فهرست
والورده سزاوار چنین اخراجی بود؟
والورده سزاوار چنین اخراجی بود؟

والورده سزاوار چنین اخراجی بود؟

آی اسپورت – بامداد سه‌شنبه باشگاه بارسلونا اعلام کرد به همکاری خود با ارنستو والورده پایان داده و این سرمربی اسپانیایی بعد از دو سال و نیم از هدایت آبی‌واناری‌ها برکنار شده است. بارسلونا همچنین با کیکه ستین، سرمربی سابق بتیس تا سال ۲۰۲۲ قرارداد امضا کرد تا خیلی زود و بدون اتلاف وقت سرمربی جدید خود را انتخاب کرده باشد.

حضور در بارسلونا با امید‌های بسیار

ارنستو والورده بعد از سه فصل نسبتاً موفق در اتلتیکوبیلبائو، در سال ۲۰۱۶ از این تیم جدا شد و به بارسلونا کوچ کرد. این سرمربی اسپانیایی در ابتدای حضورش در این تیم توانست فلسفه خود یعنی بازی هجومی را بر بازی بارسلونا حاکم کند، اما به نظر می‌رسید که بارسای والورده دارای اشکالاتی اساسی است. تیم او در بازی مقابل تیم‌های کم‌نام و نشان تسلط فوق العاده‌ای به حریف داشت، اما در مقاطع حساس و بازی مقابل تیم‌های بزرگ، گویی شاهد یک تیم دیگر بودیم؛ انتقادی که تا روز‌های پایانی حضور او در بارسلونا به این مربی وارد می‌شد. بسیاری از کارشناسان و هواداران بارسا بعد از چند حذف تلخ، دیگر امیدی به بهبود اوضاع بارسلونا زیر نظر والورده نداشتند.

موفقیت‌هایی که پشت ناکامی‌ها گم شد

بارسلونا با ارنستو والورده ۱۴۵ بازی انجام داد که حاصل این بازی‌ها آمار فوق العاده ۹۷ پیروزی، ۳۲ تساوی و تنها ۱۶ شکست بود. کاتالان‌ها در این مدت ۳۳۹ گل زده در کارنامه داشتند و ۱۲۸ گل نیز در زمان سرمربیگری ارنستو وارد درواز آبی‌واناری‌ها شد. این یعنی تفاضل گل ۲۱۱+ در همه رقابت‌ها! والورده در طول دو سال و نیم حضور در بارسا چهار جام برای این تیم به ارمغان آورد. آبی‌واناری‌ها در طول این مدت دو لالیگا، یک کوپا دل‌ری و یک سوپر کاپ اسپانیا کسب کردند که در نوع خود یک آمار نسبتاً قابل قبول محسوب می‌شود. با این همه، اما قهرمانی در همه این جام‌ها برای هواداران بارسا کافی نبود و آن‌ها لیگ قهرمانانی را می‌خواستند که حالا پنج سال از آخرین قهرمانی آن‌ها در این رقابت‌ها می‌گذرد؛ کاری که والورده در انجام آن ناکام بود و همین موضوع نیز دلیل اصلی برکناری او از هدایت تیم کاتالانی شد.

شکست‌های مرگبار

مربی اهل باسک در طول حضور خود در باشگاه بارسلونا سه شکست مهم و اساسی را در کارنامه این تیم به جای گذاشت؛ باخت‌هایی که حتی می‌توان از آن‌ها به‌عنوان تلخ‌ترین شکست‌های تاریخ بارسلونا یاد کرد. در فصل ۱۸-۲۰۱۷ لیگ قهرمانان اروپا بارسا به مصاف رم کم‌ستاره رفت و در بازی رفت با نتیجه ۴ بر یک پیروز شد تا صعود این تیم قطعی به‌نظر برسد. در بازی برگشت، اما بارسا یکی از بدترین نمایش‌های تاریخ خود را ارائه داد و با سه گل شکست خورد تا حذف تلخی برای تیم والورده رقم بخورد. این شکست، اما آغاز کام‌بک خوردن‌های تیم ارنستو والورده بود. در فصل بعد یعنی ۱۹-۲۰۱۸ بارسلونا با اقتدار کامل تا مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا پیش رفت و در این مرحله نیز لیورپول قدرتمند را در بازی رفت با سه گل شکست داد. در دیدار برگشت، اما همان اتفاق قابل پیش‌بینی رخ داد و آنفیلد به یک جهنم برای شاگردان والورده تبدیل شد. آن‌ها در حالی که لیورپول چند بازیکن مهم خود را در اختیار نداشت با چهار گل شکست خوردند تا یک کام‌بک تلخ دیگر در کارنامه ارنستو والورده ثبت شود. این دو بازگشت تیم‌ها مقابل بارسلونا پایان کار نبود و آن‌ها چند روز پیش در دیدار نیمه‌نهایی سوپرکاپ اسپانیا و در حالی‌که تا دقایق پایانی از اتلتیکومادرید پیش بودند در نهایت دو گل دریافت کردند تا تیم والورده در خوردن کام‌بک هت‌تریک کرده باشد. این سه شکست را می‌توان دلیل اصلی اخراج ارنستو والورده تلقی کرد؛ کسی که به لحاظ آماری فوق العاده بود، اما در زمان و مکان‌های مهم تیمش با شکست‌های تلخ و شاید ساده‌لوحانه روبه‌رو می‌شد. 

 

خبر ورزشی 

  ۱  
آی اسپورت
2020-01-15 11:59:00
نظر دهید

۱ نظر
Ali
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، ۱۵:۰۷
چرا هیچکس باخت تو فینال کوپا دل ری رو گوشزد نمیکنه؟ همه بعد اون باخت بعد از افتضاح انفیلد منتظر استعفای اقای خواب بودند اما مدیریت و بازیکنان تنبل بارسا به شیوه تمرین سبک و بدون مرور استراتژی خوابالود عادت کرده بودند و افتخار هم به اندازه کافی داشتند.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر