیم‌هایی مثل انگلیس (دو بار)، ژاپن و برزیل. نمایش‌های تیم ملی بلژیک با هدایت مارتینز از لحاظ جذابیت به نسبت به «بلژیکِ ویلموتس» در سطح بالاتری بود.

سالی ۲۵ میلیارد زیاد نیست؟

از جزئیات توافق فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس اخبار زیادی در رسانه‌های ایران منتشر نشده است. بنابراین باید به اخبار رسانه‌های بلژیک استناد کرد. گفته می‌شود مبلغ قرارداد او با فدراسیون فوتبال ایران ۱.۵ میلیون دلار به ازای هر سال است. البتهدر اروپا  قیمت مربیانی در این سطح در همین حدود است. اما این مبلغ برای فدراسیون فوتبال ایران بالا به نظر می‌رسد. البته که مشکل اصلی افزایش شدید قیمت دلار در ایران است. بر اساس خبرهای منشتر شده در بلژیک پیشنهاد ایران به ویلموتس یک قرارداد ۳ ساله بود که تا پایان جام جهانی قطر اعتبار دارد. اگر این مبلغ درست باشد با نرخ کنونی دلار در ایران ما باید در سال چیزی نزدیک به 25 میلیارد تومان به ویلموتس بدهیم. مساله دیگر درباره قرارداد ویلموتس با ایران این است که او احتمالا دو دستیار بلژیکی را با خودش به تهران خواهد آورد. البته قرار شده هزینه دستیاران ویلموتس به عهده خودش باشد. ضمن این که تاج شرط گذاشته که یک مربی ایرانی هم باید در کادر فنی حضور داشته باشد که به نظر می‌رسد گزینه قطعی جواد نکونام است.

گزینه بهتری موجود نبود؟

ویلموتس از بین گزینه‌های موجود انتخاب شده است. اما باید دید گزینه‌های بهتری هم داشتیم یا نه. در حال حاضر فهرست مربیان بیکار پر و پیمان است و نام‌های کوچک و بزرگ زیادی در این لیست دیده می‌شود. گزینه‌های دور از دسترس زیاد داریم. مثل همان‌ها که بعد از رفتن کی‌‌روش مطرح شدند. ژوزه مورینیو، سانتیاگو سولاری، آنتونیو کونته، خولن لوپتگی، آرسن ونگر قاعدتا تمایلی به کار در ایران نداشتند. کمی پایین‌تر از این سطح، مربیانی مثل لورن بلان، اوزه بیو دی فرانچسکو، سام آلاردایس، کلود پوئل، تیری آنری، مارک هیوز، دیوید مویس، اسلاون بیلیچ، صبری لاموچی هستند که در حال حاضر تیم ندارند و گزینه‌های مناسبی برای مذاکره هستند. به جز این‌ها دو مربی دیگر هم بودند که از آن‌ها نام برده می‌شد اما همین حالا با تیم‌شان قرارداد دارند. اولی زلاتکو دالیچ سرمربی کرواسی نایب قهرمان جهان بود که به سبب روابط خوبش با برانکو ایوانکوویچ گزینه جدی و مهمی بود. اما به قراردادش با کرواسی و گران قیمت بودنش، او را از نیمکت تیم ملی دور کرد. گزینه دوم هم اروه رنار بود که الان مربی تیم ملی مراکش است و باید به زودی با این تیم در جام ملت‌های آفریقا حضور داشته باشد. قرارداد رنار البته در پایان جام ملت‌ها تمام می‌شود اما به نظر می‌رسد او تصمیم به فعالیت در رده باشگاهی گرفته است. به جز مربیان تزار اولی که اسم‌شان را خواندید بقیه تقریبا در دسترس بودند و می‌شد با آن‌ها مذاکره کرد. اما مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران باعث شده اغلب‌شان تمایلی به حضور در ایران نداشته باشند. اما به نظر می‌رسد آن چه که باعث توافق ویلموتس با ایران شده، بیکاری نسبتا طولانی او بوده که او را مجاب کرده از پیشنهاد ایران استقبال کند. توجه داشته باشید که فدراسیون همین حالا برای پرداخت حقوق معوقه کارلوس کی‌روش مشکل دارد. این موضوع حتما به اطلاع ویلموتس هم رسیده و او از شرایط ایران باخبر است. اما با این وجود با فدراسیون فوتبال ایران به توافق رسیده است.

زنوزی؛ پشت پرده توافق احتمالی

اما درباره توافق احتمالی ویلموتس و تاج یک نکته مهم وجود دارد که بی ارتباط با باشگاه تراکتورسازی نیست. همان طور که بالاتر خواندید ویلموتس مدتی دستیار جورج لیکنز در تیم ملی بلژیک بوده است. لیکنز در اواسط فصل جاری پس از توافق با محمدرضا زنوزی به تبریز آمد. حالا هم خبرهایی منتشر شده که نشان می‌دهد زنوزی در پشت پرده توافق ویلموتس با تیم ملی است. زنوزی در چند کشور خارجی دفتر و شرکت دارد. یکی از این کشورها ترکیه است. تاج هم برای مذاکره با ویلموتس به ترکیه رفته بود. گفته می‌شود جلسات مذاکره در دفتر زنوزی در ترکیه برگزار شده است. این همان چیزی است که باعث شده ویلموتس با اطمینان بیشتری درباره تیم ملی ایران تصمیم بگیرد. با وجود تحریم‌ها و مشکلات انتقال پول بین بانکی، زنوزی به ویلموتس اطمینان داده پول او را به موقع و به طور منظم پرداخت خواهد کرد. ویلموتس برای اطمینان بیشتر حتی در جریان پرداخت منظم حقوق جورج لیکنز هم قرار گرفته و به این اطمینان رسیده که مشکلی برای دریافت حقوقش نخواهد داشت.

سازندگی

۳    
آی اسپورت
2019-05-15 19:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر