فهرست
آنفیلد، خانه‌ای که آتش گرفت
آنفیلد، خانه‌ای که آتش گرفت

آنفیلد، خانه‌ای که آتش گرفت

آی‌اسپورت – سه شکست خانگی پیاپی در تنها هشت روز فصل لیورپول را نابود کرده، هفته‌ای وحشتناک که یورگن کلوپ و شاگردانش را از دو جام حذف کرد و فاصله‌شان تا صدر جدول لیگ برتر را به 10 امتیاز رساند.

نتایج لیورپول در بازی‌هایِ اخیر به اندازه‌یِ کافی بد بوده‌اند، اما نگرانیِ بزرگ‌تر نمایش تیم، به خصوص بعد از شکست مقابلِ ولورهمپتون واندررز و کنار رفتن از اف.ای کاپ است. شاید به نظر برسد وضعیت از این بدتر دیگر نمی‌شود، اما این دقیقا اتفاقی است که ممکن است فردا شب رخ دهد، وقتی چلسیِ قدرتمند به آنفیلد سفر می‌کند، تیمی که به رهبریِ آنتونیو کونته 16 پیروزی در 18 بازیِ اخیرش در رقابت‌هایِ مختلف به دست آورده است.

زمان زیادی از وقتی که رویاروییِ لیورپول و چلسی را به عنوان جدالی تعیین کننده در سرنوشتِ قهرمانی لیگ برتر می‌دانستیم نگذشته، زمانی که البته حالا خیلی دورتر از آنچه واقعا هست به نظر می‌رسد. در عوض در شرایط کنونی انگار این بازی هم مثل بازی‌هایِ دیگر فقط قدمی دیگر برای چلسی در راهِ قهرمانی‌شان است. اما فوتبال به ندرت چنین پیش‌بینی‌پذیر است، نکته‌ای که همین بازی‌هایِ یک هفته‌یِ اخیر لیورپول بیش از همه یادآورش است.

یورگن کلوپ با انتخاب بازیکنانی که روز شنبه مقابل ولوز به زمین فرستاد مقصر اصلیِ شکست لیورپول بود، اما ساعاتی بعد از این شکست کلوپ خبری خوب دریافت کرد: سادیو مانه ضربه‌یِ پنالتی‌اش مقابل کامرون را از دست داده بود و با حذف سنگال از جام ملت‌هایِ آفریقا در راه بازگشت به انگلیس بود.

مانه پیش از اینکه لیورپول را به مقصد گابن ترک کند با اعتماد و اطمینان کافی از هم‌بازی‌هایش حرف زده بود: «من براشون آرزویِ موفقیت میکنم ولی مطمئنم بدون من مشکلی براشون پیش نمیاد. حتی بهتر هم میشن. فیلیپه کوتینیو و جوئل ماتیپ برمیگردن. دنیل استوریج هم حالا برگشته. مشکلی پیش نمیاد.»

و این کلمات ماندگار آخرین... مانه حالا حس والدینی را دارد که از سفر برمی‌گردند و می‌بینند بچه‌هایشان خانه را به آتش کشیده‌اند. وقتی مانه لیورپول را ترک کرد تیمش برای کسب سه قهرمانی می‌جنگید. اما حالا که مانه به مرسی ساید بازگشته تیمی را می‌بیند که از دو جام حذف شده و در لیگ برای بقا در تاپ فور دست و پا می‌زند.

لیورپول به شدت به مانه نیاز دارد و هر چه او زودتر به زمین برگردد بهتر. اما این خواسته‌ای تا حدی زیاد غیر منطقی است. مانه در روزهایی که نبوده به تعطیلات نرفته و کنار استخر دراز نکشیده، بلکه در تورنمنتی پر فشار و پر استرس بازی کرده است. علاوه بر این باید از خودمان بپرسیم پنالتی‌ای که مانه از دست داد و باعث حذف کشورش از جام ملت‌ها شد چه تاثیری رویش خواهد داشت؟ اگر مانه نیاز به استراحت و بازگشتی تدریجی به ترکیب اصلی داشته باشد تکلیف چیست؟

از منظر هواداران لیورپول اما بازگشت هرچه سریع‌تر مانه می‌تواند عنصری که تیمشان در غیاب او از دست داده بود را دوباره به آنفیلد بازگرداند. تاثیر بازگشت مانه تنها در گل‌ها، پاس گل‌ها و سرعتش که بعدی دیگر به لیورپول می‌دهد نیست، بلکه جنبه‌ای روحی روانی هم دارد و می‌تواند باعث برگشتن ورق برایشان شود، چیزی که به شدت بهش احتیاج دارند.

لیورپول حتی بازگشت مانه را می‌تواند به عنوان یک خرید زمستانی ببیند، چون حقیقت این است که آن‌ها در این پنجره‌یِ نقل و انتقالات حتی نزدیک یک بازیکن جدید هم نشده‌اند. حتی هر اتفاقی هم که در این روزهایِ پایانیِ ژانویه رخ دهد تاثیری بیش از بستنِ در اسطبل بعد از فرار تمامِ اسب‌ها ندارد. لیورپول در ابتدایِ این ماه نیاز به کمک داشت، نه در پایانش. به هر حال بازگشت مانه و کم شدنِ حجم بازی‌ها با حذف از جام اتحادیه و اف.ای کاپ می‌تواند به ترمیم لیورپول کمک کند. شاگردانِ کلوپ در ژانویه 9 بار به زمین رفتند، اما در مجموع فوریه و مارچ تنها شش بازی دارند.

با تمام این حرف‌ها اما اگر به جدول لیگ برتر نگاه کنید می‌بینید وضعیت لیورپل چندان هم بد نیست؛ در رده‌یِ چهارم و تنها دو امتیاز کم‌تر از تیم دوم. اینطور به قضیه نگاه کنید: اگر لیورپول فصل را با این فرم کابوس‌وارِ ژانویه شروع کرده بود و بعد به فرمی که بینِ آگوست تا نوامبر داشت می‌رسید حالا بازیکنانش روحیه‌ای بسیار بالا داشت و حتی جبرانِ 10 امتیاز اختلاف تا صدر هم چندان برایشان غیر ممکن به نظر نمی‌رسید، به خصوص اینکه خودشان میزبان چلسی بودند.

در نتیجه کاری که کلوپ  و مردانش باید بکنند به فراموشی سپردن یک ماه اخیر و نتایجش، و فقط و فقط تمرکز کردن روی دو بازی مقابل چلسی و هال است. شاید در شرایط کنونی دو پیروزیِ پیاپی برای لیورپول بعید به نظر برسد، اما خب سه شکستِ پیاپی در آنفیلد هم برای تیمی که یک سال بود در آنفیلد نباخته بود همین قدر بعید به نظر می‌رسید.

حالا که مانه بازگشته و کوتینیو و ماتیپ هم آماده‌یِ بازی شده‌اند کلوپ و لیورپول دیگر بهانه‌ای برای حسرت خوردن ندارند. پس پا به زمین بگذارید و دو تا بازی را ببرید، قبل از اینکه خیلی دیر شود.

۶    
آی اسپورت
2017-01-30 13:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر