فهرست
یووه، راضی‌ترین خریدار دنیا
یووه، راضی‌ترین خریدار دنیا

یووه، راضی‌ترین خریدار دنیا

آی‌‌اسپورت- انتقال کریس رونالدو به یووه هنوز هم خبرساز است. هنوز هم بسیاری از مخاطبان فوتبال با دیده حیرت به این انتقال نگاه می‌کنند. اما این اتفاق واقعا رخ داده و خانواده آنیلی موفق شده بهترین بازیکن جهان را از مادرید به تورین بکشاند. با مبلغی بسیار پایین‌تر از رقم حق فسخ قراردادی که پرز برای انتقال رونالدو در نظر گرفته بوده. چیزی در حدود یک دهم. اما همین مبلغ هم برای یک باشگاه ایتالیایی رقم بالایی محسوب می‌شود و در ایتالیا فقط بانوی پیر می‌توانست از پسش بربیاید. سال‌هاست که ستاره‌های فوتبال ایتالیا با رقم‌هایی کمتر از رقم قرارداد رونالدو با یوونتوس، سری‌آ را ترک می‌کنند و تازه لقب انتقال گران‌قیمت را هم یدک می‌کشند.

انتقال رونالدو به سری‌ آ خیلی از معادلات دنیای فوتبال را بر هم زده. هنوز پرسش‌های زیادی در مورد چرایی قبول این انتقال توسط پرز مطرح است، همچنین خیلی‌ها در مورد آینده دو قطبی فوتبال جهان ابراز تردید می‌کنند و رفتن رونالدو به ایتالیا را پایان عصر دو قطبی رونالدو / مسی می‌دانند. اما جدا از این مسائل جالب‌ترین نکته خرید جدید یوونتوس این است که ما برای اولین‌بار شاهد بودیم که یک باشگاه در مقام مقایسه با بازیکنی که تازه به خدمت گرفته قرار می‌گیرد. از روزی که یوونتوس رونالدو را مجاب به آمدن کرد، در فضای مجازی بحث مقایسه C-R٧ با تیم تورینی مطرح شد. از تعداد فالور‌ها در صفحات مجازی تا تعداد افتخارات اروپایی. شاید مقایسه رونالدو با باشگاه یوونتوس قیاسی مع‌الفارق به نظر برسد، اما گریزناپذیر است. وقتی رونالدو پنج لیگ قهرمانان دارد و به تنهایی از تمام باشگاه یوونتوس از سال ٢٠٠٧ در لیگ قهرمانان اروپا بیشتر گل زده، وقتی رونالدو بیشتر از ١٠ برابر باشگاه تورینی طرفدار دارد و حضورش در باشگاه جدید چند میلیون فالور به این تیم اضافه می‌کند، یعنی نمی‌توانیم از شر این فکر راحت شویم که یوونتوس کسی را به خدمت گرفته که ممکن است تمام باشگاه را ببرد زیر سایه خودش.

قبل از انتقال رونالدو به یوونتوس، اولین و آخرین باری که یک بازیکن با رفتنش به یک باشگاه اعتباری خاص به تیم جدیدش بخشیده بود، برمی‌گردد به زمانی که مارادونا از بارسا راهی ناپل شد. تیم جنوبی ایتالیا که تمام عمر در سایه تیم‌های مغرور شمالی قرار داشت، با آوردن دن‌دیه‌گو به یکباره در مرکز توجهات جهانی قرار گرفت. آن زمان البته مثل حالا نبود که بشود میزان اعتبار یک بازیکن را با یک عدد مشخص کرد و بعد برد با شخصی دیگر یا تیمی دیگر مقایسه کرد، اما کافی است برویم فیلم‌های روزهای اول حضور مارادونا در بندر ناپل و استقبال هواداران را ببینیم تا متوجه شویم که آن جابه‌جایی روی باشگاه کوچک ناپولی چه تاثیری داشته. کافی است برویم افتخارات ناپولی قبل و بعد از حضور ماردونا را با هم مقایسه کنیم تا بفهمیم مارادونا در زمان حضورش در ناپل چه کار کرده بوده. مساله سر این است که هیچ‌وقت، هیچ بازیکنی در هیچ سطحی نتوانسته برای باشگاهی اعتبارآفرین باشد. همیشه بازیکنان با رفتن به تیم‌های بزرگ اعتبار کسب کردند. زیدان با رفتن به یوونتوس و رئال. رونالدوی اوریجینال با رفتن از اینتر به رئال. دروگبا با رفتن از مارسی به چلسی. نیستلروی با رفتن از پی‌اس‌وی به منچستریونایتد و کلی مثال دیگر. اما دو استثنا در تاریخ فوتبال وجود دارد. مارادونا و کریستیانو رونالدو.

اما از این مقایسه‌ها که بگذریم و کمی از دیدگاه سرمایه‌دارانه به انتقال رونالدو نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که برنده واقعی این جابه‌جایی کسی نیست جز باشگاه یووه و در صدر آن خانواده متمول آنیلی. واضح است که آنها به هیچ عنوان از این مقایسه‌ها نه ناراحت می‌شوند و نه احساس کوچک بودن به آنها دست می‌دهد؛ چراکه باشگاه یوونتوس با یک رقم معقول، کمی بیشتر از رقم انتقال هیگواین از ناپل به تورین، برای خرید رونالدو هزینه کرد و از همان زمان آنقدر سود مادی و معنوی برده که در حال حاضر تبدیل به راضی‌ترین خریدار دنیا شده باشد. در همین مدت کوتاه اگر بخواهیم مزایای این خرید را بشماریم می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم: سهام باشگاه یوونتوس از زمان پیوستن رونالدو به این تیم رشد زیادی داشته، فروش پیراهن‌های رونالدو چنان چشمگیر بوده که مقایسه هر بازیکنی در تاریخ با او در این زمینه یک شوخی مسخره به حساب می‌آید و تمام بلیت‌‌های بازی‌های خانگی یوونتوس در فصل پیش روی سری‌آ در فاصله نزدیک به یک ماه مانده تا شروع رقابت‌ها به فروش رفته. حالا اینکه در دراز مدت حضور رونالدو چه تاثیرات مثبتی در تیم و لیگ جدیدش می‌گذارد را باید بنشینیم و در آینده نظاره کنیم. تاثیر مثبتی که حتی تیم‌های رقیب هم از اعتراف به آن ابایی ندارند. اسپالتی، سرمربی رقیب سنتی یوونتوس در سری‌ آ می‌گوید آمدن رونالدو به نفع فوتبال ایتالیا است و حتی بازیکنی مثل نیمار هم درباره این انتقال اعلام کرد: «رونالدو فوتبال ایتالیا را متحول خواهد کرد و باعث بازگشت ایتالیا به روزهای اوجش خواهد شد. روزهایی شبیه به روزهای بچگی من.»

 

فرهنگستان فوتبال

۹    
آی اسپورت
2018-07-22 01:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر