فهرست
دشمن فرضی یا آدرس غلط؟
دشمن فرضی یا آدرس غلط؟

دشمن فرضی یا آدرس غلط؟

آی اسپورت - این روزها حرف‌زدن در مورد فوتبال ایران خیلی سخت شده. به محض اینکه شروع به حرف زدن یا نوشتن بکنید، به رنگی بودن متهم می‌شوید و سریع برچسبِ هواداری از یک تیم به پیشانی شما چسبانده می‌شود. برای همین در شروع این مطلب باید بگویم هدفم‌ نه طرفداری از تیمی است و نه صرفا نگاهم فقط معطوف به فوتبال است، بلکه شاید فوتبال و جو این روزهایش بهانه‌ای باشد برای واکاوی و بررسی یک مشکل اجتماعی و همه‌گیر.

اینکه فوتبال ایران غرق در مشکلات ریز و درشت است، هیچ شکی در آن نیست. پرونده عجیب ویلموتس، برنامه‌ریزی عجیب‌تر لیگ، مشکلات کمیته داوران، زمین‌ها و استادیوم‌های بی‌کیفیت، بی‌پولی باشگاه‌ها و شکایت‌های پرشمار در کمیته انضباطی، همه نشان از اوضاع نابسامان فوتبال ایران دارد.

اما این مسائل توجیهی برای افت کیفی لیگ ما و سطح فنی تیم‌ها نیست. باید قبول کنیم که لیگ ما در یکی دو سال اخیر دچار افت فنی شده و بازی‌های باکیفیت، انگشت‌شمار شده‌اند. نتیجه‌گرایی و حفظ نیمکت در فوتبال ایران، حرف اول را می‌زند و تقریبا هیچ سرمربی و مدیری، ریسک ساختن یک تیم  و ارایه فوتبال زیبا را قبول نمی‌کند چون می‌داند شاید عمر دوران حضورش در آن باشگاه به چند ماه هم نرسد.

به جدول که نگاه می‌کنیم، بعد از گذشت 9 هفته از لیگ ، استقلال (8 بازی) و صنعت نفت با 15 امتیاز، گل‌گهر و سپاهان(از 8 بازی)با 14 امتیاز در رده‌های اول تا چهارم هستند. اما نکته جالب اینکه میانگین امتیازیِ این چهار تیم حتی به عدد 2 هم نمی‌رسد. میانگینی که از استاندارد فوتبال دنیا فاصله زیادی دارد اما همین عدد در فوتبال ایران، رمز قهرمانی هر تیمی است.

آمار کاملا گویاست و نشان می‌دهد هیچ تیمی در حد و اندازه قهرمانی نشان نداده و همه تیم‌ها دچار مشکلات فنی و درونی هستند. اما متاسفانه همیشه یاد گرفته‌ایم بجای آنکه مشکلات را در درون خودمان ببینیم و آنها را حل کنیم، بدنبال مقصر بیرونی می‌گردیم تا به قول معروف همه کاسه و کوزه‌ها را بر سر آن بشکنیم.

تا وقتی که این دیدگاه در کل جامعه و بخصوص فوتبال ما حاکم است، مطمئن باشید وضعیت‌مان بهتر از این نخواهد شد. شاید یکی از دلایل موفقیت این چندسال اخیرِ پرسپولیس این است که برانکو به این باشگاه و هوادارانش یاد داد که هیچ کس جز شما، مسئول موفقیت و یا شکست خودتان نیست و دنبال هیچ بهانه و عذری نباشید.

اینکه در نبود پرسپولیس در لیگ و حضور این تیم در فینال آسیا، هیچ تیمی در لیگ نتوانسته به میانگین 2 امتیاز برسد، گواه این مطلب است که تیم‌های مدعی مشکلاتی در درون خودشان دارند و با هجوم به سازمان لیگ و پرسپولیس، فقط آدرس اشتباه به خود و هواداران‌شان می‌دهند. معضلی که فقط در فوتبال نیست و در همه جای این کشور دیده می‌شود حتی در من و شما.

۲۱ ۲  
آی اسپورت
2021-01-01 15:15:00
نظر دهید

۲ نظر
مهدی
جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۹، ۱۷:۴۸
پرسپولیس هم امسال دچار مشکلات ذهنی و فکری هست
علی
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹، ۱۱:۴۵
پرسپولیس برگشت به لیگ....
حالا برای اینتیم وضعیت چه جوری است
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر