فهرست
دایی علیه تراکتور؛ چقدر تلخ چقدر شیرین!
دایی علیه تراکتور؛ چقدر تلخ چقدر شیرین!

دایی علیه تراکتور؛ چقدر تلخ چقدر شیرین!

آی اسپورت - تراکتورسازی تبریز که این فصل چند ستاره را به خدمت گرفته و "جان توشاک" سرشناس را روی نیمکت خود می‌بیند، بعد از باخت سنگین هفته‌ی گذشته در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال تهران، این هفته در تبریز پذیرای سایپا است. هدایت سایپایی‌ها بر عهده‌ی "علی دایی" بوده و تقابل‌های او با تراکتوری‌ها در سال‌های گذشته کم حاشیه هم نبوده است. دو تیم در حالی مقابل هم قرار می‌گیرند که سایپایی‌ها از ۳ بازی گذشته‌ی خود ۴ امتیاز بدست آورده‌اند و تراکتوری‌ها هم هنوز نتوانسته‌اند با "جان توشاک" ایرلندی بردی را در لیگ برتر بدست آورند و به دنبال اولین پیروزی خود در لیگ هجدهم هستند. به بهانه‌ی بازی دو تیم تراکتورسازی تبریز و سایپایی که "علی دایی" را روی نیمکت خود می‌بیند، چند برش از تقابل‌های "دایی" مقابل تراکتورسازی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

باخت به تراکتورسازی و برکناری "دایی"

پرسپولیسی‌ها لیگ چهاردهم را با "علی دایی" آغاز کردند. "دایی" در آن فصل با رییس هیات مدیره وقت باشگاه پرسپولیس "حمیدرضا سیاسی" به مشکل خورد و درگیری‌های او با "سیاسی" و حواشی‌ای که به وجود آمد، روی روند کاری پرسپولیس هم تاثیر گذاشت. "دایی" که در لیگ سیزدهم با پرسپولیس نایب قهرمان لیگ برتر شده بود و توانسته بود سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را بدست آورد، در ۶ بازی اول این تیم در لیگ چهاردهم، فقط هشت امتیاز گرفته بود و در بازی هفتم لیگ تیم او پذیرای تراکتورسازی تبریز بود. پرسپولیسی‌ها بازی را خوب شروع کردند و با گل "محسن بنگر" توانستند یک بر صفر به رختکن بروند. در نیمه دوم هم پرسپولیسی‌ها چند شانس خوب برای گلزنی داشتند که نتوانستند از آن استفاده کنند و بر خلاف جریان بازی در دقیقه ۶۹ روی اشتباه "محسن بنگر" و "سوشا مکانی"، "سوشا" یک گل به خودی زد تا بازی به تساوی کشیده شود. پرسپولیسی‌ها بعد از تساوی هم شانس داشتند که باز از حریف خود پیش بیفتند. آن‌ها حتی در دقیقه ۸۱ بازی تیر دروازه‌ی تراکتورسازی را به لرزه در آوردند اما موفق به گلزنی نشدند. در نهایت در روزی که شاگردان "دایی" خیلی خوب فوتبال بازی کردند، این تراکتورسازی بود که موفق شد با نتیجه‌ی ۳ بر یک از سد پرسپولیس در ورزشگاه آزادی بگذرد. بعد از باخت به تراکتورسازی بود که اتفاقات عجیب در باشگاه پرسپولیس افتاد و هیات مدیره‌ی این باشگاه دستور به برکناری "علی دایی" داد و "حمید درخشان" به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد. حضور "درخشان" در پرسپولیس حتی به پایان فصل هم نکشید و پرسپولیسی‌ها لیگ را با "برانکو ایوانکوویچ" به پایان رساندند.

 کنفرانس‌های پر حاشیه

بازی جمعه شب دو تیم در حالی در تبریز برگزار می‌شود که اکثر زمان‌هایی که "دایی" به تبریز رفته، کنفرانس‌های بعد از بازی این سرمربی با حواشی‌ای همراه شده است. حتی در سال‌های گذشته سابقه داشته "علی دایی" به دلیل سوال یکی از خبرنگاران، کنفرانس بعد از بازی را هم ترک کند. او یکبار هم بر سر مسائل قومیتی و شعارهایی که هواداران در ورزشگاه می‌دادند، شدیدا در کنفرانس مطبوعاتی به آن‌ها اعتراض کرد. در بازی فصل گذشته‌ی سایپا و تراکتورسازی تبریز که با برد ۲ بر یک سایپایی‌ها همراه بود، صحبت‌های "علی دایی" در کنفرانس بعد از بازی در تبریز جنجالی شد. "دایی" سرمربی سایپا در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید شما چرا مقابل توهین هواداران آقامنشی نکردید، گفت: «هر کسی که به من ناسزا بگوید به خانواده خودش داده است مگر من به هواداران فحش دادم. متاسفم که امثال شما به عنوان خبرنگار به اینجا می‌آیید، چنین سوال‌هایی می‌پرسید و خودتان را هم معرفی نمی‌کنید.شما در حدی نیستی که با من حرف بزنی». باید دید جمعه شب بعد از پایان بازی باز هم یک کنفرانس جنجالی در تبریز شاهد خواهیم بود و یا همه چیز به خوبی به پایان می‌رسد.

شیرین‌ترین برد

"علی دایی" در لیگ شانزدهم هدایت تیم نفت تهران را بر عهده داشت. با وجود اینکه تمرینات پیش فصل نفتی‌ها دیر شروع شده بود اما "دایی" توانست با نفت نتایج قابل قبولی بگیرد. او با نفت تهران که اصلا از نظر مدیریتی حال و روز خوبی نداشت به مقام نهم لیگ برتر رسید و در جام حذفی هم فینالیست شده بود. حریف نفتی‌ها در فینال جام حذفی تراکتورسازی تبریزی بود که "امیر قلعه‌نویی" را روی نیمکت خود می‌دید. "دایی" از حضور روی نیمکت نفت در بازی فینال محروم بود اما تیم او با تک گلی که روی سانتر "آندرانیک تیموریان" و ضربه سر "سجاد شهباززاده" دو بازیکن اسبق استقلال در دقیقه ۸۹ به ثمر رساند، توانست قهرمان جام حذفی فوتبال ایران در خرمشهر شود. با وجود اینکه نفتی‌های قهرمان جام حذفی شده بودند، فصل بعد به دلیل بدهکاری و وضعیت بد مدیریتی‌ای که داشتند سهمیه‌ی آن‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به تیم ذوب‌آهن اصفهان واگذار شد.

آمار بهتر تراکتوری‌ها

در تقابل‌های "علی دایی" و تراکتورسازی تبریز، تراکتوری‌ها وضعیت بهتری دارند. در ۱۶ تقابل "دایی" با تراکتورسازی، سهم تراکتورسازی ۹ برد بوده است. ۴ بار "دایی" به پیروزی رسیده و ۳ بار هم با هم مساوی کرده‌اند. در این شانزده تقابل، تراکتوری‌ها ۲۰ گل زده‌اند که به طور میانگین ۱،۲۵ گل زده در هر بازی می‌شود. شاگردان "دایی" هم نصف تراکتوری‌ها یعنی ۱۰ گل زده‌اند که به طور میانگین ۰،۶۲۵ گل زده در هر بازی می‌شود. اگر بازی جمعه شب برنده داشته باشد، در صورتی برد تراکتورسازی اولین برد فصل آن‌ها بدست می‌آید و در صورت برد سایپا اولین برد خارج از خانه‌ی آن‌ها در این فصل بدست می‌آید.

 

 

90tv

۳    
آی اسپورت
2018-08-15 10:57:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر