فهرست
بونجاح در رادار بتیس؛ جلاد به جای طارمی!
بونجاح در رادار بتیس؛ جلاد به جای طارمی!

بونجاح در رادار بتیس؛ جلاد به جای طارمی!

آی اسپورت - فوتبال آسیا حالا در حال صادرات به فوتبال اروپا است. مسیری وارونه که پیش از این، آن را در جهت معکوس دیده بودیم اما اتفاقات چند فصل اخیر سبب شده تا ساکنین قاره سبز با نگاه خریدارانه‌تری آسیا را زیر نظر بگیرند و به دنبال بازیکن باشند. قیمت‌های نجومی مهاجمان اروپایی سبب شده تا تیم‌های کوچک و کم بنیه اروپایی به خرید از بازار آسیا رو بیاورند به ویژه اینکه در سالیان اخیر فوتبال آسیا به ویژه خاورمیانه بدل به مامنی برای ستاره‌های طراز‌اول آفریقایی و حتی آمریکای جنوبی شده. بحران اقتصادی تمام جهان را درگیر کرده و با افزایش افسارگسیخته ستاره‌ها که به مدد پول‌های نفتی مالکین عرب رخ داده، باشگاه‌های متوسط و کوچک چاره‌ای ندارند تا با ذره‌بین به دنبال ستاره‌های ریز و درشتی باشند که به هوای یک چمدان پول به آسیا و حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده‌اند.

در فصول اخیر حتی پای ستاره‌های شاغل در آسیا به لیگ درجه یکی چون لالیگا باز شده و به نظر می‌رسد که هر چه جلوتر می‌رویم، مسیر بازتر می‌شود. بتیس یکی از تیم‌های قدیمی اسپانیا به دنبال جذب یک ستاره از آسیا و لیگ ستارگان قطر است. سبزهای لالیگایی برای خط حمله خود به دنبال یک مهاجم آسیایی هستند؛ جست‌وجویی که البته در ابتدا یک نام جذاب را برای آنها به همراه داشت؛ مهدی طارمی!

مهاجم تیم ملی ایران بعد از یک فصل پر فراز و نشیب در لیگ ستارگان قطر توسط برخی از ایجنت‌ها به باشگاه بتیس معرفی شد. کارنامه قابل توجه طارمی در تیم ملی و حضور در جام جهانی و کیفیت فنی نسبتا قابل توجه سبب شد تا برخی‌ها طارمی را مهاجم آتی بتیس معرفی کنند اما اروپایی‌ها برای جذب یک بازیکن آسیایی معمولا سختگیری‌های خاص خود را دارند و البته که راحت‌طلبی و پول‌دوستی طارمی نیز در این مسیر یک سنگ بزرگ بود. در نهایت طارمی لیگ کم فشارتر پرتغال و پول بیشتر را ترجیح داد و به ریو آوه پیوست اما مسوولان بتیس به‌عنوان گزینه اصلی یک ستاره دیگر را از آسیا و لیگ قطر زیر نظر گرفته‌اند. ستاره‌ای بزرگ و نامدار که چه از منظر نام و چه از دریچه کیفیت از طارمی بسیار جلوتر است و دو فصل فوق‌العاده را در قطر سپری کرده و البته اخیرا جام قهرمانی جام ملت‌های آفریقا را بالای سر برده؛ بغداد بونجاح جلاد الجزایری!

بغداد بونجاح یکی از سه گلزن برتر سال 2018 فوتبال جهان و ستاره خط حمله تیم ملی الجزایر تنها یک گام با جدایی از السد و حضور در لالیگا فاصله دارد. این بازیکن که به شکارچی صحرا مشهور است، بعد از درخشش در جام ملت‌های آفریقا از جمله به ثمر رساندن گل قهرمانی الجزایر در فینال برابر سنگال، مورد توجه تیم‌های مطرح اروپایی قرار گرفته است.

بغداد به تازگی قراردادی تا سال 2021 با السد امضا کرد اما نمایش درخشان او در ترکیب الجزایر همینطور بازی‌های باشگاهی در سال 2018 بیشتر از همیشه نام او را در پنجره تابستانی بر سر زبان‌ها انداخته و به نظر در تیررس بتیس قرار دارد. تیمی که به نظر بغداد آن را به‌عنوان مقصد بعدی خود انتخاب کرده چراکه صفحه رسمی باشگاه بتیس را فالو کرده که ظاهرا نشانه‌ای برای حضور در جمع سبزهاست.

نکته جالب در جدایی طارمی از الغرافه و جدایی احتمالی بغداد از السد، حضور یک الجزایری دیگر در لیگ ستارگان قطر به‌عنوان جانشین طارمی است. آنچه نشان می‌دهد که قهرمانی عقاب‌های صحرا در جام ملت‌های آفریقا تا چه اندازه روی بازار کار ستاره‌های الجزایری تاثیر داشته.

با جدایی قطعی مهدی طارمی از الغرافه و کوچ به فوتبال پرتغال سران باشگاه قطری از جانشین الجزایری ملی‌پوش ایرانی خود رونمایی کردند. سوفیان هنی بازیکن 28 ساله الجزایری که سابقه بازی برای تیم ملی این کشور را در کارنامه دارد با امضای قراردادی دوساله به جمع زردهای دوحه پیوست تا پیراهن شماره 94 را برتن کند.

این بازیکن از سوی جمال بلماضی به تیم ملی الجزایر دعوت نشد تا طعم قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا را نچشد اما در کارنامه هنی بازی‌های ملی زیادی دیده می‌شود ضمن اینکه سابقه پوشیدن پیراهن اسپارتاک مسکو را نیز در کارنامه دارد و با این تیم عملکرد چندان بدی در لیگ روسیه نداشت. سران الغرافه امیدوار هستند او بتواند جانشین مناسبی برای مهدی طارمی باشد.

ایران ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-07-28 01:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر