فهرست

تحلیلی بر آلمان- الجزایر؛ صعود با پلَن B

آی اسپورت- آلمان پس از ١٢٠ دقیقه جدال سخت و طاقت فرسا توانست یکى از پدیده هاى این دوره از رقابت‌ها را با نتیجه ى ٢-١ شکست دهد تا حریف فرانسه در مرحله ى یک‌چهارم شود.

به اذعان اکثر کار‌شناسان فوتبال و حتى بازیکنان تیم آلمان، شاگردان وحید هلیل هودزیچ نمایشى خیره‌کننده را مقابل مردان یواخیم لو ارائه دادند ولى با وجود این نمایش تحسین‌برانگیز در وقت‌هاى اضافه مغلوب شدند.

اما آلمان چگونه توانست از سد دفاع مستحکم الجزایر عبور کند؟

آلمان در این بازى با سیستم ۴-٣-٣ بازى را آغاز کرد. حضور ٧ بازیکن بایرن در ترکیب ژرمن‌ها حاکى از آن بود که آن‌ها همانند سه مسابقه‌ى قبلى، با فلسفه تیکى تاکاى بایرن پپ به میدان مى‌روند.

الجزایر براى خنثى کردن این تاکتیک، یک روش مورینیویى را به کار برد. تجمع در زمین خودى و بستن همه‌ى روزنه‌هاى نفوذ و البته واگذاردن توپ به تیم حریف. آلمان‌ها هر چقدر در نیمه‌ى اول توپ را بین خود مى‌چرخاندند، شکافى را میان خط دفاع مستحکم الجزایر پیدا نکردند. در مقابل الجزایر نیز در ضدحملات روى سرعت سلیمانى (١٣) و سودانى (١۵) و هم چنین تکنیک فغولى (١٠) و استفاده از فضاى پشت سر مصطفى و هوودس، بسیار خطرناک ظاهر شد و مى‌توانست در‌‌ همان ٢٠ دقیقه‌ى اول کار را تمام کند که خروج‌هاى کم‌سابقه‌ى نویر مانع این کار شد.

در شروع نیمه دوم لو، شورله را به جاى گوتزه وارد میدان کرد و با این تعویض تغییر تاکتیک داد. استفاده از جناحین و رونمایى از پلان «بى». لو چاره‌ى دیگرى نداشت زیرا در تیم او مهره‌اى مشابه مسى بارسا و ریبرى و روبن بایرن وجود نداشتند که در چنین مواقعى گره‌ى بازى را باز کنند.

شورله متمایل به جناحین بود، بر خلاف گوتزه که یک بازیکن فانتزیست و در بایرن و پیش از آن در دورتموند نیز به عنوان هافبک آزاد و یا مهاجم کاذب به کار گرفته مى‌شد. تعویض دوم آلمان (ورود خدیرا به جاى شکرى مصدوم) هم بیشتر یک توفیق اجبارى بود تا یک تعویض از پیش تعیین شده. پس از این تغییر خدیرا به عنوان هافبک باکس تو باکس جلوى دو مدافع مرکزى قرار گرفت و لام در سمت راست خط دفاع. زوج لام و شورله در ادامه ارسال‌هاى خوبى را براى مولر و شوان اشتایگر فراهم کرد اما درخشش رایس، دروازه‌بان الجزایر مانع فروپاشى دروازه‌ى تیمش شد.

تعویض سوم آلمان در ٩٠ دقیقه مى‌توانست ورود کلوزه‌اى که متخصص ضربات سر است، به جاى اوزیلى باشد که استفاده از او به عنوان گوش چپ هرگز جواب نمى‌دهد. اما لو این ریسک را نپذیرفت.

با شروع وقت‌هاى اضافه، الجزایرى‌ها دیگر ناى دویدن نداشتند که کاملاً طبیعى بود زیرا تیمى که توپ را در اختیار نداشته باشد، مجبور است بیشتر از تیم مقابل بدود. همین مسئله کار دست تیم الجزایر در وقت‌هاى اضافه داد و سازماندهى لازم در خط دفاع این تیم، از بین رفته بود و سرانجام روى ارسال زمینى مولر و ضربه شورله دروازه این تیم باز شد.

تیم الجزایر یک حذف‌شده‌ى سربلند بود و آلمان نیز نشان داد برخلاف اکثر تیم‌ها، پلان «بى» قدرتمندى دارد که به اندازه‌ى تاکتیک اصلی‌شان در اجراى آن توانمند هستند و مى‌تواند در چنین مواقعى آن‌ها را نجات دهد.

.

علی کمانگری

     
آی اسپورت
2014-07-01 19:12:02
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر