فهرست
تیشه به ریشه هولیگان‌های داخل زمین
تیشه به ریشه هولیگان‌های داخل زمین

تیشه به ریشه هولیگان‌های داخل زمین

آی‌اسپورت- سرانجام فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسید که باید مقابل ناهنجاری‌های فوتبال سفت و سخت بایستد و با تنبیه خاطیان، فوتبال را از این بلبشو نجات دهد؛ این اتفاق می‌تواند نقطه عطفی در فوتبال ایران باشد. 

هنوز تصویر بازیکنان تیم‌ملی که در بازی با ژاپن به سمت داور هجوم بردند از ذهن ما پاک نشده بود که با شروع لیگ شاهد اتفاق‌های مشابهی از سوی بازیکنان و حتی مربیان داخلی بودیم. وقتی بازیکنان تیم‌ملی به سمت داور هجوم بردند، منتقدان کی‌روش این رفتار نادرست ملی‌پوشان را متاثر از رفتار سرمربی تیم‌ملی تحلیل کردند و مدعی شدند که وقتی کی‌روش یک مربی تند و پرخاشگر است، بازیکنانش هم از دایره ادب خارج و مدام عصیانگر شده‌اند اما حالا که در لیگ برتر شاهد رفتارهای مشابهی هستیم، آیا این حجم از پرخاشگری و عصبانیت را باید به حساب مربیان آنها بگذاریم یا اینکه در بروز این رفتارها عوامل دیگری دخیل است؟

در انگلیس که فوتبال خشن و سنگینی داشت و بازی‌ها از حساسیت بالایی برخوردار بود، هولیگان‌ها به یک معضل تبدیل شده بودند اما وقتی فاجعه هیسل بلژیک رخ داد و یوفا تیم‌های انگلیسی را از مسابقات بین‌المللی محروم کرد، آنها دریافتند که از این پس به ازای هر رفتار نادرست مجازات سنگینی در انتظارشان است. در واقع این قانون و مقررات سختگیرانه یوفا و فدراسیون فوتبال انگلیس بود که با مجازات‌های بجا و درست، رفتار هولیگان‌ها را تغییر داد تا امروز در لیگ جزیره به‌رغم بازی‌های حساس و تیم‌های پرستاره و مدعی که لیگی جذاب و پرهیجان را تشکیل داده‌اند، به ندرت شاهد بروز اتفاقات گذشته هستیم و تماشاگران در فاصله یک متری زمین مسابقه می‌نشینند و بی‌آنکه تخلفی از آنها سر بزند، شادی می‌کنند و به بازی‌ها رونق می‌بخشند. تماشاگران انگلیسی که اغلب نا‌متعادل به ورزشگاه می‌آیند و در زمینه پرخاشگری و خشونت سرآمد بودند، با اعمال قوانین سختگیرانه رفتارهای گذشته را ترک کرده و می‌دانند که اگر دست از پا خطا کنند، جریمه سنگینی در انتظارشان است.

هنوز ۱۰ روز از بازی حساس منچسترسیتی و چلسی نگذشته؛ خوب آن مسابقه را به یاد دارم؛ دو تیم مدعی و پرستاره که بالای جدول رقابت نزدیکی دارند، هرگز در جریان بازی به داور معترض نشدند. گل چهارم سیتی را مرور کنیم؛ خطای مدافع چلسی روی دبروین در محوطه جریمه که یک ضربه پنالتی برای شاگردان گواردیولا به دنبال داشت، بی‌شباهت به صحنه پنالتی بازی پرسپولیس و فولاد خوزستان نبود اما پس از سوت داور انگلیسی حتی یک بازیکن چلسی برای اعتراض سمت داور نرفت. همه به تصمیم قاضی میدان احترام گذاشتند و پشت منطقه هجده قدم ایستادند تا ضربه پنالتی زده شود اما در اهواز بازیکنان پرسپولیس به سمت داور هجوم بردند و هنوز که هنوز است، در مورد داور و اتفاقات بازی اهواز حرف می‌زنند؛ اظهاراتی عجیب که اگر مشابه آن در فوتبال انگلیس رخ دهد، ممکن است کار یک بازیکن را به دادگاه بکشاند اما در ایران بازیکنان به صراحت عنوان می‌کنند که فدراسیون نمی‌خواهد ما قهرمان شویم و در مقابل از فلان تیم حمایت می‌شود. در بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان هم اعتراض پرسپولیس به داور ادامه داشت که این تنش‌ها ناخودآگاه به سکوها کشیده می‌شد. پس از بازی هم اعتراض به داور و بیانیه‌ها ادامه داشت. قبل از شروع نیم فصل تعدادی از تیم‌ها مدعی شدند که از پرسپولیس حمایت ویژه‌ای می‌شود اما با شروع بازی‌ها، پرسپولیسی‌ها از سناریویی حرف می‌زنند که قرار است مانع قهرمانی آنها شود؛ در حالی که از ابتدا نه سناریویی برای قهرمان شدن پرسپولیس بود و نه حالا سناریویی برای کوبیدن این تیم وجود دارد. در تمام دنیا اشتباه داور بخشی از مسابقه است و همانطور که اشتباه مربی در تعویض یا خراب کردن پنالتی و گل نکردن دروازه خالی توسط بازیکنان ممکن است به از دست رفتن امتیاز منجر شود، اشتباه داور هم به ضرر تیم‌ها می‌شود اما این فرضیه که اگر اشتباهات داوران نبود، سرنوشت قهرمان لیگ تغییر می‌کرد از اساس اشتباه است چرا که معمولا در طول یک فصل به همان اندازه که برای یک تیم سوت اشتباه زده می‌شود، به همان میزان هم از اشتباهات داوری سود می‌برد و این اشتباهات برای تمام تیم‌ها یکسان است. معمولا در فوتبال تیمی که از کیفیت فنی بالاتری برخوردار است قهرمان می‌شود و داوری‌ها آنچنان که بازیکنان و مربیان در ایران می‌گویند در سرنوشت تیم‌ها تاثیرگذار نیست.

خلاصه که فدراسیون این‌بار می‌خواهد در اقدامی درست جلوی این ناهنجاری‌ها را بگیرد و با تنبیه سختگیرانه و مجازات بازیکنان و تیم‌های پرخاشگر، به بلبشویی که سال‌ها شاهدش بودیم پایان دهد. فدراسیون باید در این راه ثابت قدم باشد و بدون مماشات با تیم‌های پر هوادار، هر چه قانون می‌گوید را اجرا کند و تا اصلاح این ناهنجاری‌ها، از موضع خود عقب‌نشینی نکند. اگر هواداران پرسپولیس، استقلال، تراکتور، سپاهان و صنعت نفت و سپیدرود ببینند که فدراسیون با تمام خاطیان یکسان برخورد می‌کند، آهسته، آهسته می‌پذیرند که قانون برای همه یکسان است و از اعتراض آنها کاسته می‌شود. شاید در هفته‌های اول فدراسیون به شدت تحت فشار هواداران و تیم‌های بزرگ قرار بگیرد اما با گذشت زمان همه خواهیم دید که این تصمیم چقدر به نفع فوتبال بوده و حتی کیفیت بازی‌های لیگ برتر را هم افزایش داده است. در این راه همه ما- از بازیکنان و مربیان گرفته تا هواداران و رسانه‌ها- باید کنار فدراسیون بایستیم و از منافع فوتبال دفاع کنیم و فارغ از گرایش‌ها و تعصبات رنگی، به آینده‌ای فکر کنیم که دیگر تیم‌ محبوب‌مان قربانی پرخاشگری و خشونت نخواهد شد و نتایج براساس کیفیت و زحمت تیم‌ها رقم می‌خورد و هر تیمی بیشتر تلاش کند و شایسته باشد، مزد کارش را می‌گیرد.
 

۸ ۹  
آی اسپورت
2019-02-17 07:14:00
نظر دهید

۹ نظر
قلم زن مغرض
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۷:۴۶
نچایی یه وقت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از بقیه تیما هم بنویسی بد نیست ها..... ازون شوفری که مثه کفترای گیج بالا پایین میپره یا قلعه نوعی همیشه معترض و تراکتور همیشه طلبکارو....... میدونم نمیچاپین
۲ ۱
محمود
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۶:۲۸
همین تراكتور و از لیگ بندازن بیرون نصف مشكل حل میشه بازی رفت استقلال تو تهران اون وحشی بازی ها در اوردن بازی برگشت هم حتی تحمل 100 نفر هوادار اسقلال رو هم نداشتن و با فحش و سنگ پذیرایی كردن فقط نمیدونم چرا رسانه ها خفه خون گرفتن كوچكترین حرفی از حركات هواداران تراكتور تو این بازی نمیزنن یا شاید هم دیگه عادی شده و از رجه اهمیت ساقط شده
۲
شاهین
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۸:۳۸
اول به بیانیه ها و تهمت های مکرر باشگاه سپاهان و اردشیر قلعه نوعی ورود کنین، امری که باعث شروع تمام حاشیه های این روزها شده
۱
مجید10
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۸:۴۳
مزخرف نگو لطفا. سه تا بازی برگشت لیگ سه تا پنالتی 100% برای پرسپولیس نگرفتن . اینا همش سهویه؟؟ اگر اون خطای بازیکن استقلال خوزستان که گرفته نشد بعدش توپ گل میشد کی میخواست جواب بده؟؟؟
۲
مهدی
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۰۱
چرا برای گزارشی در مورد هولیگانها از عکس تماشاگران تراکتور استفاده کردید؟ چرا از تصاویر درخشان و افتخارآمیزی که در سالهای گذشته تماشاگران استقلال و پرسپولیس به کرات ایجاد کرده اند استفاده نکردید؟
۳
شاهین کیا
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۰۳
تا زمانیکه افسار فوتبال و امور انظباطی در اختیار یک نفر باشد هم این حرف و حدیث ها هست هم مرکز تصمیم گیری امور انظباطی بی اعتبار است و هم بفرموده و بمصلحت امور را گرداندن حاصلی جز بی اعتمادی ندارد و این حرف ها و برخوردها در بهترین حالت ممکن جزئی از یکی از محبوب ترین مواد لبنی محسوب خواهد شد «کشک»
صادق
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۱۳
لابد الان می خواد طبق معمول همیشه برای نشون دددن اقتدارش رحمتی و وریا شجاعیان و چشمی و همگی چندین جلسه محروم کنه تا درس عبرت شه و از اون به بعد تموم دیگه کسی نه جریمه میشه نه مجروم این دلقک بازیا تا بوده فقط برای استقلال اجرا شده‌. هنوز ۱۰ جلسه محرومیت سیاوش اکررپور یادمون نرفته، شجاع خلیل زاده به مراتب هزار برابر بدتر از اکبرپور ولی کسی تو فدراسیون و کمیته انظباطی نه میبینه نه میشنوه که این مردک چطوری یه تنه تمام بازیایی که یه سرش پیروزی هست و به گند میکشه
احمدرضا
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۰۹:۴۸
اشتباهات داوري در طول فصل تاثيري ندارد ؟؟
از همون ١٠٠ دلاريهاي شفر گرفتي اين متن رو نوشتي ؟ يا گروهبان قندلي بهت گز سكه اي داده ؟؟
برنامه ريزي سازمان ليگ كه كاملاً گوياست هدفش تخريب پرسپوليسه توي يك ماه گذشته يجوري شده كه هروقت ميزنم شبكه سه انتظار دارم پرسپوليس بازي داشته باشه انقدركه ليگ فشرده و مهيجه از نظر فتاحي و رفقا.
در مورد داوري هم حرفي نزنيم بهتره،داوري كه شب قبل از مسابقه از سفر زيارتي تايلند برگشته ديگه چشم و كمري نداره واسه قضاوت،تمام اين ظلم ها برميگرده به عواملش،آخر فصل با قهرماني دوباره تودهني ميزنيم به هرز نويسايي از قبيل شما.
۲
بهرام
يكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ۱۶:۱۹
مشخصه ان تصویر خیلی شما رو سوزونده ک هیچ ربطی به این متن سراسر مزخرف نداره
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر