فهرست
یادداشت روز: چرا جام جهانی 2014 تا این اندازه پرگل و جذاب شده است؟
یادداشت روز: چرا جام جهانی 2014 تا این اندازه پرگل و جذاب شده است؟

یادداشت روز: چرا جام جهانی 2014 تا این اندازه پرگل و جذاب شده است؟

آی اسپورت -  متفاوت بودن این جام جهانی از لحاظ تعداد گل های زده و ارائه ی  بازی های زیبا شاید تنها مربوط به تاکتیک تیم ها یا روی آوردن آن ها به بازی تهاجمی نباشد. گرما و رطوبت باور نکردنی کشور برزیل، علی الخصوص شمال این کشور مطمئنا می تواند در این مسائل تاثیرگذار باشد.

اتمام انرژی بازیکنان مطمئنا می تواند باعث اشتباهات بیشتر و به ثمر رسیدن گل های زیاد تری شود. 24 گل از رقابت های جام جهانی برزیل توسط بازیکنان تعویضی و تازه نفس به ثمر رسیده است. این عدد رکورد جام جهانی 2006 را نیز پشت سر گذاشته است. در جام جهانی آلمان 23 گل توسط بازیکنان تعویضی در کل رقابت ها به ثمر رسیده بود.

آمریکا پنج شنبه شب تبدیل به پنجمین تیمی شد که پس از بازی در کنار جنگل های آمازون، دیدار بعدی خودش را واگذار می کند. آن ها در مانائوس و هوای باور نکردنی این شهر با پرتغال 2-2 مساوی کردند اما پس از آن در دیداری که به شدت از لحاظ فیزیکی افت کرده بودند، با 1 گل مغلوب آلمان شدند.

نمی شود به این مسائل و اتفاقات تنها به عنوان یک حادثه نگاه کرد. این مسائل می تواند ریشه ی علمی و معتبری داشته باشد.

مایکل دیویسون پزشک متخصص فوتبال معتقد است که گرما و رطوبت می تواند بر عملکرد بازیکنان تاثیر زیادی داشته باشد: \" گرما و رطوبت بازی فوتبال را می تواند کاملا متفاوت کند. گرما می تواند ذهن بازیکنان را تحت تاثیر خود قرار دهد و مانع از تمرکز آنان بر روی وظایفشان شود. اینکه تیم های آمریکای لاتین تا این لحظه از رقابت ها عملکرد خوبی داشته اند، می تواند ناشی از همین مسئله باشد. آن ها بارها در چنین شرایط جوی بازی کرده اند و مشکلی از بابت تطبیق خود با این شرایط ندارند.\"هیچ تیمی از اروپا در طول تاریخ نتوانسته در آمریکای جنوبی قهرمان جام جهانی شود. با این حال هنوز آلمان، هلند و فرانسه در جام باقی مانده اند. شاید آن ها بتوانند بالاخره این طلسم را پشت سر بگذارند.

دکتر دیویسون معتقد است که بازیکنان این 3 کشور به نسبت تیمی همچون انگلیس از آمادگی بهتری برخوردار هستند: \" علت اینکه تیم هایی همچون آلمان یا فرانسه موفق تر بوده اند را می توان در لیگ های آنان جست و جو کرد. آن ها 3 تا 6 هفته در تعطیلات زمستانی به سر می برند در حالی که بازیکنان انگلیسی باید فشرده ترین بازی های خود را در این زمان انجام دهند. مطمئنا چنین بازیکنانی نمی توانند در کشوری همچون برزیل با 100 درصد تمرکز خود بازی کنند.\"

البته تعداد زیادی از بازیکنان تیم های آمریکای جنوبی نیز در اروپا بازی می کنند اما نباید فراموش کرد که در هر صورت این بازیکنان آشنایی بیشتری با آب و هوای کشور برزیل دارند و می توانند خیلی سریع تر و بهتر خود را با چنین شرایطی مطابقت دهند.

شاید یکی از دلایلی که روی هاجسون در تمرینات آماده سازی تیمش بازیکنان را مجبور به استفاده از دستکش و کلاه می کرد نیز همین مسئله باشد. او قصد داشت بازیکنانش را با چنین جوی آشنا تر کند گرچه در نهایت در این امر نا موفق بود.

آلمان در بازی برابر غنا نیز در اواخر بازی دچار مشکل فیزیکی شد که این مسئله نیز ناشی از شرایط جوی بود. پس از بازی سرمربی و تیم پزشکی آلمان از مسئولان فیفا خواستند تا جدیت بیشتری در وقت های استراحت بازی به خرج دهد.

ایتالیا نیز در برابر کاستاریکا به وضوح درگیر مسائل جوی بود. پراندلی قبل از بازی در مصاحبه های خود بارها هشدار داده بود که شرایط جوی بسیار نگران کننده خواهد بود و در عمل نیز ما شاهد چنین وضعیتی برای بازیکنان تیم ملی ایتالیا بودیم. آن ها در نیمه ی دوم هیچ توانی برای بازی نداشتند و راحت تر از آن چیزی که فکرش را می کردیم، بازی را به کاستاریکا واگذار کردند. ایتالیا در نیمه  ی اول بازی به مراتب بهتری را انجام داده بود اما در نیمه ی دوم کاملا از لحاظ بدنی و آمادگی ذهنی دچار مشکل شد.دکتر دیویسون معتقد است که مربیان تیم های اروپایی در چنین شرایطی باید در تعویض های خود بسیار باهوش تر عمل کنند. او معتقد است که هر 3 تعویض برای تیم های اروپایی در جام جهانی برزیل بسیار مهم و حیاتی می تواند باشد: \" اینکه بیش تر تعویض ها در خط حمله صورت گرفته است بسیار جالب است. طبیعتا در چنین شرایطی بازیکنان دفاعی خسته تر خواهند بود و احتمال رخ دادن اشتباه از سوی آن ها بیشتر می شود.\"

به جز آمریکا تیم های دیگری نیز هستند که پس از بازی در شهر مانائوس و شرایط جوی وحشتناک آن، نتوانستند ریکاوری خوبی داشته باشند. انگلیس پس از شکست 2-1 برابر ایتالیا در مانائوس، برابر اروگوئه نیز با 2 گل شکست خورد.

ایتالیا نیز علی رغم پیروزی برابر انگلیس در کنار جنگل های آمازون، پس از آن در بازی ضعیفی با یک گل مغلوب کاستاریکا شد.

کامرون نیز پس از شکست 4-0 برابر کرواسی در مانائوس، شکست پر گل دیگری را برابر برزیل تجربه کرد.

شاگردان کواچ در تیم ملی کرواسی نیز در روز آخر در برابر مکزیک شکست سخت 3-1 را متحمل شدند.

تنها تیم پیروز در این بین پرتغال بود، آن ها پس از تساوی 2-2 برابر آمریکا در مانائوس توانستند غنا را در روز پایانی 2-1 شکست دهند. پیروزی که البته تاثیری در سرنوشت آن ها در جام جهانی نداشت.

منبع: تلگراف / ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-07-01 18:41:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر