فهرست
تاتنهام Vs چلسی: یادی ازپیروزی بزرگ
تاتنهام Vs چلسی: یادی ازپیروزی بزرگ

تاتنهام Vs چلسی: یادی ازپیروزی بزرگ

آی‌اسپورت – بر مبنای نتایج اخیر، تاتنهامی‌ها باید منتظر سالِ خوبی باشند، به خصوص اینکه مشکلاتی که در ماه‌هایِ اخیر داشتند (نیمه‌یِ دوم اکتبر و نوامبر) به نظر می‌رسد در حال محو شدن هستند. اسپرز در این مقطع سخت موفق نشد ریتمِ خودش را حفظ کند و تنها یکی از 10 بازیش را برد. اما شاگردانِ موریسیو پوچتینو حالا شش بازی از هفت بازیِ اخیرشان را برده‌اند و دوباره به فرمی که در سپتامبر و اوایل اکتبر داشتند بازگشته‌اند، روندی که بیش از هر عاملِ دیگری به سببِ مصدومیت‌هایِ زیاد گسسته شد.

در این مقطع ضعفِ بزرگ اسپرز خلاقیت در بعد هجومی و گل زدن بود، جایی که در پنج بازی تنها دو گل زدند (هر دو گل از رویِ نقطه‌یِ پنالتی). اما هشت گل در دو بازیِ خارج از خانه مقابلِ ساوتهمپتون و واتفورد نشان از رفعِ این مشکل دارد. مهره‌هایِ کلیدیِ تاتنهام همه رویِ فرم هستند. هری کین و دلی علی که پیش از این خسته به نظر می‌رسیدند، به خصوص در شکستِ 0-1 در اولدترافورد، در سه بازیِ اخیر رویِ هم هشت گل زده‌اند. کریستین اریکسون، دیگر نیرویِ خلاقِ اسپرز هم در هشت بازیِ اخیرش پنج گل زده، به علاوه‌یِ دو گلی که مقابل ساوتهمپتون ساخت. نقشِ موسا سیسوکو هم کم‌کم در تیم اهمیت و برجستگیِ بیشتری پیدا کرده است.

تاتنهام که در دو ماهِ گذشته با مشکلِ خلاقیت در بال‌هایش هم مواجه بود حالا نگرانی‌ای از این بابت ندارد. دنی رُز و کایل واکر در چهار بازیِ اخیرشان نقشِ مستقیم رویِ پنج گل داشته‌اند (یک گل و چهار پاس گل). حتی وقتی واکر برایِ بازی مقابل واتفورد محروم شد، کیران تریپیه، جانشین‌اش، در 33دقیقه‌یِ ابتداییِ بازی دو پاس گل به کین داد.

با این حال نشانه‌هایِ خطر همچنان برایِ تاتنهام باقی است. شاگردانِ پوچتینو مقابلِ ساوتهمپتون اصلا شروع خوبی نداشتند و دو گلِ آخرشان در دقایق پایانی در حالیکه که میزبان 10 نفره شده بود به دست آمد. پیروزی مقابل واتفورد هم مقابل تیمی با بحران شدیدِ مصدومیت و در روزِ بسیار بدش به دست آمد. در ضمن تاتنهام در هر دو بازیِ اخیر رویِ ضرباتِ آزاد دروازه‌اش باز شده است.

با تمامِ این اوصاف پیشرفتِ تاتنهام قابل چشم‌پوشی نیست. اسپرز یکشنبه و دوشنبه مدام در حالِ تغییر جایگاهش در جدول با آرسنال و منچستر سیتی بود، تیم‌هایی که در ابتدایِ فصل مدعیِ جدی قهرمانی به نظر می‌رسیدند و هنوز هم نگاهی به رده‌یِ اول دارند. لیورپول، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌یِ چلسی در صدر هم تنها پنج امتیاز از اسپرز بیشتر دارد، با یک بازیِ بیشتر.

سوال کلیدی این است: آیا تاتنهام واقعا قادر به جنگیدن برای قهرمانی است یا صرفا در جمع بیگ فور قرار گرفتن سطحِ واقع‌بینانه برای این تیم است؟ پاسخ فردا شب در وایت هارت لین، مقابلِ چلسی مشخص خواهد شد.

چلسی در آستانه‌یِ تاریخ‌سازی است. یک پیروزی دیگر رکوردِ شاگردانِ آنتونیو کونته را با 14 پیروزیِ پیاپی‌ای که آرسنال در سالِ 2002 (در دو فصلِ مختلف) به دست آورد برابر می‌کند. نکته اینجاست: چهارشنبه شب تاتنهام می‌تواند اختلافش را با صدر جدول به هفت امتیاز برساند، یا 13 امتیاز از آن فاصله بگیرد. شکستِ خانگی مقابل چلسی حتی می‌تواند ضربه‌یِ بزرگی به امیدهایِ تاپ فور شدنِ اسپرز بزند.

فرمِ حال حاضر چلسی به رهبریِ کونته فوق‌العاده است. اما سفیدپوشانِ لندن می‌توانند با به یاد آوردن پیروزی‌شان مقابلِ منچستر سیتی در اکتبر امسال، پیروزی‌ای که روندِ 100 درصد پیروزیِ سیتیزن‌ها را به پایان برد و اولین شکست پپ گواردیولا در جزیره را رقم زد، دل و جراتِ بیشتری برایِ این بازی بگیرند. این بازی نقطه‌یِ اوج پوچتینو و مردانش در فصلِ جاری بود، اما افتِ آن‌ها در ادامه، و نهایتا شکست 1-2 در استمفورد بریج، روندِ پیشرفتشان را دچار سکته کرد، روندی که سه ماه بعد از پیروزیِ چشمگیر مقابلِ سیتی به نظر می‌رسد یک بار دیگر به مسیرِ درستش بازگشته است.

ماه‌هایِ دسامبر و ژانویه برایِ پوچتینو در فصول اخیر با نتایجِ خوبی همراه بوده. اسپرز در همین مقطع از فصلِ 2015-2014 بود که پنج بازی از شش بازی‌اش را برد، شاملِ پیروزیِ به یاد ماندنیِ 3-5 در وایت هارت لین، در روزِ سالِ نو، مقابلِ چلسی. این پیروزی در واقع شروع دورانِ پوچتینو در تاتنهام بود و نشان داد تیمی که او ساخته قادر است بهترین‌ها را هم شکست بدهد (چلسیِ مورینیو تا پایان این فصل کلا سه بار باخت و با اختلافِ هشت امتیاز با تیمِ دوم قهرمان لیگ برتر شد).

فصل پیش هم اسپرز در بازه‌یِ 19 دسامبر تا 14 فوریه 10 بازی از مجموعِ 13 بازیش را برد، روندی که شامل پیروزیِ ارزشمندِ 1-2 در زمین سیتی بود، پیروزی‌ای که نشان داد تاتنهام می‌تواند یک بار دیگر، از سالِ 1961 بدین سو، به شکل جدی به قهرمانی فکر کند.

حالا تاتنهام یک بار دیگر در شرایطی مشابه قرار گرفته است و در حالیکه ریتم خودش در این مقطع از فصل را به دست آورده باید مقابلِ غولی دیگر صف‌آرایی کند. پیروزی در دربیِ فردا شب در وایت هارت لین و بر هم زدنِ روندِ غیر قابلِ مهار چلسی می‌تواند نشانی بزرگ از جاه‌طلبی‌هایِ این فصلِ پوچتینو و شاگردانش باشد.

۵ ۱  
آی اسپورت
2017-01-03 12:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۲۹
تاتنهام زورش نمیرسه الکی جو ندید
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر