فهرست
زنگ خطر برای قائدی/ از واقعیت تا دنیای مجازی
زنگ خطر برای قائدی/ از واقعیت تا دنیای مجازی

زنگ خطر برای قائدی/ از واقعیت تا دنیای مجازی

آی‌اسپورت- هر زمان که یک بازیکن نخبه در فوتبال ایران ظهور می کند دست و دل دوستداران فوتبال می لرزد. فرقی هم نمی کند که بستر رشد و پرورش این بازیکن کدام تیم یا کدام شهر باشد؟ مهم نیست «خان» ها و «ژنرال» و «پروفسور»ها بالای سرش باشند یا مربیان اخلاق مدار سنتی-مذهبی. به راحتی می توان پیش بینی کرد که فرجام خوشی در انتظار چنین ستاره‌هایی وجود ندارد.

نگاهی گذرا به تاریخ فوتبال ایران نشان می دهد که کم نبودند بازیکنانی که استعداد و نبوغشان در نطفه خفه شد و نتوانستند راه ستاره شدن را بپیمایند. دلیل این رنج و درماندگی هم مشخص است. باشگاه و مدیر تیم به همان اندازه مقصر هستند که بطن و ساختار جامعه و خانواده. نهاد های اجتماعی در جامعه «علم گریز» در مواجه با پدیده های نوین ناکارآمد و ضعیف رفتار می کند. فوتبال ورزش مدرن قرن حاضر، نه با تحمیل و زور، که با پذیرش عموم طیف های جامعه در ایران رخنه کرد و توانست به یکی از دغدغه ها و دلمشغولی های مردم بدل شود. اما این ورزش نو که ابزارهای خاص خود را احتیاج داشت، نتوانست فرهنگش را هم به جامعه معرفی کند. فوتبال نیز مانند پدیده های دیگری همچون تلفن، تلویزیون، خودرو، موبایل، اینترنت و ... کالای وارداتی بود که بدون پشتوانه آمد و آنقدر خسارت و آسیب به جامعه وارد کرده و می کند تا سرانجام روزی کسانی پیدا شوند و فوتبال را بار دیگر از ابتدا بازخوانی کنند. در عصر حاضر که زمین و زمان در سیطره شبکه های اجتماعی قرار گرفته است درد دیگری نیز به این فوتبال بی فرهنگ اضافه شده.

پیوند فوتبال و تکنولوژی. بازیکنان فوتبال هم مانند دیگر کاربران رسانه های اجتماعی ناآگاه و بی بهره از سواد رسانه ای به «شهروند خبرنگارانی» بدل شده اند که هر عکس و مطلبی را بدون اطلاع از منبع و یا صحت آن بازنشر می کنند. اگر بخواهیم گناه بی سوادی رسانه ای را نیز به گردن باشگاه ها بیندازیم دیگر نهادهای آموزشی مثل آموزش و پرورش، رادیو و تلویزیون، مراکز فرهنگی و فرهنگسازان را از مسوولیت سنگینی که به عهده دارند مبری کرده ایم. اینکه مهدی قائدی بازیچه دست «منحرفان» رسانه ای شده نشان می دهد که تا چه اندازه «لاشخورهای رسانه ای» طعمه های خود را به خوبی می شناسند. چهره های مخفی دنیای مجازی توان بازی با نام های بزرگ را ندارند بنابراین از طعمه هایی استفاده می کنند که هم هواداران به روزهای طلایی آنها دل بسته اند و هم بازیکن مورد نظر در شناخت دنیای اطرافش ناآگاه و بی اطلاع روزگار را سپری می کند.

اما سوال اصلی اینجاست که در کمتر از یک سال چرا تا این اندازه مهدی قائدی درگیر مشکلات و حاشیه ها بوده؟ از پرت کردن پیراهن استقلال ، تا با دمپایی سر تمرین رفتن گرفته و آخرین دامی که توانست از آن بگذرد حاوی پیام و زنگ خطری است که نشان می دهد مهدی قائدی به راحتی می تواند از صحنه روزگار فوتبال محو شود. همان اتفاقی که پیش از این برای مجاهد خذیراوی افتاد.

۱۶ ۱۰  
آی اسپورت
2017-12-23 13:16:00
نظر دهید

۱۰ نظر
استقلالیم با افتخااااااااار
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۳۷
یعنی همه ی بازیکنا فوتبالیست ها ورزشکارای این مملکت بچه مثبت ومودب وبانزاکت وادیب تشریف دارن فقط قایدی منحرفه؟یعنی باورکنیم که تو این فوتبال سراسر گند فقط قایدی با هم تیمیاش همچین چت هایی داشته؟یعنی باورمی کنید که اگه
همین الان دایرکت سایر بازیکنا رسانه ای شه چت هاشون شامل مشاعره وختم قرآنه،قایدی چه گناهی کرده که یه بیشعور نفهم روانی پیاماهاشو دزدیده؟یعنی قایدی حق نداره تو جمع خص صی خودش هم با هم تیمیاش راحت باشه وشوخی کنه؟همین شما نویسنده ها با پرداختن بیش ازحدتون به قیه دارید این بچه رو نابود میکنید،عزیز من جلو دوربین کثافت کاری نکرده که،تو خصوصی ترین قسمت زندگیش با رفیقش داره شوخی میکنه به من وشما چه؟
سعید
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۱
احسنت به شما برادر
مارال
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
میخوان کاری کنن بشه یکی مثل خذیراوی!!
ali
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
خدا لعنت کن اون فرد متخلف و نامردی که چه با فتوشاپ، چه با هک چه هر چیز دیگه ای حریم خصوصی افراد رو خدشه دار میکنن و حاشیه ایجاد میکنن و خدا لعنت کنه رسانه هایی که با دامن زدن به اونا باعث تشویق اون نامردا میشن!
aziz
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۵
به عنوان یک پرسپولیسی از این اتفاق خیلی ناراحتم. هر کی این کار را کرده کار خیلی زشتی انجام داده. ورود به حریم خصوصی هر کسی واقعا شرم آور هست. مطمعنا دیگر فوتبالیستها و سایر جوانها (البته نه همه) اونها هم مسائل خاص خودشون را دارن. امیدوارم که ختم به خیر بشه و یک استعداد فوتبالی از بین نره. خدا همه ما را به راه راست هدایت کنه.
وحیدپرسپولیسی
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۸
مهدی قائدی خیلی جوونه و در ضمن بچه شهرستان هست و طبیعیه که توی این شهر شلوغ و پر از پلشتی و آلودگی و ناهنجاری ما نتونه خودشو حفظ کنه و باید کمک بشه تا اسیر این منجلاب هولناک نشه که کاملا به چشم بر هم زدنی نابود خواهد شد.. اما اصل داستان جای دیگه س، اونجایی که میگیم مافیای هولنک رسانه ای ایران در خدمت تیم آبی پوش دردانه پایتخت هست با اقلیت هوادار و اکثریت لاف و ادعا و حماایت اینجاس.. برخورد پدرانه رسانه ها با قائدی جوان و نپرداختن سایت اصلی ورزشی ایران زیر نظر پ.ر .. و برخورد وحشتناک و چکشی و کوبنده با پیام صادقیان سوشا ف طارمی و مسلمان به جرم پرسپولیسی بودن و ستاره بودن... ستاره هایی که از لحاظ فوتبالی هر کدوم سه برابر قائدی موثر و فوتبال بلد تر هستن.. ببینید سیاست تبعیض رسانه ها رو به سرپرستی آقای پ.ر که خوب بلدن چکار کنن..
Kean
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶، ۰۱:۴۷
تو یکی احتمالا میخوای حرکت شیث و نصرتی رو بدتر از این جلوه بدی ،تز روشنفکری بر ندار که معلومه چقد سوختی قائدی بهتون جواب رد داده،پژمان راهبر که اعتراف هم کرده یه لنگیه،کل رسانه هاشو در اختیار لنگ گذاشته،ماجرای توییترشم که لو رفت و تابلوئه،بوی گند مافیاتون کل ایرانو برداشته،چرا نقش بازی میکنی؟وزیر ورزش همه کاراشو ول کرده با رییس جمهور میره ترکیه و التماس اردوغان رو میکنه که گند کاریاتونو تمیز کنن،ولی وقتی ما از نقل و انتقالات محروم شدیم که اونم با توطئه ی فدراسیون بود که نامه تهدید فیفا رو به باشگاه نداده بود،وزیر گفت این مشکل خود استقلاله،ولی برا شما تا رییس جمهورشم رفت و التماس کرد،اگه خجالت نمیکشید تا فیفا هم میرفت و به پای اینفانتینو هم میافتاد،کل وزارت ورزش در خدمت تیم بی افتخار لنگه اونوقت خجالت نمیکشی حرف از مافیا میزنی،چقدر پررویید شماها..
آنتی شومن
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۷
الان سعید خوزستانی شش تایی میاد اینجا کلی فحش میده! چرا به قائدی گفتید بالا چشمت ابروست؟!
۳
اسپار
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۱
در شرم آور بودن این حرکت شکی نیست،اما این رافع مسئولیت این جوون در محتاط رفتار کردن با توجه موقعیتش نمیتونه باشه .باید باور کنیم که بدخواهان همیشه در کمینند و اصلاح ناپذیر ، تنها خود انسان در چنین جامعه ای میتونه دلسوز خودش باشه .
۳
sina
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
بچه چون سیاه
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر