فهرست
هاشمیان و نکونام در اروپا چه می‌کردند؟
هاشمیان و نکونام در اروپا چه می‌کردند؟

هاشمیان و نکونام در اروپا چه می‌کردند؟

آی اسپورت – پاس از لیگ دسته دوم نیز سقوط کرد و حسرت‌ چهره‌های قدیمی پاس و رسانه‌هایی که درکی از مصیبت‌های تیم‌هایی مثل پاس ندارند، شروع شد. خنده‌دار است که در حسرت فوتبال خصوصی هستیم، از ورزش دولتی و تبعیض‌آمیز خسته‌ایم اما همچنان در حسرت پاس حرف می‌زنیم. بازیکنان پاس تهران مثل جواد نکونام، وحید هاشمیان یا آرش برهانی بدون هیچ درکی از فوتبال حرفه‌ای هر روز اندوه خود از نابودی پاس را با مخاطبان اینستاگرام در میان می‌گذارند و جماعتی هم هستند که بدون لایک روزشان به شب نمی‌رسد.

مساله نگران کننده اما نه پاس است و نه این پست‌های اینستاگرام. درک حرفه‌ای از تصمیمات و اتفاقات فوتبال است که اهمیت دارد و تصمیمات آینده را رقم می‌زند. وقتی حرفه‌ای‌ترین چهره‌های فوتبال مثل وحید هاشمیان و جواد نکونام درکی از ماجرا ندارند، چه بسا فردا همین چهره‌ها در هزار تصمیم دیگر اثر غلط بگذارند. وحید هاشمیان یک بار از خود نمی‌پرسد که چرا در فوتبال آلمان پلیس یک شهر را مشغول تیمداری حرفه‌ای ندیده است؟ یک بار از خود نمی‌پرسد چرا در بوندس‌لیگا یک تیم بی‌تماشاگر پیدا نمی‌شود که ۴ دهه دوام بیاورد؟ جواد نکونام چطور؟

او از سالها بازی در لالیگا این نکته را نیاموخته که بقای یک تیم بی‌تماشاگر به مدت ۴ دهه در سطح اول فوتبال یک کشور و با سرمایه‌گذاری پلیس چه آسیب‌هایی برای فوتبال دارد و چرا نظیرش در فوتبال حرفه‌ای سالهای سال است که پیدا نمی‌شود؟ وحید هاشمیان و جواد نکونام که در فوتبال ایران از چهره‌های دانا و دنیا دیده هم به نظر می‌رسند تا این اندازه ناآگاهانه و با دگم اندیشی به مساله تعطیلی پاس تهران می‌پردازند. آنها در بوندس‌لیگا و لالیگا چه می‌کردند؟ آیا لازم نبود با مفاهیم حرفه‌ای آشنا شوند؟ اما فوتبال حرفه‌ای حوصله این حرف‌ها را ندارد. فوتبال وقتی خصوصی اداره شود، بساط تیم‌های بی‌تماشاگر جمع خواهد شد‌.

این حسرت خوردن برای باشگاه پاس هرگز برایم قابل درک نیست. پاس از لیگ دو سقوط کرده و دوباره برای پاس، این تیم بی‌تماشاگر که چهار دهه برای سکوهای خالی بازی کرد، آه حسرت کشیدند و حوصله ما را سر بردند. پاس چه بود که نماندن نشانی از آن، حسرتی بجا بگذارد؟ نکونام و هاشمیان البته مثل عادل فردوسی‌پور می‌توانند تا ابد از حسرت‌شان برای پاس بگویند.

پاس قهرمانی خود را در شهرک اکباتان در حضور سربازانی که به ورزشگاه دستگردی اعزام شده بودند، جشن گرفته بود و این جشن‌های مصنوعی تا کی باید ادامه می‌یافت؟ پاس تهران وقتی به همدان رفت که یکی از متمول‌ترین تیم‌های فوتبال ایران و بی‌تماشاگرترین تیم ایران بود و حتی نوجوانان شهرک اکباتان را در چند قدمی محل بازی‌هایش مجذوب خود نمی‌کرد. آیا اینکه پاس، تیمی متعلق به پلیس در فوتبال حرفه‌ای بقا می‌یافت، در آن سال‌ها بودجه‌های ۱۰ میلیاردی می‌گرفت و برای سکوهای خالی بازی می‌کرد و حتی پیشکسوتان پاس هم سالی‌ یک بار به تماشای بازی‌هایش نمی‌رفتند، عاقلانه بود؟

پاس تهران مثل صبای تهران، مثل راه‌آهن تهران، مثل سایپا و پیکان تهران و مثل نفت تهران محصولات فوتبال دولتی بودند. در فوتبال خصوصی، تیم بی‌تماشاگر رشد نمی‌کند و به لیگ‌برتر نمی‌رسد. تیم بی‌تماشاگر در فوتبال خصوصی و حرفه‌ای محکوم به ورشکستگی است، چون نه بلیت می‌فروشد، نه پیراهنش خریداری دارد، نه اسپانسرها سراغش را می‌گیرند و نه بازی‌هایش در تلویزیون مخاطبی دارد. راز بقای تیم‌هایی مثل پاس، راه‌آهن، سایپا، پیکان و این تازگی‌ها نفت در تهران، وابستگی‌های دولتی و سیاسی این تیم‌ها بود، نه هویت و اهمیت‌شان. بقای تیم‌های بی‌تماشاگر و ادامه راه تیم‌هایی مثل پاس تهران و نفت تهران قواعد فوتبال حرفه‌ای را به هم می‌زد.

چرا باید به پای یک تیم بی تماشاگر از وزارت نفت یا از نیروی انتظامی سالیانه چند ده میلیارد پول طلب کرد؟  کجا یک تیم ۴ دهه بدون تماشاگر بقا می‌یابد، با بودجه‌ پلیس قهرمان می‌شود و همچنان برای سکوهای خالی بازی می‌کند؟ این اتفاق مبارک است که پاس به لیگ ۳ سقوط کرده. نشان روشنی‌ است از اینکه پاس فقط با بودجه‌های گزاف و بیراه زنده بود و چه خوب که فوتبال ایران از دست یکی از تیم‌های بی‌تماشاگرش رها شده است. چه بهتر اگر فوتبال ایران راه خود را پیدا کند و تیم‌های بی‌تماشاگر دیگری که همچنان تبعیض و مصیبت را به فوتبال ایران هدیه می‌دهند، به سرنوشت پاس دچار شوند تا تیم‌هایی زنده بمانند که تماشاگر می‌خواهد، نه تیم‌هایی که بودجه‌ها را می‌بلعند و برای سکوهای خالی فوتبال بازی می‌کنند.

۱۰ ۵  
آی اسپورت
2018-02-21 13:07:00
نظر دهید

۵ نظر
ویلی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۱۷
زمانی که پرسپولیس به عنوان اولین تیم در آسیا حرفه ای شد علی عبده میگفت افت کلاسه در رقابتهای آماتوری آسیا شرکت کنیم چلسی و سانتوز و بنفیکا میومدن تهران تورنمنت میذاشتن....تصور کنید اون رژیم طاغوت ستمشاهی باقی مونده بود با اون منابع و جمعیت کم و مدیریت و دیپلماسی قوی و روحیه میهن پرستی جامعه الان در همه عرصه ها چه غول عجیب و غریبی شده بودیم واقعن حق داشتن ترسیدن و زدنش زمین!!
سعید
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۲۶
خب الانم خیلی اوضاع بد نیست...همه شرایطشون اوکیه تقریبا...یه جاهایی نقص هست...یه سری جاسوس و سرسپرده ی اسرائیل و آمریکا هستن که مخل هستن...وگرنه همه چی خوبه تقریبا...اوناییم که بیکارن آدمای تنبلی هستن وگرنه کار هست...این اخبار اختلاسم کلا کذب محضه....ایران بهیچ عنوان دچار فساد سیستماتیک نیست...همه سالمن ...یه چار پنج تا جاسوسای استکبارن که توو سیستم نفوذ کردن و دزدی میکنن...اونا رو هم میگیریم...همه چی خوبه ما چقد خوشبختیم
لنگپولیس
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۰۰
علی عبده؟؟؟؟؟؟خخخخخخخ
لیاقتتون قد عبده بیشتر نیست لنگی.
۵
ویلی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۵۲
"لنگپولیس" ای کاش لیاقت امثال عبده و تمسار خسروانیو داشتیم اما از بد روزگار قسمت ما حاجی دولابی و فتح الله شد!! لیاقت ما زندگی در یک جامعه متمدن پویا نبود لیاقت ما ننگ هموطن شدن با بددهنای hater جاهلی همچون شما بود....
۱
ashkanredboy
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۲۴
فرشاد جان همه آنچه که گفتی درست . اما لطفا اسم چهار تا تیم خصوصی رو در لیگ برتر به ما می گی . تازه همین یکی دوتا هم مدام چشم به کمک استانداری و ... هستند .
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر