فهرست
دوازده سال پس از گل اول؛ کریس آقای گل است!
دوازده سال پس از گل اول؛ کریس آقای گل است!

دوازده سال پس از گل اول؛ کریس آقای گل است!

آی اسپورت - شب گذشته و در ادامه رقابت های دور رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا یوونتوس در آمستردام مهمان آژاکس بود و در پایان با تساوی ۱-۱ مقابل رقیب خود متوقف شد. گل ارزشمند خارج از خانه یوونتوس در این مسابقه را کریس رونالدو در آخرین دقیقه از نیمه اول وارد دروازه آندره اونانا کرد تا بیانکونری به پشتوانه این گل از شانس مناسبی برای صعود به جمع ۴ تیم پایانی رقابت ها برخوردار باشد.

این گل در روز ۱۰ آپریل ۲۰۱۹، صد و بیست و پنجمین گل رونالدو در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا بود. رونالدو این گل را در شرایطی به ثمر رساند که دقیقا ۱۲ سال قبل و در همین تاریخ، توانسته بود نخستین گل خود در این رقابت ها را به ثمر برساند و به انتظار طولانی مدت خود در گلزنی در این رقابت ها پایان دهد. رونالدو که نخستین بازی خود در رقابت های۱۲لیگ قهرمانان را در روز اول اکتبر ۲۰۰۳ و با پیراهن منچستریونایتد برابر اشتوتگارت انجام داده بود (و یک پاس گل هم ثبت کرده بود) برای به ثمر رساندن نخستین گلش تا بیست و هفتمین بازی صبر کرد. (او البته در دور سوم مقدماتی فصل ۲۰۰۵ یک گل به دبرسنی زد که در این رده بندی محسوب نمی‌شود.)

در بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی فصل ۲۰۰۶ و در روز ۱۰ آپریل ۲۰۰۷، منچستریونایتد در شرایطی میزبان رم بود که در بازی رفت ۲-۱ مغلوب شده بود. شاگردان فرگوسن در این مسابقه به جالوروسی رحم نکردند و با پیروزی ۷-۱، مقتدرانه به نیمه نهایی رسیدند. سهم رونالدو از آتش بازی تیمش در اولدترافورد، ۲ گل در دقایق ۴۴ و ۴۹ و همچنین یک پاس گل بود.

بعد از آن، موتور گلزنی رونالدو در رقابت های لیگ قهرمانان روشن شد. به جز یک گل دیگر در ادامه فصل ۲۰۰۶، رونالدو در فصول بعد به ترتیب ۸، ۴، ۷، ۶، ۱۰، ۱۲، ۱۷، ۱۰، ۱۶، ۱۲، ۱۵ و ۵ گل به ثمر رسانده تا اکنون و بعد از ۱۶۱ بازی، به رکورد ۱۲۵ گل زده در رقابت ها رسیده و آقای گل ادوار لیگ قهرمانان اروپا محسوب شود. او با نزدیک ترین تعقیب کننده اش، لیونل مسی، فاصله ای ۱۷ گله دارد. رونالدو ۸۴ گل را با پای راست، ۱۸ گل را با پای چپ و ۲۳ گل را با ضربات سر به ثمر رسانده است. رونالدو ۶۱ گل در مرحله گروهی به ثمر رسانده و در این زمینه نسبت به مسی (۶۶ گل) عملکرد ضعیف تری داشته است. اما این آمار حیرت انگیز رونالدو در مراحل حذفی بوده که او را به کلی از مسی جدا کرده است.

رونالدو در مرحله حذفی ۶۴ گل به ثمر رسانده (۲۳ گل در یک هشتم، 24 گل در یک چهارم، ۱۳ گل در نیمه نهایی و ۴ گل در فینال) و از این منظر فاصله زیادی با لیونل مسی که ۴۲ گل در مراحل حذفی به ثمر رسانده دارد. تعداد گل های رونالدو در مرحله حذفی به تنهایی از باشگاه هایی نظیر آرسنال ۵۰ گل)، پاریسن‌ژرمن (۳۴ گل) و منچسترسیتی (۳۹ گل) بهتر است!

مدتی پیش، عده ای به عملکرد ضعیف رونالدو در بازی های بزرگ خرده می‌گرفتند اما با استناد به آمار لیگ قهرمانان، می‌توان ادعا کرد که او مرد بازی های بزرگ لیگ قهرمانان است. او به طور میانگین در هر بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۰.۷۸گل به ثمر رسانده در حالی که این میانگین در بازی های حذفی با جهشی مناسب، به ۰.۸۴ گل در هر بازی می‌رسد. کافی است برای مقایسه ببینیم که مسی در هر بازی مرحله گروهی به طور میانگین ۱.۱۳ گل در هر بازی زده اما آمار او در مراحل حذفی به ۰.۶۸ گل در هر بازی کاهش می‌یابد.

رونالدو در ۷ فصل بهترین گلزن لیگ قهرمانان بوده و رکوردهای گلزنی دیگری نیز در این مسابقات به ثبت رسانده که در ادامه مروری بر برخی از آن ها خواهیم داشت:

-هر سه رکورد بیشترین تعداد گل در یک فصل، متعلق به کریس رونالدو است؛ ۱۷ گل در فصل ۲۰۱۳، ۱۶ گل در فصل ۲۰۱۵ و ۱۵ گل در فصل ۲۰۱۷ . او با ۱۰ گل در مرحله حذفی فصل ۲۰۱۶ رکورددار تعداد گل در مرحله حذفی یک فصل محسوب می‌شود.

-رونالدو در فصل ۲۰۱۷ به نخستین بازیکن تاریخ این رقابت ها تبدیل شد که در تک تک بازی های مرحله گروهی یک فصل موفق به گلزنی شده است. (مجموعا ۹ گل) او همچنین رکورددار دو رقمی کردن تعداد گل در تعداد فصل های متوالی است. او از فصل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ ، در ۷ فصل متوالی حداقل ۱۰ گل به ثمر رساند.

-علیرغم آن که مسی رکورددار گلزنی در مرحله گروهی است، رکورد بیشترین تعداد گل در مرحله گروهی یک فصل هم در اختیار رونالدو است! او در مرحله گروهی فصل ۲۰۱۴ توانست ۱۱ بار گلزنی کند.

-رونالدو رکورددار گلزنی در تعداد بازی های متوالی لیگ قهرمانان است. او در فینال ۲۰۱۷ و ده بازی نخست فصل  ۲۰۱۷ در ۱۱ بازی متوالی مجموعا ۱۷ گل به ثمر رساند. او همچنین رکورددار گلزنی در بیشترین بازی های متوالی دور از خانه نیز محسوب می‌شود. (از بازی برگشت یک هشتم فصل ۲۰۱۲ تا بازی رفت مرحله یک هشتم فصل ۲۰۱۴، ۱۷ گل در ۱۲ بازی متوالی دور از خانه)

-رونالدو با ۶۵ گل بهترین گلزن بازی های خانگی و با ۵۶ گل، بهترین گلزن بازی های خارج از خانه محسوب می‌شود. او همچنین در ۳۵ بازی مختلف بیش از یک گل به ثمر رسانده که این نیز رکورد مسابقات است.

-رونالدو با به ثمر رساندن ۱۲ ضربه ایستگاهی مستقیم، بهترین بازیکن تاریخ مسابقات است. (۲ گل برای منچستریونایتد و ۱۰ گل برای رئال مادرید)

-با ۴ گل در ۵ فینال، رونالدو بهترین گلزن فینال های لیگ قهرمانان اروپا (فضای جدید) محسوب می‌شود. یک گل در فینال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ و دو گل در فینال ۲۰۱۷. او همچنین تنها بازیکنی است که در فینال برای دو تیم برنده (منچستریونایتد و رئال مادرید) گلزنی کرده است. (ماریو ماندژوکیچ و ویکتور واسوویچ نیز در فینال لیگ قهرمانان/جام باشگاه های اروپا برای دو تیم مختلف گلزنی کرده اند، اما یکی از تیم هایشان برنده و تیم دیگرشان بازنده فینال بوده است.)

نود

 

۴    
آی اسپورت
2019-04-12 00:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر