فهرست
منشا مفت رفت یا قاچاقی؟
منشا مفت رفت یا قاچاقی؟

منشا مفت رفت یا قاچاقی؟

آی‌اسپورت-  ظهر روز سه‌شنبه به نوعی بمب نقل و انتقالات ترکید و گادوین منشا آبی‌پوش شد. بازیکن سابق پرسپولیس که با نظر برانکو در لیست مازاد سرخ‌ها قرار گرفته بود پس از گمانه‌زنی‌های زیاد راهی تیم رقیب شد و بلافاصله در پروفایلش چهار قلب آبی گذاشت و در مصاحبه‌اش از دو قهرمانی استقلال در آسیا گفت تا حسابی پرسپولیسی‌ها را بچزاند. منشا در پستی اینستاگرامی عکس خودش را در حالی که پیراهن آبی به دست دارد، منتشر کرد و در عرض کمتر از دو ساعت بیش از 70 هزار کامنت زیر پستش دیده شد. طرفداران استقلال و پرسپولیس زیر پست منشا شروع به کری‌خوانی‌های معمول کردند و از خجالت هم و منشا در آمدند. در کنار این جنگ زرگری و رسانه‌ای اما نکته‌ای وجود دارد که باید خیلی دقیق به آن پرداخت. یک بحث مدیریتی خیلی ساده که معلوم نیست، چرا در فوتبال ایران پیاده نمی‌شود و چه کسی باید پاسخگوی این همه اهمال باشد.

منشا دو فصل پیش با قراردادی دو ساله راهی پرسپولیس شد؛ به عنوان دومین گلزن لیگ. کاری نداریم که این بازیکن موفق بود یا نبود یا هر چیز دیگری. منشا در پایان نیم‌فصل اخیر، یک نیم‌فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد داشت اما برانکو گفت او را نمی‌خواهد تا باشگاه برود سراغ پیشنهاداتی که از باشگاه‌های دیگر برای جذب منشا از راه می‌رسد. یک پروسه معمول در فوتبال. ضمن اینکه بر اساس اعلام پندار خمارلو، مدیر رسانه‌ای پرسپولیس، در قرارداد منشا قید شده بود که این بازیکن نمی‌تواند به تیم‌های صدرنشین لیگ ملحق شود. با این حال در کمال تعجب یک‌باره خبری منتشر شد مبنی بر اینکه باشگاه پرسپولیس قرارداد منشا را فسخ کرده و او را بازیکن آزاد اعلام کرده! البته در متن اخبار از جدایی توافقی حرف زده شد. احتمالا به خاطر تلطیف فضا. اتفاقی که باعث شد منشا به راحتی بتواند آزادانه راهی هر تیمی شود و در این انتقال نه‌تنها یک ریال پول به باشگاه پرسپولیس نرسد، بلکه تیم‌های رقیب در صدر جدول هم بتوانند مشتری بازیکن نیجریه‌ای شوند.

در تمام دنیا وقتی قرارداد بازیکنی رو به اتمام است، باشگاه تمام تلاش خودش را می‌کند که با او قرارداد جدید امضا کند. مخصوصا بازیکنی که تیم‌هایی خواهان جذب او هستند. اگر بازیکن زیر بار تمدید نرود یا مربی او را نخواهد، باشگاه سعی می‌کند در اسرع وقت، قبل از اتمام قرارداد بازیکن او را بفروشد تا مبادا با اتمام قرارداد، بازیکن تیمش به صورت رایگان راهی تیمی دیگر شود. نمونه بارزش کورتوآ که نخواست با چلسی تمدید کند و این در حالی بود که تنها یک نیم‌فصل از قراردادش باقی مانده بود. در نهایت چلسی مجبور شد برای اینکه کورتوآ را رایگان به رئال ندهد، او را با اولین پیشنهاد مادریدی‌ها که رقمی در حدود ۳۰ میلیون دلار بود، بفروشد. حساب دو دو تا چهارتاست. قیمت کورتوآ بسیار بیشتر از ۳۰ میلیون است، اما ۳۰ میلیون خیلی بهتر از هیچ‌چی است. البته هستند مدیرانی که زیر پای بازیکن می‌نشینند تا او قراردادش را تمدید نکند و چند ماه صبر کند تا باشگاه‌های دیگر بتوانند او را آزادانه بخرند. البته در مواردی این‌گونه تحریکات مصداق جرم است و برایش مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته می‌شود، چرا که اگر یک بازیکن بتواند به صورت آزاد جذب شود، از آپشن‌های فوق‌العاده اوست. همه این موارد در نقل و انتقالات وجود دارد. اما تاکنون در فوتبال روز دنیا سابقه نداشته که باشگاهی خودش قرارداد بازیکنی را که خواهان دارد، فسخ کند تا او بتواند آزادانه به هر تیمی که می‌خواهد برود و پولی به باشگاه نرسد و این ابتکاری است که مدیران پرسپولیس به خرج داده‌اند. در حالی که می‌توانستند با قیمت‌ نسبتا خوب منشا را بفروشند. این کار را نکردند تا از حق ترانسفر او چیزی عاید باشگاه نشود! البته مدیران پرسپولیس در ماجرای رفتن احمدزاده و امیری نیز اشتباهی مشابه کردند. مدیران پرسپولیس این قدر تمدید قرارداد این بازیکنان را به تعویق انداختند تا در نهایت دو مهره ارزشمندشان را مجانی از دست بدهند. اما در مورد اخیر شاهکار مدیریتی‌شان را به نمایش گذاشتند.

البته این وضعیت فقط مختص پرسپولیس نیست و تمام مدیران تیم‌های لیگ برتری هنوز در بستن قرارداد که از اصول اولیه مدیریت است، عاجز هستند. قراردادهای بازیکنان ایرانی معمولا باعث می‌شود از ترانسفر شدن‌شان هیچ چیزی عاید باشگاه نشود و طبیعتا یکی از راه‌های اصلی کسب درآمد برای باشگاه‌ها بسته شود. در عین حال همیشه تصورات منفی نیز وجود دارد. واقعیت این است که هر فوتبال‌دوستی از خودش می‌پرسد چرا حالا که بحث رقم‌هایی نزدیک به چند میلیارد وسط است، احتمال ساخت و پاخت بازیکنان با مدیران را در نظر نگیریم؟

۱۷ ۱۱  
آی اسپورت
2019-02-08 13:08:00
نظر دهید

۱۱ نظر
عدالت
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۳:۲۱
این عرب همه از روز اول گفتن استقلالی اما جدی گرفته نشد اینم از مدیریتش اخه دربان حراست وزارت ورزش چه به علم مدبریت مثلا الان سعید اذری یا عابدینی مدیرعامل پرسپولیس بودن منشا راحت میدادن استقلال؟ مسلمان مازاد ذوب اهن بود اون زمان پانصد میلیون از فولاد رضاینامه گرفت شک نکنید اگه عرب خمارلو بودن مفتی می دادن استقلال جالبه توجیه می کنند برانکو منشا نمی خواد خوب میدادن تیم های عربی خلاصه پرسپولیس بعد از رفتن گرشاسبی داره به سمت سقوط پیش میره
Princem
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۳:۲۹
ما میدونیم که برانکو منشا رو توی لیست مازاد قرار داد و دلیلشم این بود که اگر منشا سکونشین شد و مهاجم های جدید رفتن توی زمین و اوایل بازیاشون خوب نبودن فشار سکو ها برای بازی دادن به منشا روشون وارد نشه و بتونن در آرامش با شرایط جدید وفق پیدا کنن. که تصمیم کاملا درستی هم بوده. بادمون نرفته نیمکت نشینیه رامین و مسلمان رو که چجوری سکوها به برانکو فشار می آوردن. ولی اینکه بجای فروشش اونو آزاد کردن واقعا فاجعه ی مدیریتی بود
....
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۳:۳۱
شما یا نمیدونید منشا چطوری رفت یا خودتون ب خریت زدید منشا 250 هزار دلار تا نیم فصل از پرسپولیس طلب داشت فرض بر اینکه پرسپولیس منشا را میفروخت خوب در این حالت باید 250 هزار دلار طلب منشا را پرداخت میکرد بعد اون را میفروخت ولی الان 150 هزار دلار از منشا کم شد بعد بازیکن آزاد شد خوب همین 150 هزار دلار شده پول فروش منشا اگه پرسپولیس میخواست منشا را بفروشه ک پول رضایتنانش بیشتر از 150 هزار دلار نمیشد
حمید رضا
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۴:۳۶
آقا جان این که دیگه از این جیب به اون جیبه! دست مدیریتم نیس. وزیر پرسپولیسی کار خودش رو بلده...
کاری با آقای عرب ندارم ولی تا وقتی که خصوصی نشند این دو تیم ، وضعیت همینه. ینی الان که پرسپولیس وضعیت خوبی داره ، حاکمیت از جیب پرسپولیس میریزه جیب استقلال. مطمعنا یک زمانی هم برعکس بوده یا خواهد بود. تلاش ایجاد تعادل در وضعیت این دو تیمه.
حمید ایرانی
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۴:۳۹
خیلی تابلو بود دیگه


برادر دلالوویچ منشا رو فروخت
یادمون نره همه گلهای حساس صعود پرسپولیس به فینال آسیا رو منشا زد

اونو فروخت رفته بازنشته ای از دیار وییچ ها خریده حق دلالی به جیب بزنه

اما افسوس سر ها همه زیر برفه
کیسه متوهم
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۶:۱۲
جماعت حالی به حالی کیسه تا دیروز تعداد گل های منشا رو با بهنام بانی مقایسه میکردن و به قرارداد بالاش گیر میدادن و بهش میگفتن گاومیش منشا امروز شد بهترین بازیکن که با دوتا شاخه نبات رفته کیسه.
اگه منتظر هستین منشا تو اسیا براتون کاری بکنه کور خوندین.
۹
حبیب
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۶:۵۷
همه گیر دادن به زنوزی ، در حالیکه مالکیت مشترک چرتپولیس و استقلال باعث این جابجایی داخلی شده و هر دو تیم هم راضی شدند در حالیکه یک جابجایی بین ماشین و تراکتور باعث جنجال میشه و همین نویسندگان آی اسپورت فوری شروع به قلم فرسایی می کنند.
۱ ۱
عرعری
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۵۵
عرعری کمتر ... کن
۲
فرشید
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۷:۲۴
وقتی تیما همه دولتی ان مدیرا هم دلشون واسه منافع باشگاه نمیسوزه
Majid
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
مطلب شما صحیح است . اما نکته اینه که باید دید استقلال منشا رو چند خریده . طبق اون چیزی که جراید گفتن وقتی منشا حاضر شده بند مورد نظر استقلال یعنی فسخ قرارداد در پایان فصل با نظر استقلال در قرارداد گنجانده شود ، بعیده که قیمت منشا اونقد بالا بوده باشه که پرسپولیس ازفروشش منفعتی ببره . در ضمن اگه مشتری میداشت زودتر تیم پیدا میکرد نه اینکه چند روز بعد از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات ناچاراً رفت استقلال!!
۱ ۱
.
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۵۶
اره استقلال منشا رو تو بازار برده فروشا خریده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر