فهرست
نکات مثبت و منفی جام جهانی 48 تیمی
نکات مثبت و منفی جام جهانی 48 تیمی

نکات مثبت و منفی جام جهانی 48 تیمی

آی اسپورت- جیانی اینفانتینو، رئیس جدید فیفا، پنهان نکرده که یکی از اهدافش افزایش تعداد 32 تیم جام جهانی است. او از قبل از انتخابات و رئیس شدن این را می گفت و هنوز هم حرفش را فراموش نکرده است. طرز فکر بیشتر ما البته پیش از این، این بود که او می خواهد به نوعی دل تیم های زیادی را به دست آورد، تیم هایی که معمولا اروپایی هم نیستند و برای راهیابی به بزرگترین رویداد جهانی در ورزش نیازمند این هستند که سهمیه ها بیشتر شود.

اما بعد از صحبت درباره جام جهانی با 40 تیم، او حالا نظرش را تغییر هم داده و تورنمنتی 48 تیمی می خواهد. اما آیا این منت کشی بیشتر آن کشورها است یا نه؟ به نظر دیوانگی می آید. این پیشنهاد روز یکشنبه از سوی او مطرح شده است و به زودی بیشتر درباره اش صحبت می شود. پیش از این قرار بود جام جهانی 40 تیمی باشد، یعنی 40 تیم در مرحله گروهی بازی کنند و هرکدام مجبور بودند که در این مرحله حداکثر 3 بازی انجام دهند. صدرنشین ها و 6 تیم دوم که عملکرد بهتری داشتند به دور بعدی راه پیدا کنند. با این اتفاق تعداد بازی ها از 64 بازی فعلی به 76 بازی ارتقا پیدا می کرد. روزهای بازی هم از 30 روز به 35 روز افزایش می یافتند. تعداد ورزشگاه ها هم همین طور، حداقل 1 ورزشگاه نیاز بود، در شرایطی که اکنون 10 ورزشگاه هم کافی است.

در این روش مطمئنا درآمد برای سازمان های مربوطه هم بیشتر می شود، اما این را هم نباید فراموش کرد که تضمین برای تیم های مرحله گروهی بیشتر است و در واقع کیفیت بازی در مرحله اول شدیدا افت خواهد کرد. درست مثل اتفاقی که برای یورو افتاد و خیلی ها آن را نپسندیدند.

جام جهانی 48 تیمی که اینفانتینو آن را می خواهد، در واقع جام جهانی ای با 48 تیم نخواهد بود. بلکه درواقع همان جام جهانی با 32 تیم است که چند بازی و چند تیم هم به آن اضافه می شوند. طبق برنامه اولی تیم های اول 16 سید اصلی به مرحله گروهی می روند و 32 تیم دیگر در گروه ها پخش می شوند. با این کار تورنمنت باز هم طولانی تر می شود، حداقل 5 یا 6 روز دیگر. یکی از حسن های این روش این است که بازی های مهم بیشتر می شوند و چون تیم ها برای راهیابی به دورهای بعدی باید بازی های بیشتر انجام دهند، پس بازی های مهم بیشتر می شوند. همچنین از آنجایی که از تیم های دوم همه به دور بعدی راه پیدا نمی کنند، پس بازی های مرحله گروهی هم حساسیت ویژه ای پیدا می کند و در واقع جذابیت این بازی ها از روز اول خواهد بود. البته کمی ظالمانه هم هست. یعنی ممکن است یک کشور برای رسیدن به جام جهانی تلاش زیادی کند، تمام بازی هایش را در انتخابی با جدیت دنبال کند و نتیجه بگیرد و شاهد این باشد که عمرش در تورنمنت فقط 90 دقیقه است.

وقتی به تعداد بازی هایی که به خاطر اشتباه فردی یک بازیکن منجر به باخت یک تیم شده توجه کنید، وقتی به اشتباهات داوری و بدشانسی هایی که باعث شکست بعضی تیم ها شده توجه کنید، می بینید بارها چنین اتفاقاتی افتاده است. حداقل حالا، در این سیستم، اگر در یک بازی در مرحله گروهی شکست بخوری، هنوز هم امیدهایی برای صعود از گروهت داری. همان طور ک قبلا هم دیدیم ما قهرمان های جهان را هم دیده ایم که در اولین بازی هایشان در جام جهانی شکست خوردند. مثل اسپانیا در سال 2010 که کارش را با شکست مقابل سوییس آغاز کرد. همچنین یک نکته مثبت دیگر هم وجود دارد. تصور کنید که ونزوئلا و نیوزلند راهی قطر 2022 شوند و فقط یک بازی انجام دهند و با خود بگویند حداقل این بود که به جام جهانی رفتیم. این می تواند جنبه ای اقتصادی برای آن ها داشته باشد و این نکات است که می تواند دلایلی برای دفاع از تصمیم اینفانتینو باشد.

اسپانسرها و تولید کننده ها پول زیادی به تیم های حاضر در جام جهانی می دهند. در حال حاضر برای آن ها تضمینی است که هر تیم حداقل 3 بازی انجام می دهد و این بازی ها حداقل 10 روز زمان می خواهند. اما در سیستم جدید تنها 16 تیم هستند که این تضمین برایشان وجود دارد. بعضی از تیم ها ممکن است با یک بازی حذف شوند. اما آیا اسپانسرها و تولید کننده ها حاضرند برای این موضع ریسک کنند و چکی بدهند به تیمی که شاید فقط یک بازی انجام دهد؟ من مطئنم نیستم. البته یک نکته مثبت وجود دارد و آن این است که بازی های ورودی حکم بازی مرگ و زندگی پیدا می کنند.

پس وقتی صحبت از افزایش تعداد تیم های جام جهانی می شود، درست است که شاید در ابتدا کمی شوکه کننده باشد، اما با کمی تفکر می فهمیم که خیلی هم ایده بدی نیست. در سال های اخیر تعداد فدراسیون های فوتبالی که عضور فیفا شده اند بیشتر شده اند و این به این معناست که باید برای این تیم ها زمینه هایی هم فراهم شود. این کار هم یک راه حل ممکن است.

۵    
آی اسپورت
2016-10-05 16:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر