فهرست
آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد مشکلاتِ رئال؛ بازیکنان مقصر هستند، نه زیدان
آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد مشکلاتِ رئال؛ بازیکنان مقصر هستند، نه زیدان

آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد مشکلاتِ رئال؛ بازیکنان مقصر هستند، نه زیدان

آی اسپورت – از این به بعد می توانید گفتگو های جذاب اسکای را به صورت اختصاصی در آی اسپورت بخوانید. در این قسمت برنامه Revista، گیلم بالاگ و گراهام هانتر در مورد مساوی این هفته رئال برابر ایبار حرف می زنند. 

بالاگ رئال مادرید به 4 تساوی پیاپی دست پیدا کرده، سه تا در لیگ، و یکی در لیگ قهرمانان. چه اتفاقی داره میفته؟ زیدان بعد از بازی گفت یه اتفاقی داره میفته! بیاید بفهمیم. گراهام؟ اونجایی؟ بهت نیاز دارم.

هانتر (ادای زیدان را در می آورد) نه نه، هیچ بحرانی نداریم، هیچ بحرانی نداریم!

بالاگ نه زیدان نمی خواد بهش یک بحران بگه. اما خب 4 مساوی پیاپی در رئال یه اتفاق عادی نیست، دو تا از این مساوی ها تو خونه هم بود، خودِ زیدان میگه رئال بازی هارو خوب شروع نمی کنه. به نظرت کی مقصره؟

هانتر نمی دونم حرفشو قبول داری یا نه ولی زیدان میگه دلیل نتیجه نگرفتنشون کم فشار بودن بازیشونه. خب کیو باید مقصر بدونیم؟ خیلی اوقات دیدیم یه مربی با اسکوادش همخونی نداره. و کم فشار بودن بازیه بازیکنا یعنی به طور ارادی یا غیر عادی بازیکنا نشون می دن که مربیو خیلی قبول ندارن. آیا این در مورد زیدان هم صدق می کنه؟ پارسال اومد، لیگ قهرمانان رو برد، نزدیک بود لیگ رو هم ببره، سوپر کاپ اروپا رو هم برد، پس نه این در مورد زیدان صدق نمی کنه. بدون شک تقصیر بازیکناس. اما آیا کل تقصیر مال اوناس؟ بزار از این استدلال استفاده کنم. اگه یک تیم بر پایه ماشین گلزنی بی بی سی ساخته شده، وقتی اونا تا همین مقطع 11 گل نسبت به فصل قبل کمتر گل زدن، وقتی کاملا آماده نیستن،  وقتی برمی گردن و مثل بنزما دوباره میرن بیرون، و یا رونالدویی که 1 ماه دور بود، لپ کلام این که مشکل اصلی رئال الان اینه که بی بی سی داره درست کار نمی کنه.

بالاگ درسته، می تونی بگی رونالدو پیش فصلش رو انجام نداد، گرت بیل هم تابستان زیاد استراحت نکرد، بنزما از یه مصدومیت ریکاوری می کرد، می تونی اینطوری قضیه رو توجیه کنی، ولی این فقط تمرکز رو دایورت می کنه به یه سمتِ دیگه. حقیقت اینه که الان نمی دونیم رئال داره چه سبکی بازی می کنه، این که زیدان از اونا می خواد چه کاری انجام بدن. به یه بازی مثل تاتنهام و من سیتی نگاه کن. این که اون دو تیم چجوری شروع کردن. این که هر دو تیم چه ایده هایی داشتن و چجوری تمرین کردن، و وقتی فشار بازیشون رو می بینی متوجه میشی اینا تیمایی هستن که به مربیشون اعتقاد دارن. با زیدان، شاید موضوع باور داشتنِ مربی نباشه، اما آیا زیدان به اونا راه حل های جامع برای این که تو بازی چی کار کنن ارائه می ده؟

هانتر اوکی می دونم چی میگی. قبول نداری که همین مساله شغل ما رو فوق العاده کرده؟ زیدان یک مربیه جوونه. بدون شک یکی از بهترین بازیکنای دوران مدرن فوتبال بوده. فصل قبل یه جور جادو وارد تیم کرد و همه رو بالا کشید.  فرم همه بهتر شد، بازیکنا آماده تر شدن و باور بیشتری داشتن، حتی بازیکنای جوون شانس بازی پیدا کردن، وقتی دنیلو خوب بازی نکرد رفت بیرون و کاسمیرو وارد ترکیب شد، اگه می خوای مقایسه ای با بازی تاتنهام من سیتی انجام بدی، باید بدونی رئال ویکتور وانیاماش رو در قالب کاسمیرو از دست داده. تو پرسیدی اونا سبکِ بازیشون چیه؟  بدون کاسمیرو این خیلی گنگ تره، و این مصدومیتی بود که از کنترل زیدان خارجه. اما به طور کلی باهات موافقم. ما داریم با یه میکروسکوپ اولین قدم های کوچیک زیدان رو به عنوان یک مربی می بینیم. بدون شک اشتباهاتی خواهیم دید و یه پروسه یادگیری در جریان خواهد بود. موضوعی که می خوام باهات در موردش بحث کنم اینه که نمی خوام ببینم فلورنتینو پرز از زیدان خسته شده، اونم قبل از این که این پروسه یادگیری تموم بشه. اونا الان نشونش می گیرن ولی می دونن که یه مربی با 10 سال تجربه استخدام نکردن. اگه رئال زیدان رو بجووه و بعد تف کن بیرون، واقعا حالم رو بهم خواهند زد.

بالاگ یا این که، اگه واقعا مربی خوبی نیست، همین الان هم در خطره. اگه رئال اینقدر به کاسمیرو وابسته اس، پس ما اینجا چی داریم میگیم؟ اگه به خاطر مصدومیت مودریچ شکست بخوره، ما اینجا چی داریم میگیم؟ این باید یه رئال مادریدِ بهتر باشه. وقتی کسایی مثل مودریچ و خامس مصدومن، یکی مثل کواچیچ جاش میاد. این یک تیمه که می خواد بازیو کنترل کنه، ولی به جاش 30 تا سانتر فرستادن داخل محوطه. سبک بازیش بالاخره چیه؟ کاملا مشخصه که گیجی اونجا وجود داره و بازیکنا دقیقا نمی دونن باید چجوری بازی کنن.

هانتر ببین باهات مخالفت نمی کنم. اما داری در مورد باشگاهی حرف می زنی که مدیر ورزشی نداره. اونا یه جورایی تفننی خرید می کنن، جای این که برای یک جور سیستم خرید کنن. زیدان سرایدار این سیستم نیست، زیدان کسیه که این بازیکنا بهش به ارث رسیدن. قضیه کاسمیرو اینه که اولا، او کارش رو به طور منظم و با آمادگی فوق العاده انجام میده، اگه همه بازیکنای رئال اینطوری بازی می کردن، الان در حال پرواز در صدر جدول بودن. یه جورایی شبیه قضیه ماکلله اس، اونا دو تا بازیکن کاملا شبیه هم نیستن، اما کاملا تو یه پستِ مشابه بازی می کنن، و تعادلی که به کل تیم میدن کاملا مشابه اس. نبودِ کاسمیرو همه چی رو توضیح نمیده. اما وقتی اونو از تیم بگیری، دیگه تعادلی وجود نداره، ایده بازیشون مشخص نیست و از این بابت ضربه هم می خورن، به طور متداوم.

بالاگ حرفت منطقیه. اما من دارم می گم که مثلا رئال این فصل شروعی بدتر از شروع رئالِ بنیتز داشته. و من تاکید می کنم رو این قضیه که واسه کوتاه مدت، زیدان واسه رئال مربیه خوبیه چون تمام کاری که باید بکنه اینه که غرور بازیکنارو مدیریت کنه، ما می دونیم وقتی تو لیگ قهرمانان بازی دارن کدوم 11 نفر رو میزاره داخل زمین، اما چیزی که تو رو تبدیل به یه مربی خوب می کنه، اینه که با بقیه تیم و جام های طولانی مدت چی کار می کنی. به نظر من او یه مربی خوبی واسه رئال نیست و این برای ما ثابت خواهد شد. حتی نیاز نیست خیلی به این مساله نگاه کنیم که رئال کیارو خریده یا کیارو نخریده. در همین حال، رئال باید داخل لیگ خوب نتیجه بگیره، آیا اولویت اصلی رئال جلوتر از همه جام ها لیگه؟ آیا این از اول پلنِ اصلی نبود؟

هانتر خیلی جالبه، من و تو هردو مون می دونیم حقیقت داخل فوتبال قابل جابجاییه. داخل رئال وقتی مسائل بد  پیش میرن، حقیقت بیشتر هم جابجا میشه. هر دومون می دونیم که وقتی این فصل شروع شد، هدف اصلی رئال لیگ بود. اونا از این که به طور مرتب لیگ رو نمی برن شرمنده هستن، فکر می کنم به این ایده عادت کردن که وقتی تو لیگ خوب نتیجه نمی گیرن، ممکنه لیگ قهرمانان رو بگیرن. لیگ بدون هیچ تردیدی مهم ترین اولویته، مخصوصا الان که اتلتیکو صدر جدول قرار داره. اما اگه بازم تو لیگ عقب بیفتن، دوباره لیگ قهرمانان تبدیل به هدف اصلی میشه. ما نگهبانان حقیقت هستیم و رئال مادرید این فصل بیش از هر چیز دیگری می خواد لیگ رو ببره.

بالاگ بدون تردید باید به ایبار هم تبریک بگیم. اونا فوق العاده بودن، کاپا سمت راست خیلی خوب بازی کرد، تیم مثل یک یونیت عالی بود. لحظه ای در دقیقه 89 اتفاق افتاد که تمام بازیکنان رئال داشتن حمله می کردن و اونا موفق شدن کریستیانو رونالدو رو تو آفساید بندازن.  خیلی خونسردانه که ثابت می کرد ایده کاملا مشخصی برای انجام دادن داشتن و همه اینارو مربی بهشون گفته بود که اونور تو رئال زیاد اینطوری نیست. حالا نوبت توئه ایبار رو یه کم تحسین کنی.

هانتر چیزی که من خواهم گفت اینه که وقتی تو ایبار هستی، موضوع اندازه شَهرت یا این که مثلا نمیتونی بیای برنابئو نیست. دو تا چیز که باید بهشون غلبه کنی و اونا موفق شدن اینه که یک، هر فصل بازیکناشون خیلی تغییر می کنن، یه کم کمتر یا بیشتر، اونا هیچ وقت نمی تونن بگن ما هسته تیم رو حفظ می کنیم و یک یا دو بازیکن اضافه خواهیم کرد. اونا حتی مربی رو زیاد عوض می کنن، و واقعا نباید این توانایی رو داشته باشن که باور کنن می تونن بیان برنابئو یا نیوکمپ و مساوی بگیرن یا ببرن. اما، اونا باور داشتن و معلوم بود هر گونه کاری که به طور فردی و تیمی بهشون محول شده بود رو به نحو احسنت انجام دادن. این نشون از ذهنیت خیلی قوی اونا داشت. واقعا از این بابت بهشون تبریک میگم و ما واقعا داریم توی لیگی کار می کنیم که درست مثل لیگ برتر انگلیس، تیم های کوچیک اگه درست هدایت بشن و اگه 11 نفر اصلیشون رو داشته باشن، می تونن به تیم های بزرگ ضربه بزنن. این فوق العاده است.

بالاگ ممنونم گراهام، ممونم ماندلیبار، و ممونم ایبار، که اینقدر این لیگ رو جذاب می کنید!  

 

۲۸    
آی اسپورت
2016-10-06 21:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر