فهرست
پازل پر سوراخ سیتی برای پپ
پازل پر سوراخ سیتی برای پپ

پازل پر سوراخ سیتی برای پپ

آی‌اسپورت – پپ گواردیولا، مردی که همیشه عادت به بردن داشته، آن هم با اختلاف زیاد، سالِ 2017 را در حالی شروع می‌کند که تیمش با قبولِ چهارمین شکستِ فصل در لیگ 10 امتیاز با چلسی فاصله گرفته و خیلی بیشتر به رده‌یِ ششم نزدیک‌ شده تا صدر جدول.

گواردیولا هرگز در طولِ زندگیِ حرفه‌ایش با چنین چالشی مواجه نشده بود، چالشی که وقتی تصمیم گرفت بایرن مونیخ را به مقصدِ منچستر سیتی ترک کند شاید خودش هم فکر نمی‌کرد تا این حد سخت باشد.

در نقطه‌یِ مقابل آنتونیو کونته در مقام مربیِ چلسی تجربه‌ای متفاوت را پشت سر می‌گذارد. با اینکه کونته به دلیل درگیری در یورو 2016 دیرتر از بقیه به تیمِ جدیدش رسید، مربیِ سابقِ یوونتوس حالا 13 بازیِ پیاپی در لیگ را برده و فاصله‌ای شش امتیازی با لیورپول در صدر جدول ایجاد کرده است.

کونته باعثِ پیشرفتِ فوتبالِ چلسی در تمام نقاط زمین شده. او الماس‌هایِ نتراشیده‌ای مثلِ ویکتور موزز و مارکوس آلونسو را صیقل داده، ستاره‌هایی مثلِ دیگو کاستا و ادن آزارد را احیا کرده و به شکلِ غیرمنتظره‌ای تمامِ شک و تردیدها درباره‌یِ کیفیاتِ دفاعیِ داوید لوئیز را از بین برده است.

اما پیشرفت‌هایی که قرار بود سیتی حداقل بعد از سپری شدنِ نیمی از فصل به آن‌ها برسد کجا هستند؟ بعد از 19 بازی جایگاهِ سیتیزن‌ها در جدول چیزی نبود که هیچکس انتظارش را داشت، نه مالکِ باشگاه شیخ منصور، نه بازیکنان و هواداران و نه خودِ گواردیولا.

درسته که سیتی در این دوران روزها و شب‌هایِ خوبی را هم تجربه کرده، از جمله نمایشِ نیمه‌یِ اول در دربیِ منچستر و پیروزی مقابلِ بارسلونا در چمپیونز لیگ، اما تجربیاتِ تلخ بیشتر بوده‌اند: شکست خانگی مقابل چلسی و یک هفته‌یِ بعد نابود شدن به دستِ لستر سیتی در ماهِ دسامبر.

از منظر بازیکنان هم بعد از سپری شدن روندِ 10 پیروزیِ پیاپیِ ابتدایِ فصل در رقابت‌هایِ مختلف که از گواردیولا شمایل یک معجزه‌گر را ساخته بود، نشانه‌هایِ کمی از پیشرفتِ شاگردانِ آبی‌بوشِ مربیِ سابق بارسلونا و بایرن مونیخ دیده می‌شود.

فرناندینیو نمادی از تدام است، اما او فصل پیش هم به ندرت نمایشی ضعیف برایِ مربیِ سابقش، مانوئل پلگرینی داشت. شاید دلیل بیشتر به چشم آمدنِ هافبک برزیلی در این فصل نیمکت‌نشینیِ یایا توره و بالا رفتنِ مسئولیت‌هایِ او در مرکزِ زمین باشد. به جز فرناندینیو اما واقعا چندتا از بازیکنانِ سیتی نسبت به فصلِ پیش پیشرفت کرده‌اند؟

جان استونز فصل را درخشان شروع کرد، اما به مرور همان لغزشهایی که در اورتون روند پیشرفتش را کند کرده بود را نشان داد. رحیم استرلینگ هم با اینکه بعد از 45 دقیقه‌ای ناامیدکننده در آنفیلد، در نیمه‌یِ دوم جدال مقابل لیورپول نمایشی بهتر داشت، اما در کل وقتی توپ در یک سومِ حریف قرار دارد همچنان پایین‌تر از سطحی که باید، است.

بازیکنان لیورپول اما تقریبا همه تحتِ مربیگریِ یورگن کلوپ یک سطح پیشرفت کرده‌اند. کلوپ ایده‌هایِ خودش را در مغزِ آدام لالانا و دژان لوورن و روبرتو فرمینو و جردن هندرسون کرده و ازشان بازیکنانِ بهتری نسبت به دورانِ برندان راجرز ساخته است.

درسته که کلوپ بیش از یک سال فرصت جا انداختنِ سبک فوتبالش در آنفیلد داشته، و پپ می‌تواند از این منظر همچنان از روند تیمش دفاع کند، اما تاثیرِ آنی کونته بر چلسی موضوعیت و اعتبارِ این بحث را کاهش می‌دهد.

سیتی در حال حاضر نسبت به فصلِ پیش، درست در همین مقطع سه امتیاز بیشتر دارد، با این تفاوت که تیمِ پلگرینی در پایانِ نیم‌فصل اول تنها سه امتیاز هم با صدر فاصله داشت. اینجاست که قطعاتِ گمشده و سوراخ‌هایِ پازل پپ رخ می‌نمایند. مشکلاتِ دفاعیِ دورانِ پلگرینی همچنان حل نشده‌اند، به خصوص ضعفِ فول‌بک‌هایِ سیتی. مقابلِ لیورپول در بازیِ دیشب هم این اشتباهِ الکساندر کولاروف بود که نهایتا به تک گلِ جینی واینالدوم ختم شد.

مصدومیتِ ایلکای گوندوگان که فصل را برایش تمام کرده هم ضربه‌یِ بزرگِ دیگری به سیتی زده و باعث شده این نقش به توره‌ای برسد که ضعف‌هایِ دفاعیِ زیادی، به خصوص در این سن و سال دارد. اما روندِ نزولیِ سیتی، بعد از شروعِ عالی‌شان، خیلی زودتر از این مصدومیت شروع شده بود.

درونِ دروازه هم کلودیو براوو همچنان پر اشتباه است و به هیچ وجه پیشرفتی نسبت به جو هارتِ تبعید شده به حساب نمی‌آید. در خطِ حمله هم سیتی جانشینی درجه یک برایِ پوششِ سرخیو آگوئرو ندارد. شاید پیوستنِ گابریلِ ژوزسِ برزیلی در ژانویه بتواند بخشی از این مشکلاتِ هجومیِ تیمِ پپ را حل کند، اما امید بیش از حد بستن به مهاجمِ 19 ساله‌یِ برزیلی در اولین تجربه‌اش در لیگ برتر بار مسئولیت بسیار سنگینی رویِ شانه‌هایش خواهد انداخت.

پس می‌بینیم که بعد از شش ماه گواردیولا همچنان دنبال قرار دادنِ قطعاتِ پازل سیتی در جایِ درستشان است، در حالیکه یونایتدِ رده‌یِ ششمی تنها سه امتیاز با آن‌ها فاصله دارد و این یعنی مربیِ کاتالان برایِ اولین بار در دورانِ حرفه‌ایش باید حواسش بیشتر به پشتِ سرش باشد تا روبرویش.

در چنین فصلی از لیگ برتر که رقابت در آن بسیار نزدیک و فشرده است، سیتی به همان سادگی که می‌توانست قهرمان شود حالا می‌تواند ششم شود و قبل از اینکه گواردیولا هرگونه شک و تردیدی و ترسی درباره‌یِ خروجش از بیگ‌فور را از بین ببرد، باید سوراخ‌هایِ زیادی در تیمش را پر کند.

۸ ۱  
آی اسپورت
2017-01-01 12:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهنام
يكشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۴۸
سیتی ی تیم آنبالانسه دفاع چپو راستش بیش از حد کند و پیرن همینطور هافبک وسطاش فوق العاده معمولین نسبت ب تیمای دیگ ولی در کل سیتی بیشتر چوب دفاع و گلرشو میخوره تا چیز دیگه رو البته جلوی لیورپول جلوی زمینم مشکل داشتن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر