فهرست
روز اولین ها در مایورکا؛ نخستین داور زن در لالیگا
روز اولین ها در مایورکا؛ نخستین داور زن در لالیگا

روز اولین ها در مایورکا؛ نخستین داور زن در لالیگا

آی اسپورت - شب گذشته و در جریان یکی از مسابقات هفته نخست لالیگا، مایورکا تیم تازه صعود کرده به لالیگا در ورزشگاه سون مویکس و در حضور 15127 تماشاگر میزبان ایبار بود و موفق شد حریف خود را 2-1 شکست دهد. مایورکا که در فصل 13-2012 و با کسب رده هجدهم از لالیگا سقوط کرده بود، اولین بازی خود در این لیگ بعد از حدود 6 سال را برگزار می‌کرد. این تیم جزیره نشین در این سال ها حتی یک بار به سطح سوم فوتبال اسپانیا هم سقوط کرد اما در نهایت به Segunda Division بازگشت و بالاخره در فصل گذشته بعد از حضور در رده پنجم جدول، آلباسته و دپورتیوو لاکرونیا را در بازی های پلی آف شکست داد و به لالیگا رسید.

اما استادیوم سون مویکس در نخستین تجربه لالیگایی اش بعد از بیش از 6 سال، شاهد اولین های بسیاری بود. یکی از کمک داورهای ماریو ملرو لوپز داور وسط این مسابقه، گوادالوپ پوراس آسویو بانوی 32 ساله و اهل باداخوز بود تا به این ترتیب او به نخستین بانویی تبدیل شود که در یک تیم داوری در رقابت های لالیگا حضور می‌یابد. همچنین در این مسابقه برای نخستین بار، از تکنولوژی VAR در استادیوم سون مویکس استفاده گردید.  VAR از فصل گذشته در تمامی استادیوم های لالیگایی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما استادیوم مایورکا به دلیل غیبت این تیم در لالیگا و عدم استفاده از این سیستم در سطح پایین تر، از این سیستم برخوردار نبود.

مایورکا در این مسابقه در شرایطی به پیروزی رسید که رابرت سارور، مالک 58 ساله و آمریکایی این باشگاه نیز در ورزشگاه حضور داشت. او که مالکیت باشگاه بسکتبال فینیکس سانز در NBA را هم به عهده دارد، در ژانویه 2016 با پرداخت 20 میلیون یورو مایورکا را خرید. او یک سال قبل تر تلاش نافرجامی برای خرید باشگاه رنجرز اسکاتلند انجام داده بود. نکته جالب آن که اندی کولبرگ، تنیسور سابق آمریکایی اکنون رئیس مایورکاست و استیو نش، اسطوره بسکتبال NBA نیز در تیم مدیریتی مایورکا حضور دارد.

نکته دیگر آن که ژیسکو کامپوس، کاپیتان 37 ساله مایورکا در این مسابقه برای نخستین بار در حدود 15 سال گذشته در یک دیدار لالیگایی به میدان رفت. ژیسکو که پرورش یافته مایورکا است، در فصل 05-2004 به تیم نخست این باشگاه راه یافت و در دو مسابقه لالیگایی در مقابل اتلتیکومادرید (27 دقیقه، 14 نوامبر 2004) و دپورتیوو لاکرونیا (12 دقیقه، 10 ژانویه 2005) به میدان رفت. ژیسکو در پایان آن فصل مایورکا را ترک کرد و به فوتبال خود در باشگاه های لوانته بی، اخیا، مورسیا، کاستیون، خیمناستیک و پونفرادینا که همگی در سطوح پایین تر فوتبال اسپانیا حضور داشتند ادامه داد. او در سال 2017 به مایورکا بازگشت و شب گذشته در 37 سالگی، بالاخره توانست تعداد بازی های لالیگایی خود را به عدد 3 برساند.

۱    
آی اسپورت
2019-08-18 20:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر