فهرست
رونالدو ۲۹-۳۴ مسی؛ اهمیت جام‌های کدام؟
رونالدو ۲۹-۳۴ مسی؛ اهمیت جام‌های کدام؟

رونالدو ۲۹-۳۴ مسی؛ اهمیت جام‌های کدام؟

آی اسپورت - یکشنبه شب و در فینال رقابت های لیگ ملت های اروپا پرتغال در ورزشگاه دراگائوی پورتو به مصاف هلند رفت و در پایان توانست با پیروزی ۱-۰ به قهرمانی در این رقابت های تازه تاسیس برسد تا بعد از قهرمانی در یورو ۲۰۱۶، در یک رقابت معتبر دیگر نیز بر بام اروپا بایستد. شاید در بازی یکشنبه شب برخلاف همیشه، طرفداران لیونل مسی هم در طرف پرتغال و کریس رونالدو قرار داشتند. در فصلی که لیونل مسی با ثبت نمایش های فردی درخشان دوباره در قامت یک مدعی توپ طلا ظاهر شده، ویرجیل فن‌دایک هلندی با نمایش های مستحکم در قلب خط دفاعی هلند و لیورپول و البته قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا به جدی ترین نامزد کسب مهم ترین جایزه انفرادی دنیای فوتبال تبدیل شده است.

در حقیقت فتح لیگ ملت های اروپا توسط هلند می‌توانست فن‌دایک را یک گام دیگر به کسب توپ طلا نزدیک کند اما رونالدو و یارانش در سلسائوی اروپا این اجازه را به او ندادند تا رقابت برای کسب توپ طلای ۲۰۱۹ همچنان ادامه داشته باشد. اما در سمت دیگر، رونالدو با جشن گرفتن دومین قهرمانی خود در عرصه ملی، منتقدان خود در این عرصه را از قبل هم ساکت تر کرد و با فرم صورت خود در هنگام کسب جام، احتمالا طعنه ای هم به لیونل مسی زد؛ ستاره ای که هنوز به همراه آرژانتین قهرمانی در عرصه ملی تجربه نکرده و با وجود در پیش بودن کوپا آمریکای ۲۰۱۹، شانس چندانی برای فتح این رقابت ها ندارد. اما با کسب یک جام دیگر، البته از نوع ملی آن، بد نیست نگاهی داشته باشیم به روند جام های کسب شده میان این دو فوق ستاره از آغاز دوران حرفه ایشان.

۲۰۰۲: شروع رونالدو

کریستیانو رونالدو که برای اولین بار در فصل ۰۳-۲۰۰۲ در تیم اصلی اسپورتینگ لیسبون حضور یافته بود، خیلی زود و در همان آغاز فصل نخستین جام دوران حرفه ای خود را کسب کرد. اسپورتینگ که در فصل ۰۲-۲۰۰۱ دوگانه داخلی لیگ پرتغال را کسب کرده بود در سوپرجام سال ۲۰۰۲ به مصاف لیکشوش، نایب قهرمان جام حذفی رفت. پیش بینی برتری اسپورتینگ کار سختی نبود و شاگردان لاژلو بولونی با نتیجه ۵-۱ به برتری رسیدند. رونالدو با شماره ۲۸، ۹۰ دقیقه بر روی نیمکت نشست اما توانست مدال قهرمانی را دریافت کند.

۲۰۰۳-۲۰۰۸: شروع مسی، ادامه برتری رونالدو

در شرایطی که مسی در اولین فصل خود به همراه بارسلونا بی حضور داشت، رونالدو در اولین فصل حضور در منچستریونایتد توانست قهرمانی جام حذفی انگلیس در فصل ۰۴-۲۰۰۳ را جشن گیرد. یونایتد در فینال میلوال را شکست داد و رونالدو در حضور ۸۴ دقیقه ای خود، گل اول تیمش را به ثمر رساند. اما آغاز فصل ۰۵-۲۰۰۴، آغاز دوران متفاوتی برای هر یک می‌شد.

در این فصل و با ورود ژوزه مورینیو به فوتبال انگلستان و باشگاه چلسی، دوران جدیدی برای منچستریونایتد آغاز می‌شد. یونایتد یک فصل بدون جام را سپری کرد و در همین فصل، لیونل مسی با انجام اولین بازی های خود برای بارسلونا، نام خود را در بین قهرمانان لالیگا در فصل ۰۵-۲۰۰۴ یافت. در فصل ۰۶-۲۰۰۵، مسی باز هم قهرمان لالیگا می‌شد و البته بارسلونا با برتری ۲-۱ مقابل آرسنال در فینال پاریس، به اولین قهرمانی اروپایی خود بعد از ۱۴ سال هم دست می‌یافت تا این مسی باشد که جلوتر از رونالدو، به اولین قهرمانی اروپایی می‌رسد. سهم منچستریونایتد از فصل ۰۶-۲۰۰۵، تنها یک قهرمانی در جام اتحادیه بود.

مسی در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار به قهرمانی در سوپرجام اسپانیا رسید و شاید در آن برهه کمتر کسی باور می‌کرد که مسی و بارسلونا برای کسب یک جام دیگر، تا فرارسیدن سال ۲۰۰۹ صبر کنند. منچستریونایتد در این دوران به بام فوتبال انگلیس بازگشت و رونالدو در فصل ۰۷-۲۰۰۶، اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را تجربه کرد. او در سال ۲۰۰۷، برای اولین و آخرین بار طعم قهرمانی در جام خیریه را هم چشید و قهرمانی در فصل ۰۸-۲۰۰۷ لیگ برتر، با قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا توام شد تا رونالدو در این عرصه نیز خود را به مسی برساند. او البته در پایان سال ۲۰۰۸، قهرمانی در جام جهانی باشگاه ها را هم تجربه کرد.

۲۰۰۹: مسی، مسی، مسی

این رونالدو بود که نخستین جام سال ۲۰۰۹ را با برتری یونایتد بر تاتنهام در فینال جام اتحادیه کسب می‌کرد. (پیروزی در ضربات پنالتی، یک مارچ ۲۰۰۹) اما در ادامه سال، تمام شیرینی متعلق به لیونل مسی بود. همزمان با قهرمانی منچستریونایتد در لیگ برتر ۰۹-۲۰۰۸ (آخرین قهرمانی رونالدو در لیگ برتر) مسی و بارسا نیز بعد از وقفه ای ۳ ساله قهرمان لالیگا می‌شدند. این قهرمانی با قهرمانی در کوپا دل‌ری هم همراه شد و سرانجام در آخرین بازی رونالدو در پیراهن منچستریونایتد، بارسای پپ گواردیولا با پیروزی ۲-۰ مقابل شیاطین سرخ سه گانه خود را تکمیل کرد.

رونالدو بعد از این مسابقه به رئال ملحق شد تا رقابت مستقیم او با لیونل مسی آغاز شود. تا پایان سال ۲۰۰۹، لیونل مسی سه قهرمانی دیگر را به همراه بارسلونا در سوپرجام اسپانیا، سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها تجربه کرد. مسی در این سال ۶ قهرمانی کسب کرده بود و رونالدو به همراه منچستریونایتد فاتح دو جام شده بود.

۲۰۱۰-۲۰۱۸: مسی اسپانیایی، رونالدوی اروپایی

در ۲۰۱۰ کم فروغ رونالدو به همراه رئال مادرید، مسی بار دیگر با بارسلونا قهرمان لالیگا شد و یک قهرمانی دیگر در سوپرجام اسپانیا به کارنامه خود اضافه کرد. رونالدو در سال ۲۰۱۱ به همراه رئال با قهرمانی در کوپا دل‌ری مقابل بارسلونا به اولین جام خود می‌رسید، اما این مسی بود که در این سال قهرمان لالیگا، لیگ قهرمانان اروپا، سوپرجام اسپانیا، سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها می‌شد.

رونالدو در سال ۲۰۱۲ اولین قهرمانی خود در لالیگا را تجربه کرد و با رئال برای اولین بار قهرمان سوپرجام اسپانیا هم شد، در حالی که سهم مسی از این سال، تنها یک قهرمانی در کوپا دل‌ری بود. در سال ۲۰۱۳ بارسا به همراه تیتو ویلانووای فقید با تکرار رکورد ۱۰۰ امتیاز رئال مورینیو قهرمان لالیگا شد و در فصل بدون جام رئال و رونالدو، سوپرجام اسپانیا را هم از آن خود کرد. در سال ۲۰۱۴ و در روزهای کم فروغ بارسلونا به همراه تاتا مارتینو، رئال مادرید بار دیگر در فینال کوپا دل‌ری از سد بارسلونا می‌گذشت و البته شاهکار بزرگ تر را ۳۸ روز بعد رقم می‌زد؛ زمانی که با پیروزی ۴-۱ مقابل اتلتیکومادرید برای نخستین بار بعد از ۱۲ سال قهرمان اروپا می‌شد. رئال قهرمان سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها هم شد و البته سوپرجام اسپانیا را به اتلتیکومادرید، قهرمان لالیگا واگذار کرد.

سال ۲۰۱۵ برای مسی، دست کمی از سال ۲۰۰۹ نداشت. او در این سال قهرمان لالیگا، کوپا دل‌ری، لیگ قهرمانان، سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها شد و اگر مانعی به نام اتلتیک بیلبائو در سوپر جام اسپانیا نبود، کلکسیون ۶ جام انریکه در این سال تکمیل می‌شد.

۲۰۱۶، سال پایان طلسم رده ملی برای یکی از این دو فوق ستاره بود. رونالدو که به همراه رئال برای دومین بار قهرمان اروپا شد، در فرانسه به همراه پرتغال قهرمانی یورو را هم جشن گرفت تا ۱۴ روز بعد از شکست آرژانتین در فینال کوپا آمریکا مقابل شیلی (دیداری که مسی در آن پنالتی خود را به هدر داد) این رونالدو باشد که به ناکامی های خود در عرصه ملی پایان می‌دهد. رونالدو در ادامه این سال قهرمان جام جهانی باشگاه ها هم شد و البته به دلیل مصدومیت خود در فینال یورو، نتوانست در دیدار سوپرجام اروپا مقابل سویا حضور یابد تا نام او در بین برندگان مدال دیده نشود. مسی در سال ۲۰۱۶ قهرمان لالیگا، کوپا دل‌ری و سوپرجام اسپانیا شد اما شکست در فینال کوپا آمریکا و اشک های او در پایان آن رقابت نشان می‌دهد که نمی‌توان این سال را سال موفقی برای مسی قلمداد کرد.

در سال ۲۰۱۷ رئال مادرید بعد از ۵ سال قهرمان لالیگا شد و برای دومین سال متوالی، لیگ قهرمانان را هم فتح کرد تا قهرمانی های اروپایی رونالدو به مسی برسد. (۴-۴) رونالدو در این سال با غلبه مستقیم بر مسی فاتح سوپرجام اسپانیا هم شد و در ادامه قهرمانی در سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها را هم تجربه کرد. سهم مسی از سال ۲۰۱۷، یک قهرمانی در کوپا دل‌ری بود.

مسی به همراه بارسای والورده در سال ۲۰۱۸ قهرمان دوگانه داخلی اسپانیا شد اما این رونالدو بود که در لیگ قهرمانان به سومین قهرمانی متوالی اش می‌رسید تا اکنون تعداد قهرمانی های اروپاییش، به اندازه کل باشگاه بارسلونا باشد. این آخرین جام رونالدو به همراه رئال مادرید بود و او با جدایی از این باشگاه، شانس کسب ۲ جام دیگر (سوپرجام اروپا و جام جهانی باشگاه ها) را از دست داد. مسی در ۲۰۱۸ به یک قهرمانی دیگر در سوپرجام اسپانیا هم رسید.

۲۰۱۹- اکنون: رقابت دورادور

رونالدو در اولین افتخار خود به همراه یوونتوس قهرمان سوپرجام ایتالیای سال ۲۰۱۸ شد اما چون این رقابت در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۹ انجام گرفت، آن را در رده جام های رونالدو در سال ۲۰۱۹ قرار داده ایم. مسی و رونالدو در این سال عملکردهای نسبتا مشابهی در جام آوری داشتند؛ هر دو در لیگ های داخلی موفق ظاهر شدند و هر دو جام های حذفی کشورهایشان و البته لیگ قهرمانان را از دست دادند. رونالدو با قهرمانی در لیگ ملت های اروپا فاصله خود را با مسی کمتر کرد و مسی این فرصت را دارد که در کوپا آمریکا جبران کند. هر دو البته سوپرجام های ایتالیا و اسپانیا را هم در پیش خواهند داشت.

مسی در دوران حرفه ای خود به ۳۴ جام دست یافته که البته تمامی این جام ها با پیراهن بارسلونا کسب شده اند. (۱۰ لالیگا، ۶ کوپا دل‌ری، ۷ سوپرجام اسپانیا، ۴ لیگ قهرمانان اروپا، ۳ سوپرجام اروپا، ۳ جام جهانی باشگاه ها) این در حالی است که جام شب گذشته، شمار جام های دوران حرفه ای رونالدو را به عدد ۲۹ رساند.

نکته قابل تامل اما آن است که افزون بر دو جام ملی، که برتری قابل ملاحظه ای را در این رقابت دو نفره به رونالدو می‌دهد، فوق ستاره پرتغالی جام های خود در عرصه باشگاهی را به همراه ۴ باشگاه گوناگون کسب کرده است؛ یک جام به همراه اسپورتینگ لیسبون، ۹ جام به همراه منچستریونایتد، ۱۵ جام به همراه رئال مادرید و ۲ جام به همراه یوونتوس.

رونالدو در هر باشگاهی که رفته موفق به کسب جام شده و اکنون این پرسش به میان می‌آید که آیا مسی نیز در صورت حضور در باشگاه های بزرگ دیگر می‌توانست چنین کارنامه رنگارنگی از جام های را داشته باشد یا خیر.

 

نود

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-06-10 20:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۰:۰۰
راستی نمی خواهی خبر تعریف و تمجید مسی از کارلوس کیروش را منعکس کنی؟ اهان چون این خبر باعث سوزش اربابت می شود باید سانسور شود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر