فهرست
چرا بهترین گلزن پرسپولیس فقط 31 گل زده؟
چرا بهترین گلزن پرسپولیس فقط 31 گل زده؟

چرا بهترین گلزن پرسپولیس فقط 31 گل زده؟

آی اسپورت - مهدی طارمی حالا بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر است. طارمی در حالی این عنوان ارزشمند را با گلزنی در بازی با سایپا به دست آورد که تنها ۳۱ گل برای این باشگاه به ثمر رسانده است. این در حالی است که در باشگاه‌های معتبر دنیا مانند منچستر و بارسلونا، وین رونی و لیونل مسی برای رسیدن به بهترین گلزن تاریخ باشگاه حدود یک دهه صبر کردند و بیش از ۲۰۰ گل زدند. سوال اصلی این است که چرا بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ برتر ۳۱ گله است؟

علی پروین
علی پروین

مهدی طارمی بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ برتر شده است نه بهترین گلزن تاریخ باشگاه. برای پیدا کردن بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس اصلا نیازی به حساب و کتاب نیست و همه می‌دانند این عنوان از آن فرشاد پیوس گلزن افسانه‌ای قرمزهاست. در کارنامه پیوس طبق آمار موجود ۱۵۳ گل دیده می شود. پیوس هرگز در لیگ برتر بازی نکرده است. در سالهای طلایی او اصلا در ایران لیگ برگزار نمی‌شد و او بیشتر گلهایش را در جام باشگاه‌های تهران برای پرسپولیس زده است. هرچند در همان لیگ سراسری ایران هم ۵۲ گل در کارنامه "فرشاد آقای گل" دیده می شود. پس دلیل اصلی اینکه بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر تنها ۳۱ گل زده این است که فرشاد پیوس هرگز در لیگ برتر بازی نکرده است. دیگر گلزنان برتر تاریخ باشگاه پرسپولیس هم مانند علی پروین، صفر ایرانپاک و ناصر محمدخانی هم رنگ لیگ برتر را ندیده‌اند. فرشاد پیوس تنها گلزنی است که بالای ۱۰۰ گل برای قرمزها زده است و بعید است این رکورد به این زودی ها شکسته شود.

علی دایی و فرشاد پیوس
علی دایی و فرشاد پیوس

چند گلزن برتر تاریخ پرسپولیس سابقه بازی در لیگ برتر را داشته‌اند اما حضور آنها در لیگ برتر خیلی زیاد نبوده است مانند علی دایی و کریم باقری که بخشی از گلهایشان را در لیگ آزادگان برای پرسپولیس زده اند و بخشی را در لیگ برتر. ادموند بزیک هم تمام گلهایش در لیگ ایران را در لیگ آزادگان برای پرسپولیس زده است. دایی و کریمی هم در مقاطع کمی برای پرسپولیس بازی کردند که بخشی از گلهایشان در لیگ آزادگان بوده و بخشی در لیگ برتر. در واقع طارمی علاوه بر اینکه بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس نیست بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در ادوار لیگ ایران هم نیست و فقط در لیگ برتر بیشتر از بقیه گل زده است. در تاریخ لیگ ایران( جام تخت جمشید، لیگ قدس، لیگ آزادگان و لیگ برتر) چندین مهاجم پرسپولیس از جمله پیوس، پروین، ایرانپاک، دایی، و... در تاریخ بیشتر از طارمی گل زده اند. فرضا دایی ۳۹ گل برای پرسپولیس در لیگ زده است. طارمی با زدن حدود ۲۰ گل دیگر می تواند به یکی از گلزنان برتر باشگاه در تاریخ لیگ ایران تبدیل شود.

جواد کاظمیان
جواد کاظمیان

پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر هیچ وقت یک گلزن تمام عیار که چندین فصل برای این تیم بازی کند نداشته است. علی دایی فقط در لیگ سوم برای پرسپولیس بازی کرد. محسن خلیلی هم دوره کوتاهی داشت. جواد کاظمیان هم خیلی دوام نیاورد. دیگر گلزنان برتر پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر مثل کریم باقری، محمد نوری و علی کریمی که اصولا هافبک بودند. در این ۱۶ دوره لیگ برتر پرسپولیس مهاجمی نداشته که چهار، پنج فصل بازی کند و هر فصل به طور مثال ۱۰ گل بزند. برای همین است که قبل از مهدی طارمی بهترین گلزن پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر( جواد کاظمیان) تنها ۳۰ گل زده بود که از تعداد گلهای یک فصل مسی و رونالدو کمتر است.

در دیگر باشگاه های لیگ برتری وضعیت بهتر است. در استقلال آرش برهانی بهترین گلزن تاریخ این باشگاه در لیگ برتر، ۸۰ گل زده است. مهدی رجب زاده در ذوب آهن هم آماری در همین حدود دارد؛ ۸۱ گل. او بیشترین گل را در تاریخ لیگ برتر با پیراهن یک باشگاه را دارد. جلال رافخایی برای ملوان ۷۳ گل زده است. عماد رضا ۵۹ بار سپاهان گل زده است. کریم انصاری فرد با ۵۵ گل بهترین گلزن سایپاست. در واقع دلیل سوم اینکه طارمی با این تعداد گل بهترین گلزن تاریخ باشگاه است این است که قرمزها در ۱۵ دوره گذشته لیگ برتر یک مهاجم باثبات نداشتند. در تاریخ لیگ برتر رضا عنایتی با ۱۴۹ گل یک رکورد دست نیافتی از خود به جا گذاشته است. عنایتی البته این گلها را برای ابومسلم، سیاه جامگان، پدیده، استقلال، سپاهان، مس و صبا به ثمر رسانده است. او بهترین گلزن تاریخ چندین باشگاه در لیگ برتراست. آرش برهانی و مهدی رجب‌زاده دیگر بازیکنان بالای ۱۰۰ گل‌اند.

 

90tv

۱ ۸  
آی اسپورت
2017-01-15 13:38:00
نظر دهید

۸ نظر
کیسه کشا
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۵۲
میانگین سنی کیسه رفته بالای 30 سال ........ پادوانی (33 ساله) --- مگویان (32 ساله) --- خسرو حیدری (33 ساله) ---- وریا غفوری (30 ساله) ---- جباروف (35 ساله) ---- تیموریان (34 ساله) ----- جابر انصاری (30 ساله) ---- رحمتی (35 ساله)
۱ ۱
برزو
سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵، ۰۵:۵۳
تا قبل از ليگ برتر فوتبال اماتوري بوده و امارها چرت اما از وقتي ليگ برتر شروع شده:
بيشترين قهرمان ليگ: استقلال
بيشترين قهرماني جام حذفي: استقلال
بيشترين برد در دربي ها: استقلال
بيشترين گل زده در دربي ها: استقلال
كمترين گل خورده در دربي ها: استقلال
بيشترين گل زده در يك فصل: استقلال
بيشترين گل زده: يه استقلالي(جالبه اين زير يارو لنگي اومده گفته عنايتي كلا سه فصل استقلال بوده و استقلالي حسابش نكن! نميدونه سه فصل نبوده بلكه سه فصل اقاي گل شده ضمن اينكه در مورد اينكه عنايتي استقلاليه يا لنگي بايد از خودش بپرسي!)
سید مظفر
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۳۰
با اینکه رضای آقای گل را به عنوان بهترین گل زن تاریخ فوتبال ایران و آقای گل ابدی قبول داشتم اما واقعا نمی دانستم فقط در لیگ برتر 149 گل زده، فوق العاده است و تقریبا غیر ممکنه کسی بتونه این رکورد را بشکنه نکنه ظریف اینجا است که عنایتی دیر و در حدود 25 سالگی وارد لیگ برتر شد ظلم زیادی زمان برانکو به رضای آقای گل شد و برای اینکه دایی حاشیه امنیت در تیم ملی داشته باشه معمولا به جای مهاجمان طراز اول و گلزن، مهاجمان سایه و کم ادعا را کنار دایی میگذاشتند
۲
majid22
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۵
دلیل این که پرسپولیس گل زنانش امار پایین دارن ترانسفر شدن اوناست
علی دایی در المان _ علی کریمی در المان _ کریم باقری در المان _ کریم انصاری فرد در یونان _ جواد کاظمیان و اولادی در قطر _ محسن خیلی پاره شدن رباط صلیبی در تیم ملی.مابقی از جمله ادموند بزیک و سهراب انتظاری هم اوایل لیگ برتر خدافظی کردن.
عنایتی و با زدن 110 گل در 16 دوره لیگ بازی کرده.مثله برهانی و رجب زاده.
۵ ۴
علی
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۰۳
دونه به دونه بررسی می کنیم 1-کریمی: سال های متمادی در ایران از پیروزی استیل آذین، تراکتور و ... بازی کرد اصولا خیلی کم گل می زد و نتیجتا هافبک میگذاشتن اش و حتی یک فصل هم در کورس آقای گلی نبود چه برسد به ... 2- کریم باقری هم زیاد در لیگ بازی کرد در حد یه دفاع و هافبک گل می زد اونم هیچگاه تو کورس آقای گلی نبود 3- دایی اصولا در باشگاه ها در جریان بازی حتی در قطر هم نتونست گل چندانی بزنه بیشتر پنالتی زن بود 4- بقیه که هیچی
شما راحت 149 گل لیگی عنایتی را با تعداد گل های لیگی کریمی باقری و دایی مقایسه کن حالا تو هر لیگی که بازی کرده اند قطر، امارات و آلمان مجموع گل های لیگی هر سه نفر هم به 149 تای رضای آقای گل نمیرسه
۲
majid22
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۳۰
اولا کسی نیومد کسی رو با یکی دیگه مقایسه کنه.فقط جواب سوال این نوشته رو دادم.چرا پرسپولیس اقای گلش کم گل زدن.
بعدشم سالهای متمادی یعنی کی؟یک سال تراکتور .یک و نیم سال استیل اذین.اینا میشه متمادی؟
اینا گل زنای پرسپولیس هستن چکار داری به پست بازیشون؟
عنایتی کلا از این 16 سال چهار سال استقلال بازی کرده استقلالی حسابش کردی بعد کریمی که 50 تا گل واسه پرسپولیس زده سالهای متمادی تراکتور بازی کرده
بعد علی دایی فقط پنالتی میزده؟
علی دایی کلا یک فصل پرسپولیس بازی کرد اقای گل شد
محسن خلیلی دو فصل که نصفش مصدوم بود و اقای گل شد
بعد میگی بقیه رو ولش کن
اگه به گل شماریه فرشاد پیوس 153 تا گل زده تازه لیگ برتر هم بازی نکرده
تو اگه علی دایی رو گل زن قبول نداری کلا از فوتبال چیزی نمیفهمی خودتو خسته نکن دادا
۴
سید مظفر
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۰۸
آقا مجید گلای پیوس مال فوتبال آماتوری و کارگری دهه 60 شهر تهرانه تیم های کارگری و محلی یادت نیست احتمالا 1- مهمات سازی 2-صدا و سیما 3- پتروشیمی 4- بوتان 5- دارایی 6- نیروی زمینی 7-سعدآباد و ... تیم توپ اون دوره وحدت بود!!!!!! دایی 10 تا بازی مقابل استقلال کرد نتونست گل بزنه یه فصل در کل دوره فوتبالش در ایران و خارج آقای گل شد که با حذف پنالتی ها کس دیگه ای آقای گل میشد خلیلی هم یکسال مصدوم بود اما قبل و بعدش چی کار میکرد بعد مصدومیت چون گل نمی زد ردش کردند
شما مگه نمیگی دایی گلزنه کل گلای لیگیشو از سال 73 تا 86 بشمار 14 فصله گلزنی در تیم ملی به مالدیو و ... را نمیگم
majid22
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۹
اقا سید پیوس واقعا گل زن خیلی خوبی بوده اگه قبول نداری از قدیمیا بپرس.
فوتبال قدیم مطمئن باش چیزی از الان کم نداشته.
بعدشم ی جور مقایسه میکنی انگار الان کل دنیا میان میگن مارادونا و پله چون قدیم تیما ضعیف بودن پس گلاشون هم الکی بوده.
علی دایی در سطح اول دنیا بازی کرده و گل زده .پس نیازی به اقای گلی لیگ ایران که سطحش پایین تر از لیگ المانه نداره.
علی دایی برای پرسپولیس 40 تا گل زده و در لیگ برتر سه فصل بازی کرده که 50 تا گل زده و یک بار اقای گل شده.(16 تا پرسپولیس/صبا و سایپا 33 تا گل زده)
محسن خلیلی هم 50 گل در لیگ برتر زده که 30 تا برای پرسپولیس بوده که اکثرا هم به خاطر رباط صلیبی مصدوم بوده
این امار به جز جام حذفی و لیگ اسیاست
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر