فهرست
اسپرز و آینده‌ای پیچیده بدون اریکسن
اسپرز و آینده‌ای پیچیده بدون اریکسن

اسپرز و آینده‌ای پیچیده بدون اریکسن

آی‌اسپورت – وقتی ضربه دیووک اوریگی وارد دروازه هوگو یوریس شد، امیدهای تاتنهام برای بازگشت به فینال چمپیونز لیگ هم به پایان رسید. برای همین بود که کریستین اریکسن سرش را پایین انداخت و با ناامیدی به سوی مرکز زمین حرکت کرد. تاتنهام در نهایت بازی را ۰-۲ در مادرید باخت تا شگفتی پسران موریسیو پوچتینو در اروپا تکمیل نشود، تیمی که شاید برای آخرین بار اریکسن را در ترکیب خودش می‌دید.

اریکسن هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه‌ای دانمارکی اعلام کرد آماده تجربه‌ای جدید است. بدین ترتیب با توجه به اینکه تنها یک سال از قرارداد او با اسپرز باقی مانده، امکان جدایی او از این تیم در تابستان پیش رو بسیار زیاد است. با اینکه برخی هواداران تاتنهام از نمایش هافبک محبوب‌شان در استادیوم واندا متروپولیتانو راضی نیستند و بر این باورند که او در بازی‌های بزرگ زیادی گم می‌شود، پر کردن جای خالی اریکسن ماموریتی بسیار دشوار خواهد بود.

اریکسن سال ۲۰۱۳ از آژاکس راهی اسپرز شد و در دورانی پا به لیگ برتر گذاشت که مهره‌های خلاقی چون ادن ازارد، مسوت اوزیل، داوید سیلوا و کوین دبروینه در آن حضور داشتند. از نظر آمار و ارقام اما اریکسن کارنامه‌ای موفق‌تر از همه این ستاره‌ها داشته است.

از شروع فصل ۲۰۱۳ بدین سو اریکسن ۶۰ پاس گل در لیگ داده، و ۵۴۷ فرصت گلزنی برای هم‌تیمی‌هایش پدید آورده. از این مجموع  ۵۴۷ فرصت، ۷۰تایش با در نظر گرفتن معیارهای اوپتا موقعیت گلزنی صد در صد به حساب می‌آید. در تمام این زمینه‌ها اریکسن بالاترین آمار لیگ را در اختیار دارد. در ضمن او در این مقطع ۴۹ بار هم دروازه حریفان را باز کرده، آماری که او را در رده ۱۴اُم کل بازیکنان لیگ برتر قرار می‌دهد، بالاتر از هر هافبک دیگری. اریکسن همین امسال فقط شش گل از بیرون باکس زد و برای همین همبازی‌هایش به او لقب «گولاتزو» (گل زیبا) دادند.

با وجود تمام درخششی که هافبک سابق آژاکس برای اسپرز داشته، آمار کلی او از فصل ۲۰۱۶ به بعد، که بهترین سال تیم پوچتینو در لیگ برتر بود، سیری نزولی طی کرده. درست است که تعداد شوت‌ها و فرصت‌های پدید آورده توسط او کمتر شده، اما میانگین پاس‌های او در هر ۹۰ دقیقه از ۵۶ به ۶۰ رسیده و این رشد نشان از تغییر پست او و وظایف متفاوتی است که مجبور به اجرایش شده.

عمق کم اسکواد اسپرز، به دلیل فعالیت کمرنگ‌شان در بازار نقل و انتقالات، در دو سال اخیر اریکسن را وادارا به عقب‌تر بازی کردن کرده. پس عجیب نیست آمار هجومی او، وقتی مجبور است دورتر از دروازه حریفان حاضر باشد، کاهش پیدا کند. با این وجود شخصیت اریکسن همیشه انسانی آرام و سر به زیر بوده، بازیکنی که علاقه‌ای به شکایت کردن ندارد: «برای من مهم نیست ستاره زمین باشم، مادامی که تیم می‌برد، برای من مهم نیست. من فقط کاری که باید را انجام می‌دهم، چون اگر بازی را نبریم هیچ چیز دیگر اهمیتی ندارد».

اریکسن این فصل با گل‌های کلیدی‌اش مقابل اینتر و برایتون و برنلی راه صعود تیمش به فینال چمپیونز لیگ را هموار کرد و باعث قرار گرفتن آن‌ها در رده چهارم جدول لیگ و کسب سهمیه برای سال آینده شد. جدا از این لحظات امتیازآور اریکسن همیشه یکی از دونده‌ترین بازیکنان تیمش هم بود. او این فصل میانگین ۱۲.۲ کیلومتر در هر ۹۰ دقیقه دویده، آماری که بالاتر از آن در جمع بازیکنان اسپرز دیده نمی‌شود. همین انرژی خستگی‌ناپذیر است که اریکسن را بدل به مهره‌ای ایدئال برای اجرای سبک بازی مورد نظر پوچتینو در زمین کرده. به شکلی شگفت‌انگیز اریکسن در تمام این سال‌ها آمار مصدومیت بسیار پایینی هم داشته. او از سال ۲۰۱۴ به بعد فقط و فقط ۹ بازی را در لیگ از دست داده، از مجموع ۱۹۰ بازی.

پوچتینو در دو فصل اخیر به دلیل مصدومیت‌های زیاد هری کین راه‌هایی برای بازی بدون کاپیتان و گلزن اولش پیدا کرده. اما اگر قرار باشد اریکسن در تابستان تیم را ترک کند، پوچ با چالش دشوار دیگری روبرو خواهد شد، البته اگر خودش هم در تاتنهام باقی بماند.

۳    
آی اسپورت
2019-06-11 09:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر