فهرست
پخش صدای جادوگر استقلال-فولاد از تلویزیون
پخش صدای جادوگر استقلال-فولاد از تلویزیون

پخش صدای جادوگر استقلال-فولاد از تلویزیون

آی‌اسپورت- شیوع کرونا و غیبت اجباری هواداران در ورزشگاه مزید بر علت شده تا ببینندگان تلویزیونی در جریان مکالمات مربیان و بازیکنان و بعضا صحبت‌های خصوصی افراد داخل زمین هم قرار گیرند. این اتفاق در جریان بازی استقلال و فولاد چندین مرتبه رخ داد.

در نخستین دقایق از نیمه دوم این دیدار، صدایی از گیرنده‌های تلویزونی پخش می‌شود که فردی نزدیک به میکروفن‌های کنار زمین در حال بیان جمله‌ای است که حداقل پیش از این در انیمیشن‌ها و کارتون‌های کودکان به خصوص در دهه شصت و هفتاد رایج بود. در صدای منتشر شده جمله «اَجی مَجی لاتَرَجی» شنیده می‌شود که در دوران کودکی هر کسی این جمله را در هنگام نمایش‌های مربوط به جادوگران فیلم‌ها شنیده است.

اگر چه نگاهی به ریشه این کلمه، نشان می‌دهد که از چندین هزار سال قبل به این سمت، از این وِرد به عنوان کلمه جادویی استفاده می‌شود چرا که در گذشته بر این باور بودند که این واژه ویژگی‌های شفادهنده دارد.

در فرهنگ غرب معادل اجی مجی لاترجی کلمه "آبراکادابرا"(Abracadabra)‏ است کتاب "نماد گمشده" به قلم "دن براون" به معنی "می‌گویم و می‌آفرینم" ترجمه شده اما حسین شهرابی مترجم کتاب، از معادل "اجی مجی لاترجی" استفاده کرده است.

*حضور جادوگر در بازی استقلال و فولاد

تکرار این جمله عجیب در خلال بازی استقلال و فولاد تاییدی بر وجود جادوگردر فوتبال ایران است. اگر چه چندین سال قبل خیلی از مربیان فوتبال این مطلب را تایید کرده بودند اما به جز چند مدرک که حاکی از نفوذ جادوگران در فوتبال ایران بود، هرگز اطلاعات به درد بخوری ارائه نشده و همه مربیان منکر این قضیه بودند.

اما حالا این اتفاق در جریان دیدار استقلال و فولاد که هر دو تیم جزو مدعیان لیگ برتر هستند و حداقل انتظار نمی‌رفت این قبیل مسائل در این دیدار رخ دهد که به لطف کرونا و غیبت هواداران، به سمع و نظر مخاطبان زیادی رسیده است.

نکته تاریک این ماجرا، حضور جادوگر در دیداری است که مربیان هر دو تیم از نسل جوان و به اصطلاح متعلق به موج نو مربیگری در ایران هستند و تایید ارتباط هر کدام با این به اصطلاح جادوگر، به نگرانی‌هایی درباره آینده فوتبال ایران با این روند دامن می‌زند. این که در هزاره سوم و در عصری که علم و دانش در هر عرصه‌ای حرف نخست را می‌زند، عده‌ای برای موفقیت به سراغ راه‌هایی از این دست رفته‌اند و توانسته‌اند خودشان را تا جایگاه دو تیم استقلال و فولاد بالا بیاورند، در نوع تاسف‌برانگیز است.

*وعده‌های پوچ با دریافت مبالغ هنگفت از بازیکنان و مربیان

جادوگری در این فوتبال، عمری در حدود دو دهه دارد و متاسفانه هنوز هستند مربیانی که مطیع چشم و گوش بسته رمال‌ها و جادوگران هستند. هنوز باورهایی سنتی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد روزنه‌های فوتبال علمی به روی این فوتبال باز شود. باورهایی که فوتبال ما را عقب‌مانده و بی‌سواد می‌خواهد و با هر تلاشی برای مدرن شدن این فوتبال مقابله می‌کند. واقعیت این است که جادوگرها با تمام تبلیغات خود، هیچ نفوذی روی واقعیت ماجرا ندارند و نتایج روی تلاش دو تیم رقم می‌خورد اما در این سال‌ها افراد زیادی برای فرار از مشکلات خود، به سراغ کسانی رفته‌اند که با دریافت مبالغ هنگفت از مربیان و بازیکنان، آن‌ها را با وعده‌های پوچ امیدوار نگه می‌دارند و موفقیت‌ها را به نام خود سند می‌زنند.

حال که چنین مدرکی گواه بر وجود جادوگران و رمال‌ها در فوتبال ایران است، کمیته انضباطی و اخلاق فدراسیون فوتبال می‌توانند با بررسی اتفاقات کنار زمین از طریق وجود دوربین‌های مداربسته و همین‌طور ناظران خود در ورزشگاه به این قضیه ورود کنند و ته و توی آن را در بیاورند که این فرد از طرف چه کسانی اجیر شده و چه اتفاقاتی در پشت پرده فوتبال ایران رخ می‌دهد که افراد به جای روی آوردن به راه‌های علمی، به سراغ روش‌های سنتی و عوام فریبانه رفته‌اند.

۳ ۴  
آی اسپورت
2020-11-21 10:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
امیر
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹، ۱۲:۲۱
این جادوگر از دوران نساجی با جواد نکونام بوده. مرتیکه روی نیمکت هم می‌نوشنه جادوگرشو.
۸
میرعباس
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹، ۱۲:۲۲
جواد لالیگایی فقط از بازی تو اسپانیا جادوگر بازی رو در آورده. جادوگر واقعی ژاوی بود نه اینی که تو از قائمشهر میاری کنار خودت میذاری روی نیمکت.
۸
رضا علوی
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹، ۱۲:۲۳
تو این دوران هر مربی‌ای رفته قائمشهر درگیر جادوگر شده. این جادوگربازی قائمشهریا که همیشه معروف بوده. گراییلی رو که یادتون نرفته؟
۸
بدون شرح
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۰۰
فکری هم به بازیکن آنها همینو گفت دیگه. گفت همین چیزا را بهتون یاد داده حالا یخورده غلیظ ترگفت آنقدر هوچی‌گری نداره
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر