فهرست
شهر بی‌قانون فوتبال/ مقصر داوری‌ها کیست؟
شهر بی‌قانون فوتبال/ مقصر داوری‌ها کیست؟

شهر بی‌قانون فوتبال/ مقصر داوری‌ها کیست؟

آ‌ی‌اسپورت- در شهر بی‌قانون، هیچ چیز سر جایش نیست، همه چیز درهم و برهم است؛ این جا، روی زخم به جای مرهم، نمک می‌پاشند، به جای میکروب، مریض را می‌کشند. این جا همه اعتراض دارند؛ از دیگری، از دنیا، از خودشان و آن که باید کار را درست کند، کاری بلد نیست. این داستان «آلیس» نیست در سرزمین عجایب، داستان سرزمینی واقعی است که آدم‌هایش عجیب و غریب‌اند.

فوتبال ایران؛ عجیب‌ترین جایی که در دنیای بزرگ فوتبال می‌شود پیدا کرد، حتی عجیب‌تر از «ماداگاسکار» و تیم «آس آدما» که حریفش را ۱۴۹ بر صفر شکست داد؛ این جا نتایج عجیب نیست، آدم‌ها عجیب و غریب‌اند.

در فوتبال ایران ماجراهای تلخ، زیاد است اما تلخی‌اش وقتی گزنده می‌شود که کسی برایش چاره‌ای نمی‌اندیشد. کسی یک حبه قند مدیریت یا شکر تدبیر ندارد که در چای تلخ مشکلات فوتبال بریزد و اندکی قابل تحملش کند. این جا همه فقط مدعی‌اند، اسطوره‌هایش مدعی‌تر از همه.

داوران فوتبال ایرانی اشتباه زیاد دارند، باشد؛ چقدر باید گفت که لازم است با معترضان درست برخورد شود؟ آیا داوران ایرانی لابی‌بازی می‌کنند؟ آیا تبانی می‌کنند؟ آیا کسی در جعبه‌های سوغاتی به آنها سکه می‌دهد؟ آیا کارت به کارتی در کار است؟ اگر هست چرا شفاف نمی‌شود؟ اگر نیست چرا با مدعیان برخورد نمی‌شود؟

یک بار سرمربی نامدار فوتبال فریاد زد و از کارت به کارت گفت. رفتند و آمدند و محروم کردند، بعد از چند ماه همه چیز برگشت سر جایش. سرمربی تیم دارد، داور سوت می‌زند، کارت به کارت کننده هم کارش را ادامه می‌داد، کسی هم نپرسید چرا و چگونه این همه جنجال ختم به خیر شد. بار دیگر، رئیس سابق فدراسیون گفت یک تیم مطرح به داوران سکه می‌داده و سکه‌هایش هم داخل سوغاتی بوده و اتفاقا همان سال، تیم طلایی‌پوش قهرمان شده؛ اما همه آن روز چشم‌های خود را بستند. آقای رئیس سابق، آیا حرفت راست است؟ پس چرا همان روز با متخلف برخورد نکردی؟ چرا اجازه دادی یک تیم به کار زشتش ادامه دهد و جام ببرد، داوران هم سوتشان را به دو-سه سکه بفروشند؟ حرفت راست نیست؟ پس چرا امروز چنین دروغی می‌گویی و جو را علیه داوران به هم می‌ریزی؟ چرا کسی با حرف راستت یا دروغت برخورد قاطع نمی‌کند؟

داوران اشتباه دارند اما حقشان است که تهمت بشنوند، توهین شوند یا در زمین سبز فوتبال، دشنام‌های سیاه بارشان کنند؟ آیا تیم‌ها هیچ از خود پرسیده‌اند که افتضاح عملکردشان در نتیجه‌گیری چقدرش به داوران مربوط است و چقدرش به ضعف خود؟ داور اگر در یک بازی اشتباه کند به ضرر یکی است و به سود دیگری پس چرا کسی از اشتباه داوران تشکر نمی‌کند؟ مرگ خوب است اما فقط برای همسایه؟

هفته نوزدهم لیگ برتر در فصل شانزدهم، بدترین هفته تاریخ لیگ برتر از نظر بی‌قانونی بود. این بار نه یک نفر که یک تیم علیه داور شورید. اسطوره دیروز فوتبال ایران، تیمش را به خاطر اشتباه داور – اگر اشتباه بوده باشد - بیرون کشید. مرد سیاه‌پوش میدان نظرش را عوض کرد تا سیاه‌جامگان به زمین برگردند. این بار هواداران فولاد معترض شدند و فحش‌باران‌شان شروع شد.

این وضعیت فوتبال ایران است. هفته نوزدهم لیگ برتر فقط ۱۰ گل داشت. هشت بازی ۱۰ گل؛ آیا این هم تقصیر داوران است؟ یعنی هر چه گل بود داوران پژمرده کردند؟

اگر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال که همیشه دم از برخورد با متخلفان می‌زند هفته‌های قبل که مربیان بی‌رحمانه به داوران تاختند و تهمت زدند و توهین کردند، با آنها برخورد می‌کرد، امروز این افتضاح به بار نمی‌آمد. تا کی قرار است کمیته انضباطی با این‌گونه اتفاقات مماشات کند؟

۴ ۸  
آی اسپورت
2017-01-29 14:06:00
نظر دهید

۸ نظر
علیرضا
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۲۴
یکی از این مدعیان، دار و دسته گردن کلفت تراکتورسازی است!
انصافا چطور میشه با اینها برخورد کرد؟ شوخی نکنید لطفا!
یوسف
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۳۶
کی قراره برخورد کنه!؟ تاج که پاش تو قهرمانی های کثیف سپاهان گیره؟! یا عابدینی که بوضوح بدنبال قهرمانی پرسپولیسه؟! یا سایر مسوولین رنگی!؟ خانه از پای بست ویران است!
۱ ۱
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۰۶
از عزیز محمدی و حاجی دکتر شوالیه نیز غافل نشوید...
۸
مهدی
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۴۴
این قضایا خیلی پیچیده تر از این حرفهاست!
شما نگاه کنید که لحظاتی پیش سایت ورزش سه که به صورت زیرپوستی از تراکتورسازی و استقلال حمایت می کند چه تیتری زده است::
بازیکنان سابق پرسپولیس در انتظار مطالباتشان!!
این تیتر هیچ چیزی نیست جز تحریک برخی بازیکنان که از قضا در تیم رقیب توپ می زنند و هفته آینده باید با پرسپولیس بازی کنند!
بعد نویسنده محترم توقع برخورد با کانون های قدرت را دارند؟
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۰۶
فوتبال عین زندگی است حداقل فوتبال ما عین زندگی ما شده است. واین برای کسانی که مسئول هستند و اهل اندیشه و تصمیم گیر ؛ هشدار است.
خیلی جدی به کامنتهای مردم در سایتهای مختلف و راجع به مسائل مختلف را مرور کنید.
مردم ناراحت و نگران و بی اعتماد هستند. و جوانان عصبی و داغون ؛ گناهی هم ندارند.
از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود /
زنهار ازین بیابان وین راه بی نهایت
۷
سید مظفر
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۱۰
مسئله کلیدی در داوری فوتبال ما اینه 1- 80% و بیشتر داوران رنگی هستند در تمام دنیا مرسومه که داوری که تعلق داره مثلا اهل یک شهر یا کشوره نبابد بازی اون تیم یا کشور متعلقه داوری کنه نه فقط چون بنفع میگیره بلکه چون تیم مقابل نمیتونه با آرامش بازی کنه الان داورانی داریم که همه میدونن تعلق رنگی دارند اما کماکان برای تیم شون داوری میکنن 2- وقتی می گوییم تعلقات داوران را مشخص کنید می گویند نمیشه در حالیکه ساده است شما داوران را موظف کن بگویند تعلقشون به کیه اولا خودشون مراعات میکنن ثانیا مثلا برای تراکتور دیگه داور طرفدار لونگ نمیگذاری حداقل یا تیم داوری را مخلوط میچینی و مراقبت میکنی
۳ ۱
علی
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۵۵
قطعا اصل مسئله همین تعلقات رنگی داوران و مخفی نگه داشتن آن است چون همه هم میدونن عصبانی میشن مثلا کیانی میدونه اصلا سوت داور اشتباه نیست عمده پس یه جا از کوره در میره موظف کردن داوران به اعلام تعلق رنگی شون مشکلات را حل میکنه هم چینش داوری ها با دقت میشه اینطوری نمیشه که یه تیم داوری مثلا همشون قزمز باشن ناظر هم قرمز باشه با ناظر میشه داور را هم کنترل کرد و الی آخر شفافیت داوران شرط اصلاح داوری است
واقع بين
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۹
علي دايي و خداد عزيزي رو بشونيد سرجاشون برن كفتر بازي ... نصف اين مسايل اتوماتيك حل ميشه ... نصف ديگش رو هم بايد اين هواداران بي فرهنگ لنگ و ترتر فشار الكي به داورها نيارن تا اين مسايل پيش نياد !!!!! تازگيها پرفسور هم مثل هواداراشون شده !!!! خخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر