فهرست
گزارش روز: فیکس‌های تیم ملی در روسیه
گزارش روز: فیکس‌های تیم ملی در روسیه

گزارش روز: فیکس‌های تیم ملی در روسیه

آی اسپورت – استفاده از 30 بازیکن در 4 بازی آخر تیم ملی از سوی کارلوس کی‌روش باعث شد تا تقریبا تمام بازیکنانی که شانس حضور در فهرست نهایی تیم ملی را دارند در این 4 بازی تا حدودی محک بخورند. با این وجود شاید بتوان از حالا حدس زد جایگاه چه کسانی در ترکیب تیم ملی در جام جهانی ثابت خواهد بود. هرچند تعداد این بازیکنان واقعا کم است و پیش‌بینی ترکیب اصلی تیم ملی با کارلوس کی‌روش اصلا آسان نیست.

علیرضا بیرانوند

دروازه‌بان پرسپولیسی تیم ملی با وجود روزهای پرفراز و نشیبی که در یکی دو ماه اخیر پشت سر گذاشت همچنان مورد اعتماد کی‌روش است. او بعد از حذف پرسپولیس از آسیا به تدریج از بحران خودساخته‌اش هم عبور کرد و در دو بازی آخر تیم ملی مقابل پاناما و ونزوئلا، 135 دقیقه به میدان رفت. البته درخشش یک نیمه‌ای رشید مظاهری مقابل ونزوئلا می‌تواند زنگ خطری برای او باشد اما بعید است این درخشش باعث متزلزل شدن جایگاه بیرانوند در ذهن کی‌روش شود و او به احتمال زیاد دروازه‌بان اول تیم ملی در روسیه خواهد بود.

سیدجلال حسینی

مدافع تمام‌نشدنی پرسپولیس و تیم ملی هر بار بعد از مصدومیت یا مشکلی دیگر، قدرتمندتر از قبل برمی‌گردد و جایگاه ثابت خود در پرسپولیس و تیم ملی را به دیگر رقیبانش یادآوری می‌کند. او بعد از مصدومیت اخیرش، هم در پرسپولیس و هم در تیم ملی بازگشتی فوق‌العاده داشت و اگر مصدومیتی برایش پیش نیاید قطعا یکی از مدافعین ثابت تیم ملی در روسیه خواهد بود. توپی که او در برابر ونزوئلا از روی خط دروازه خالی تیم ملی برگرداند خیال همه را از بابت استحکام دوباره خط دفاع تیم ملی راحت کرد.

مرتضی پورعلی‌گنجی

بی‌شک بهترین و آماده‌ترین بازیکن تیم ملی در چند سال اخیر بوده است. ثبات و آمادگی همیشگی او در خط دفاع تیم ملی کمی باورنکردنی است اما به نظر می‌رسد مرتضی با ذهنیتی حرفه‌ای، خود را همواره در سطحی  بالا نگه داشته و همیشه عصای دست کارلوس کی‌روش بوده است. در توصیف ارزش بالای او همین بس که مرتضی به عنوان بهترین و باارزش‌ترین خرید چند سال اخیر باشگاه السد قطر انتخاب شده است. این در حالی است که السد قطر در سال‌های اخیر فوق‌ستاره‌هایی مثل ژاوی، رائول گونزالس، بغداد بونجاح و ... را به خدمت گرفته است.

میلاد محمدی

بهترین مدافع چپ سال‌های اخیر فوتبال ایران آنقدر خوب کار کرده که در نبودش، از استحکام خط دفاع تیم ملی کاسته می‌شود. هیچکس هنوز نتوانسته جای خالی او را پر کند و در فاصله چند ماه تا جام جهانی بعید به نظر می‌رسد کسی بتواند خودش را به سطح او نزدیک کند. شاید باید دعا کنیم مصدومیت محمدی هر چه زودتر خوب شود و تا پایان جام جهانی اتفاقی برای او نیفتد که اگر بیفتد، پر کردن جای خالی او اصلا آسان نیست.

سعید عزت‌الهی

هافبک جوان و پرحاشیه تیم ملی در تیم کی‌روش جایگاهی تسخیرناپذیر دارد. او البته در بازی اول جام جهانی محروم و غایب خواهد بود اما قطعا در دو بازی بعدی در ترکیب اصلی حضور خواهد داشت. کی‌روش در حال حاضر به دنبال یافتن بهترین زوج برای سعید در خط هافبک است و البته نگرانی بزرگ او، یافتن کسی است که در بازی اول جای خالی او را پر کند. تنها افسوس درباره سعید این است که کاش کمی از حاشیه‌هایش کم می‌کرد و تمرکز بیشتری روی فوتبالش ایجاد می‌کرد.

اشکان دژاگه

مدت‌هاست بدون تیم است و گاهی مصدومیت باعث می‌شود تا در تمرینات تم ملی هم غایب باشد اما با وجود این همواره از آمادگی بدنی بالایی برخوردار است که تعجب انگیز است. او مغز متفکر تیم کی‌روش است و مورد اعتمادترین بازیکن مرد پرتغالی است. او هرگز کی‌روش و هواداران تیم ملی را ناامید نکرده و همیشه با آمادگی بدنی حیرت‌آور و حرکات تکنیکی جالبش، حریفان را غافلگیر کرده است. اشکان باید گلی را که در برابر آرژانتین در جام جهانی 2014 نزد جبران کند و روسیه 2018 آخرین و بهترین فرصت او برای این جبران است.

علیرضا جهانبخش

آخرین بازیکنی که می‌توان درباره فیکس بودن او در ترکیب اصلی تیم ملی قاطعانه پیش‌بینی کرد جهانبخش است. زننده آخرین گل تیم ملی این روزها در بهترین شرایط جسمی و روحی قرار دارد و یکی از بی‌حاشیه‌ترین و محبوب‌ترین بازیکنان تیم ملی هم به شمار می‌رود. جهانبخش در برزیل جزو پدیده‌های تیم ملی بود و زیاد فرصت بازی پیدا نکرد اما در روسیه یکی از مردان کلیدی تیم کی‌روش خواهد بود.

سایر بازیکنان تیم ملی رقبای زیادی دارند که کیفیت فنی آنها به هم نزدیک است و به همین دلیل اصلا نمی‌توان از حضور آنها در ترکیب اصلی تیم ملی مطمئن بود. وحید امیری، سامان قدوس، مهدی طارمی، سردار آزمون، رضا قوچان‌نژاد و کریم انصاری‌فرد بازیکنانی هستند که باید برای 3 پست هجومی باقی مانده تیم ملی رقابت کنند و جایگاه هیچکدام‌شان هم در تیم ملی ثابت نیست. اعتقاد کی‌روش به سیستم چرخشی هم باعث شده تا آنها شانسی مساوی با رقبای‌شان برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی داشته باشند و باید منتظر بمانند تا کی‌روش در روسیه به نوبت به آنها میدان بدهد.

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-11-15 18:40:00
نظر دهید

۱ نظر
پوريا
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۰۳
من فكر ميكنم كي روش يه فكرايي براي خط دفاع و زوج پور علي گنجي داره و تنها پستي كه ترديد داره هنوز همين پُسته . كي روش مدتهاست مي خواد از سيد جلال عبور كنه ولي هنوز نتونسته يه مدافع مطمئن و با كيفيت تر از سيد جلال پيدا كنه . كاملاً معلومه كي روش از قدرت بازيسازي جلال حسيني راضي نيست ولي بقيه بازيكنايي كه اين قدرت رو دارن ، كيفيت دفاعي سيد جلال رو ندارن و همين باعث شده كي روش تو اين پست به جمع بندي نرسه .
تو بازيهاي اخير پورغاز ، كنعاني ، چشمي و حتي تو همين بازي آخر اميد ابراهيمي براي اين پست تست شدن كه هيچ كدوم اميدوار كننده نبودن .
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر