فهرست
گزارش روز: وقتی کاسب کاری، جای تحلیل را می گیرد/ ترس مربیان ایرانی از محبوبیت کی روش
گزارش روز: وقتی کاسب کاری، جای تحلیل را می گیرد/ ترس مربیان ایرانی از محبوبیت کی روش

گزارش روز: وقتی کاسب کاری، جای تحلیل را می گیرد/ ترس مربیان ایرانی از محبوبیت کی روش

یک/ هنوز تب و تاب نمایش بی نظیر تیم ملی در مقابل آرژانتین فروکش نکرده که مصاحبه ها یک به یک از راه می رسند، حالا همه جا صحبت از کی روش است. حتی در میان صفوف واژه های دشمنان سابق او. خب، در این دقیقه ها حتی همه آن هایی که در تمام این مدت چشم دیدن موفقیت آقای مربی را نداشته اند هم چاره ای به جز تحسین او پیش روی خود نمی بینند. این تمجیدها را اما نمی شود ساده باور کرد. کمی صبر لازم است تا بازی بوسنی از راه برسد و با شکست تیم ملی همراه شود تا کنایه های ریز و درشت بر صفحه تمجیدهای دیروز نقش ببندد و چنان از «حذف» و «یک امتیازی شدن» و «شکست از آرژانتین و بوسنی» و «بازی دفاعی» داستان بسازند که انگار خودشان نبودند که تا دیروز هر کجا که پای بحث به تیم ملی باز می شد، سینه را می دادند جلو، یک سرفه کوتاه می کردند و می فرمودند: «می بازیم آقا، هر سه تا را می بازیم. با اختلاف زیاد!».

دو/ در روزهایی که بحث تمدید یا عدم تمدید قرارداد کارلوس کی روش در فوتبال ایران با حرارت زیادی دنبال می شود، «کانون مربیان ایران» در بیانیه ای بامزه مدعی تلاش برای تنویر «افکار عمومی» جامعه شده است. بیانیه ای که نقش اول تنظیم آن را شخص مجید جلالی بازی می کند، قبل از هر چیز در واکنش به محبوبیت فراوان این روزهای کی روش نوشته شده است. مربیان وطنی ابدا این محبوبیت را برنمی تابند و به نظر می رسد به دنبال راهی هستند تا جامعه نیز چشم هایش را روی تاثیرات فراوان کی روش در تیم ملی ببندد و بار دیگر به یک مربی داخلی اعتماد کند. این بیانیه، سرشار از ارجاعات جالب توجه است. در همان سطرهای نخستین اش به نادیده گرفتن شدن برنامه ریزی و مفهوم توسعه اشاره شده است. با این توجیه که یک نفر نمی تواند روند فوتبال ایران را تغییر دهد و برای پیشرف در فوتبال باید ابتدا یک سیستم تعریف کرد. این حرف البته کاملا درست است اما طبعا حتی در صورت تعریف سیستم و برنامه ریزی دقیق، باز هم کی روش بیشتر از همتایان ایرانی اش شایستگی نشستن روی نیمکت تیم ملی را دارد. این مربی در این بیانیه، به سبب «عدم ساخت یک نسل جدید» برای فوتبال ایران هم مورد سرزنش قرار گرفته است. آقایان در شرایطی کی روش را به این سبب سزاوار مواخذه می دانند که در باشگاه های شان بسیاری از بازیکنان جوان را به سکونشینان مطلق تبدیل کرده اند. از آن گذشته، جام جهانی قرار نیست محل آزمایش بازیکنان جوان تر باشد و همه کشورها با همه توانایی شان به این مسابقات گام می گذارند و مقاطع جوانگرایی معمولا پس از پایان این جام کلید می خورند. شاهکارترین بخش این بیانیه اما اشاره به «کپی کاری» شیوه بازی تیم کی روش از شیوه بازی 24 سابق قبل تیم ملی در پکن است. این جمله شاید تیر خلاص بیانیه به شقیقه خودش باشد. آقایان مربی، به سادگی هر چه تمام تر توانایی های تاکتیکی تیم کی روش را نادیده گرفته اند و بازی این تیم را به یک دفاع مطلق بدون برنامه تشبیه کرده اند. خب، البته بهتر بود تیم ملی جلو می رفت و مقابل ستاره های بزرگ آرژانتینی گلباران می شد تا اساتید با خیال راحت تری کی روش را زیر بار انتقادهای خنده دارشان قرار دهند.

سه/ واکنش های اولیه به بیانیه کانون مربیان، مجید جلالی را وادار کرده است تا در مصاحبه ای تازه بار دیگر برای زیر سوال بردن تلاش های کی روش بکوشد. او این بار از الگوی یونان 2004 در تیم ملی حرف زده و آن را مستحق تقبیح دانسته است. نکته جالب تر این گفتگو، اشاره آقای به اصطلاح کامپیوتر به علاقه وافر ملی پوشان به کی روش است. او بدون توجه به تاثیر وافر علاقه و اعتماد یک بازیکن به مربی تیمش، جمله های این روزهای ملی پوشان در ستایش مربی پرتغالی را صرفا تابع جو احساسی اطراف تیم می داند. شاید بهتر باشد او حتما به این سوال پاسخ بدهد که آیا در همه این سال ها یکی از همکاران ایرانی او توانسته چنین مقبولیتی در بین ستاره های تیم ملی داشته باشد؟ سرمربی اخراجی تیم های فولاد و تراکتور، معتقد است نتایج کی روش با یک مربی متوسط تر از او هم گرفته می شد. مثلا یکی از همین اعضای کانون مربیان، اصلا شاید خود او!

چهار/ ارائه تحلیل زیر سایه سنگین «کاسب کاری»، هیچ کمکی به تیم ملی فوتبال ایران نخواهد کرد. طبعا حضور کی روش و یا یک مربی خارجی دیگر روی نیمکت تیم ملی، راه یکی از منابع سرشار مالی در فوتبال ایران را خواهد بست و این چیزی نیست که همکاران ایرانی کی روش به دنبالش هستند. آن ها احتمالا به دنبال گزینه ای می گردد که قید برگزاری اردو را بزند و لیگ را تعطیل نکند، که انتقادهای آبکی را با واکنش همراه نسازد و به انتقاد از شرایط فیزیکی بازیکنان و مسابقه های خسته کننده و تماشاگر فراری ده لیگ برتر نپردازد و این چنین جو عمومی جامعه را با خود همراه نکند. به نظر می رسد در روزهای اخیر بعضی ها بیشتر از همیشه احساس خطر کرده اند. به میان آمدن پای علم و آنالیز و دو برابر شدن قدرت دوندگی ملی پوشان ترسناک هم هست برای آن هایی که مدت هاست نام این مفاهیم را بر روی خود می بینند اما کوچکترین حرکتی در مورد آن ها انجام نمی دهند. این مخالف خوانی ها، هرگز اتفاق دور از انتظار و عجیبی نیست. هیچوقت نبوده است. خود کی روش نیز به خوبی از این جو آگاهی دارد. او ماه ها قبل پیش از بازی تعیین کننده با قطر در مرحله مقدماتی جام جهانی گفته بود:  «آن هایی که دوست دارند قطر پیروز شود را یک روز معرفی می کنم». 

  ۷  
آی اسپورت
2014-07-01 18:46:20
نظر دهید

۷ نظر
-
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۰۶
از مربیان ایرانی خوشم نمیاد ولی اینکه ما ایرانیها عادت داریم یکنفر بتش کنیم و بپرستیمش کار درستی نیست ما در جام جهانی نه نتایج خوبی گرفتیم نه بد و در مجموع زیر متوسط بودیم اینهمه ستایش کردن کیروش تهوع آور هست همین کیروش قبل از بازی با ازبکستان اگر پولش را نمی دادن روی نیمکت نمی نشست اون موقع ایشان کاسب نبودن ؟!
آرش
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۱۰
مرسی عالی بود
رضا
سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۲۰
داران میترکن از حسودی،خصوصا مجید جلالی و اون حمید درخشان خوش قیافه!
فرید
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۵۶
عالی بود. حرف نداشت...
-
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۵۸
در تعجبم قلعه نویی تا الان حرفی نزده!خخخخخخخخخخخخ
-
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۵۸
در تعجبم قلعه نویی تا الان حرفی نزده!خخخخخخخخخخخخ
-
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۵۹
در تعجبم قلعه نویی تا الان حرفی نزده!خخخخخخخخخخخخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر