فهرست
بختیار: مشکل کی‌روش فقط پول نیست/ از نتایج تیم ملی راضی نیستم/ بدون نکونام به مشکل می‌خوردیم
بختیار: مشکل کی‌روش فقط پول نیست/ از نتایج تیم ملی راضی نیستم/ بدون نکونام به مشکل می‌خوردیم

بختیار: مشکل کی‌روش فقط پول نیست/ از نتایج تیم ملی راضی نیستم/ بدون نکونام به مشکل می‌خوردیم

آی اسپورت- با وجود این که فرصت بازی در جام جهانی نصیبش نشد، باز هم یکی از مهم‌ترین اتفاقات دوران فوتبالش با حضور در برزیل رقم خورد. بختیار رحمانی، کاپیتان و بازیگردان فولاد از تجربه حضور در جام جهانی و کار و تمرین زیر نظر کارلوس کی‌روش می‌گوید. مربی‌ای که انگار شاگردی کردن زیر دستن او بد جوری به بختیار چسبیده است. این گفت‌وگو را به نقل از ایران ورزشی بخوانید.

 

جام جهانی برای بختیار رحمانی چگونه گذشت؟

 خیلی خوشحالم که در این رقابت‌ها حضور داشتم و احساس می‌کنم که جایزه بزرگی به دست آوردم چرا که فضای بسیار متفاوتی بر این بازی‌ها حاکم بود و خوشبختانه ایرانی‌ها هم به خوبی از ما حمایت کردند اما باید بگویم که فضای جام جهانی با تمام حساسیت‌هایش نسبت به همه فوتبال فرق می‌کند.

نظرت درباره عملکرد ایران در این رقابت‌ها چیست؟

 جام جهانی خیلی خوب بود و من قبل از جام‌جهانی هم طی مصاحبه‌هایی که داشتم، گفته بودم تیم‌ملی ایران می‌تواند نتیجه بگیرد؛ هر چند که خیلی‌ها ما را باور نداشتند و همین کارشناسانی که اکنون می‌گویند عملکرد تیم ملی خوب بوده است، در گذشته چنین نظری نداشتند. این به این دلیل است که در تیم و تمرینات ما حضور نداشتند.

از بازی با نیجربه شروع کنیم. این بازی چگونه بود؟

 عملکردمان در این بازی خوب بود؛ البته نه به آن صورتی که مقابل آرژانتین کار کردیم. به هر حال این دیدار، بازی نخست‌مان و کمی سخت هم بود و همیشه دیدارهای اول در جام‌جهانی به این صورت است.

و بازی باشکوه برابر آرژانتین؟

 تنها دلیل بازی فوق‌العاده ما خود کروش بود. واقعا حتی آن بازیکنانی هم که روی نیمکت بودند از بازیکنان درون زمین بیشتر انگیزه داشتند؛ چرا که ما جلسات تمرینی فوق‌العاده‌ای داشتیم و کروش مسائلی را به ما می‌گفت که بسیار به ما انگیزه می‌داد. به هر حال صحبت‌های او باعث شد که تیم متحول شود و چنین بازی‌ را مقابل آرژانتین انجام دهد. در این بازی با توجه به زحمتی که بازیکنانما‌ن کشیدند و عملکرد خوبی که داشتیم، آرژانتینی‌ها برابر ما شوکه شده بودند. فوتبال کار تیمی است و ما در این بازی نشان دادیم که ایران اگر بخواهد می‌تواند آرژانتین را هم شکست دهد.

اما در دیدار سوم مقابل بوسنی آن تیم همیشگی نبودیم؟

 مقابل بوسنی به برد نیاز داشتیم ولی واقعا بازیکنان تیم خسته بودند. قبل از مسابقات می‌دانستم که بوسنی ما را خیلی اذیت می‌کند؛ چرا که تمام بازی‌های این تیم را دیده بودم. بازی‌های این تیم فوق‌العاده بود و باور کنید 10 برابر بهتر از آرژانتین بودند. به هر حال ما هم خوب بودیم ولی واقعا بوسنی تیم خوبی بود.

به‌عنوان یک هوادار اگر بازی‌های تیم ملی را از تلویزیون می‌دیدی آیا از نتایجی که ملی‌پوشان گرفتند رضایت داشتی؟

 قطعاً‌ نه و از نتایج راضی نیستم چون کاری نکردیم اما در رابطه با بازی کردن باید بگویم که به جز بازی اول در دو بازی دیگر عالی کار کردیم.

اما بعضی از کارشناسان فوتبال اعتقاد دارند که تیم ملی بیش از اندازه دفاعی کار می‌کرد و این با روح فوتبال در تضاد است؟

 وقتی مقابل تیمی مثل آرژانتین بازی می‌کنی باید دفاعی کار کنی. کارشناسی که این حرف‌ها را می‌زند آب یخ می‌خورد و اینگونه صحبت می‌کند اما مسی که سالی 60 گل برای تیمش می‌زند را چطور می‌شود مهار کرد؟! مقابل چنین بازیکنی باید دفاعی بازی کنیم هرچند که من اصلا اعتقاد ندارم که دفاعی کار کردیم و جواب این کارشناسان را دیدن دوباره بازی ما با آرژانتین می‌دهد و ببینند که ما چگونه بازی کردیم.

خیلی‌ها اعتقاد دارند این تیم ملی یکی از بی‌حاشیه‌ترین تیم‌های چند سال اخیر فوتبال ما بود؟

بله من هم قبول دارم که این تیم بسیار بی‌حاشیه‌ بود چرا که وقتی کروش سرمربی باشد و نکونام کاپیتان وضعیت قطعاً همین‌گونه خواهد بود. من این حرف‌ها را برای تعریف نمی‌‌گویم بلکه مدیریت نکونام در زمین عالی است. او کاپیتان کاملی برای تیم ملی است و همه‌جوره تیم را جمع می‌کرد و به نظرم اگر نکونام در زمین نباشد تیم ملی به مشکل می‌خورد.

اما خیلی‌ها اعتقاد دارند که او به پایان فوتبال ملی‌اش رسیده و باید از تیم ملی برود؟

من کاری به خیلی‌ها ندارم، فقط می‌دانم که او اگر نباشد تیم ملی ضرر می‌کند. نکونام در زمین یک مربی عالی است و آنهایی که این حرف‌ها را می‌زنند برای خودشان می‌گویند چرا که من با نکونام کار کردم و می‌دانم که او نباشد تیم ملی به مشکل خواهد خورد. من نیازی به نکونام ندارم و برای خوش‌آمدنش این حرف‌ها را نمی‌زنم بلکه واقعیت‌ها را عنوان می‌کنم.

در خصوص جو رختکن تیم‌ ملی پس از بازی با بوسنی و صحبت‌های کروش نیز روایت‌های متفاوتی نقل شده...

 همه ما پس از بازی با بوسنی بعد از صحبت‌های شیرین و زیبایی که کروش داشت، گریه کردیم. ما با صحبت‌های کروش که مرور روزهای گذشته بود، به یاد گذشته، یاد روزهایی که با هم گذراندیم و سختی‌ها و خوشی‌ها افتادیم. او تمام این روزها را مرور کرد. به هر حال او در رختکن خداحافظی نکرد و من چیزی هم نشنیدم. در کل وقتی کروش می‌گفت که دیگر چنین موقعیت‌هایی پیش نمی‌آید، دلتنگ شدیم و گریه کردیم. تمام حرف‌های کروش را که در رختکن پس از بازی با بوسنی به ما گفت، یادداشت کردم. در واقع صحبت‌های او را از اردوی آفریقای جنوبی تا جام‌جهانی یادداشت کرده‌ام؛ چرا که تمام صحبت‌های او به درد من می‌خورد.

این روزها صحبت از رفتن یا نرفتن کروش از تیم ملی زیاد شنیده می‌شود فکر می‌کنی باید او در تیم ملی بماند؟

 همه ما می‌دانیم که کروش ایران، تیم ملی و مردم را دوست دارد و بازیکنان هم علاقه دارند که او در تیم ملی باقی بماند.

ظاهرا تو هم از مدافعان سرسخت کروش هستی؟

 زمانی که به ایران رسیدیم و می‌خواستم به اهواز بیایم، موقع خداحافظی از کروش، خیلی از او تشکر کردم و به او گفتم که او من را به آرزویم رساند و در آخر هم به او گفتم که امیدوارم در تیم ملی ایران بماند. به هر حال خود کروش هم باید دوست داشته باشد که در ایران بماند. هر چند که خود او نیز بازیکنان و ایران را دوست دارد. همه نیز دوست دارند که او بماند. به هر حال باید به تصمیم او احترام بگذاریم. همه بحث کروش مالی نبوده و به نظرم ماندن او به سود فوتبال است.

به اعتقاد تو حضور کروش چه دستاوردهایی برای فوتبال ایران داشته است؟

 کروش همه را متوجه کرد که باید بگذارند مربی کار خود را انجام دهد. به نظرم تمام چیزهایی را که به دست آورده‌ایم، مدیون کروش هستیم و به دلیل اینکه همه پس از بازی با آرژانتین از بازی خوب ایران یاد می‌کنند، باید ممنون او باشیم.

اما کانون مربیان فوتبال بیانیه‌ای داد و عنوان کرد که تیم ملی مثل 24 سال قبل بازی می‌کند!

 راستش من 23سال دارم و اصلاً فوتبال 24 سال قبل را ندیدم که درباره آنها صحبت کنم و بازیکنانش را هم نمی‌شناسم! فوتبال الان با 24 سال قبل اصلاً قابل مقایسه نیست و فوتبال امروزی باکلاس‌تر از زمان گذشته شده است، ما تیم خوبی داریم و بهترین بازی‌ها را هم انجام دادیم.

اعتقاد داری به هر قیمتی باید کروش را در تیم ملی نگه داشت؟

 کروش مربی بزرگی است و امیدوارم که پول مورد نظر او فراهم شود اما فکر می‌کنم مشکل او فقط پول نیست.

     
آی اسپورت
2014-07-01 19:20:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر